Prezentatoarea TVR Sonia Ionescu în carantină, după ce a intrat în contact cu un invitat depistat pozitiv cu COVID 19

Prezentatoarea TVR Sonia Ionescu a anunţat pe Facebook că se află în carantină, după ce luni, la filmările pentru emisiunea "Vreau să fiu sănătos", a intrat în contact cu un invitat care, ulterior, a fost testat pozitiv cu Covid-19. Sindicatul Român al Jurnaliştilor MediaSind solicită din nou Parlamentului demiterea de urgenţă a administraţiei condusă de Doina Gradea.
Romania TV
13 mart. 2020, 18:28
Prezentatoarea TVR Sonia Ionescu în carantină, după ce a intrat în contact cu un invitat depistat pozitiv cu COVID 19

Prezentatoarea TVR a povestit pe pagina sa de Facebook şirul evenimentelor care au dus la izolarea sa.

„Dragii mei, zilele trecute mă bucuram teribil la vederea copacilor înfloriți și abia așteptam să dau o tură de parc în alergare. Doar că între timp am intrat în carantină la domiciliu. La fimările de luni am intrat în contact cu o persoană testată pozitiv COVID 19.

Evenimentele au decurs în felul următor:

• Luni, 9 martie: la filmări în studioul Televiziunii Române am stat de vorbă cu persoana respectivă. Nu am dat mâna și am discutat la o distanță de aprox . 1.5m distanță.
• Joi, 12 martie, ora 09:38 am fost informată că persoana respectivă are în familie un membru testat pozitiv. Din acel moment m-am autoizolat la domiciliu, unde sunt și acum – alături de soțul meu și cei doi copii.
• Astăzi, 13 martie, ora 09:11, am aflat că persoana cu care eu am intrat în contact luni, este și ea testată pozitiv.
Imediat am luat toate măsurile necesare, în conformitate cu legea:
1. Am anunțat DSP-ul, care mi-a comunicat că în lipsa simptomelor nu voi fi testată, motivul invocat fiind insuficiența testelor.
2. Am sunat toate persoanele cu care am intrat în contact de luni pana joi.
Aș vrea să mai menționez un fapt, nici persoana cu care eu am intrat în contact și căreia astăzi i s-a confirmat că este testată pozitiv și nici eu nu prezentăm până în acest momemt simptome de boală.

Vă rog mult ca în situația în care treceți prin ceva similar, să fiți responsabili și să acționați conform prevederilor legale. Așa cum am spus de la bun început în mod public, consider că aceasta este singura atitudine care trebuie avută. A ascunde așa ceva nu face decât să agraveze răspândirea bolii.

Și cel mai important, trebuie să stați cât mai mult acasă, în izolare. Este singura soluție dovedită (!) care diminuează răspândirea acestui virus. În aceste momente, simțul civic este printre cele mai mari răspunderi pe care le avem.

Sper ca atât eu cât și familia mea și toti oameni cu care am intrat in contact să fim bine și același lucru vă doresc și vouă. 

Vă voi ține la curent cu evoluția mea … deocamdată dansez prin casă și încerc să nu mănânc tot ce e în frigider”, a scris Sonia Ionescu, păstrându-şi umorul.

Citeşte şi: Raed Arafat, despre închiderea graniţelor: Nu este o opţiune care să fie luată în considerare

Sindicatul Român al Jurnaliştilor MediaSind solicită din nou Parlamentului demiterea de urgenţă a administraţiei condusă de Doina Gradea, preşedintele director general al Societăţii Române de Televiziune, pentru că li s-a ascuns salariaţilor faptul că un invitat la emisiunea „Vreau să fiu sănătos” a fost depistat cu coronavirus.

„Sindicatul Român al Jurnaliştilor MediaSind a aflat cu stupoare informaţiile apărute în presă despre modul iresponsabil în care administraţia condusă de Doina Gradea, preşedinte director general al Societăţii Române de Televiziune, a ascuns salariaţilor săi faptul că un invitat la emisiunea ‘Vreau să fiu sănătos’ a fost depistat cu coronavirus! Este incredibil cum angajaţii TVR, care îşi pun viaţa în pericol în orice clipă relatând despre această boală ucigaşă, extinsă la nivel mondial, ca să informeze populaţia în scopul prevenţiei, nu sunt informaţi şi avertizaţi. Ba, mai mult, le sunt ascunse aceste informaţii tocmai de cei care ar trebui să-i protejeze. Este halucinant că aceia care conduc TVR află în urmă cu câteva zile că un invitat la o emisiune este posibil să fie infectat, având în vedere că soţiei sale i se confirmase testul, şi nu suflă o vorbă angajaţilor TVR pentru a-i pune în gardă. Şi nici măcar în ultimul ceas, după ce s-a confirmat oficial că respectivul invitat este infectat cu coronavirus. De ce a ales Doina Gradea să ţină secret această informaţie vitală pentru sănătatea propriilor angajaţi, este o întrebare la care aceasta trebuie să răspundă urgent în faţa instituţiilor abilitate”, afirmă MediaSind, într-un comunicat remis vineri AGERPRES.

Totodată, sindicaliştii cer instituţiilor abilitate să sancţioneze persoanele vinovate de ascunderea adevărului, iar Ministerului Sănătăţii să intervină de urgenţă, având în vedere că televiziunea publică este o instituţie strategică.

„Având în vedere secretomania de care a dat dovadă şefa TVR, precum şi încercările de a ascunde aceste informaţii grave, MediaSind solicită Parlamentului demiterea de urgenţă a administraţiei Gradea. În acelaşi timp, solicităm instituţiilor abilitate să reacţioneze de urgenţă pentru a proteja sănătatea angajaţilor TVR şi a familiilor acestora şi să sancţioneze drastic persoanele care se fac vinovate de ascunderea adevărului. Până la luarea măsurilor necesare izolării tuturor persoanelor expuse, solicităm Ministerului Sănătăţii să intervină de urgenţă, având în vedere că televiziunea publică este o instituţie strategică, iar în astfel de momente este nevoie de responsabilitate”, se menţionează în comunicatul MediaSind.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Româncă, strigăt de disperare, după ce soțul a plecat de acasă! Și-ar fi părăsit familia pentru un alt român, pe care îl consideră “Creatorul”
Fanatik.ro
Decizie radicală după CFR Cluj – Tromso 0-5! Au renunțat la transmisiunea meciului retur
Capital.ro
Ai încă buletinul vechi? Data după care nu îl vei mai putea folosi, chiar dacă este valabil
Playtech.ro
Schimbări pentru elevii care intră în clasa a IX-a. Mai mult timp pentru recapitulare și o materie nouă în locul dirigenției
Adevarul
„Ne-am îmbolnăvit toți”. Coșmarul unor români într-una dintre cele mai populare destinații din Albania: „Apa mirosea a canalizare”
wowbiz.ro
Detalii halucinante în cazul bărbatului găsit îngropat într-o curte din Botoșani! Marinel a fost înjunghiat în inimă, iar concubina lui se numără printre suspecți
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un băiat de 13 ani și-a pierdut viața după ce a mâncat o bucată de brânză contaminată cu E. coli
iamsport.ro
”Pe Nadia am întâlnit-o la mine acasă, era iubita lui Ștefan Bănică”. Brokerul fugar povestește reacția ”Zeiței” când i-a intrat în baie
MediaFlux
Următorul președinte al SUA. Secretul scos la iveală de Donald Trump
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România