Un avion militar rusesc s-a prăbuşit în Marea Neagră, pilotul este dat dispărut

Avionul de vânătoare al armatei ruseşti s-a prăbuşit miercuri seara, iar ministerul Apărării din ţara vecină caută încă pilotul, dispărut de la momentul incidentului.
Romania TV
26 mart. 2020, 13:40
Un avion militar rusesc s-a prăbuşit în Marea Neagră, pilotul este dat dispărut

Un avion de vânătoare rusesc Su-27 s-a prăbuşit miercuri seară în Marea Neagră, în timpul unui zbor de rutină, pe fondul unor condiţii meteo proaste, iar pilotul este căutat de echipele de intervenţie, informează Stirileprotv.ro.

„Un Su-27 a dispărut de pe radare miercuri, la ora 20:10, deasupra Mării Negre, la 50 km de Feodosia, în timpul unui antrenament de rutină, conform planului de zbor. La ora 20:11, un semnal al balizei de urgenţă cu care era dotat avionul a fost înregistrat în zona respectivă”, a indicat ministerul Apărării.

Pentru căutarea şi salvarea pilotului, despre a cărui soartă nu se cunoştea nimic joi dimineaţă, au fost mobilizate echipe de intervenţie rapidă din cadrul Districtului militar Sud, precum şi un avion An-26 şi un elicopter Mi-8.

„Căutarea pilotului este complicată de condiţiile meteorologice nefavorabile”, a menţionat ministerul în acelaşi document dat publicităţii miercuri seara.

Serviciul federal pentru transportul maritim şi fluvial din Rusia a adăugat că două remorchere – „Spasatel Demidov” şi „Merkuri” – au fost de asemenea trimise în zona unde se presupune că a căzut aparatul.

Anterior, RIA Novosti relata că la operaţiunea de căutare a pilotului au fost mobilizate o navă antisubmarin de mici dimensiuni din cadrul Flotei ruse din Marea Neagră, precum şi nave civile aflate în imediata apropiere a locului de unde a venit semnalul „SOS”.

Căutarea pilotului continua joi dimineaţă. Potrivit TASS, echipele de intervenţie au detectat semnalul radio emis de baliză departe de zona iniţială de căutări.

Citeşte şi: CORONAVIRUS: Prim-ministrul Italiei spune că Europa va fi lovită de o recesiune „grea şi severă”

DailyBusiness
Serialul care a cucerit Netflix-ul. A urcat pe primul loc în topurile lunii august
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Cum arată părinții lui Andrei Lemnaru de la Insula Iubirii 2025. Imaginea care a devenit virală
Fanatik.ro
Și-au cumpărat bilete la Disneyland și sperau la o vacanță de vis, dar ce a urmat a fost complet neașteptat. Coșmarul trăit de o întreagă familie
Capital.ro
Călin Georgescu nu mai poate face nimic. Soția sa, Cristela Georgescu, obligată să se conformeze. Nu s-ar fi așteptat să fie totul public
Playtech.ro
Cum protejezi plantele din grădină de temperaturile scăzute care urmează? Vor rezista până toamna
Adevarul
La pas prin orașul infractorilor de unde românii își iau haine contrafăcute. „Toți vânzătorii au cuțite și te curăță de bani”
wowbiz.ro
Ea e fetița de 12 ani care a MURIT subit, în brațele tatălui, după ce a mâncat chipsuri! Ce a apucat să-i spună acestuia înainte să se stingă: „Nu vreau să mor...” ULTIMELE ei cuvinte
Evz.ro
Idilă de la Insula Iubirii la Chefi la cuţite. Cine sunt personajele
Prosport.ro
FOTO. Femeia care ia bani pentru pozele cu ea și pentru a ieși la întâlniri cu bărbați
kanald.ro
Cine sunt victimele tragediei de pe lacul Snagov! Dezvăluirile tulburătoare ale martorilor
Cancan.ro
El este Ștefan Berevoianu, tânărul aflat la volanul maşinii care a căzut într-o râpă de peste 200 de metri. Băiatul de 20 de ani și alți 3 prieteni au murit
iamsport.ro
Drama neștiută din familia Simonei Halep. Dovezile au ieșit la suprafață
MediaFlux
Meteo 24 august. Vremea ne joacă feste la acest sfârșit de săptămână
stirilekanald.ro
A fost prins în Germania. Emil Gânj a dat peste cap planurile polițiștilor
Secretul prin care carnea ți se va topi în gură!