Primul politician din Franţa care a murit din cauza noului coronavirus. Patrick Devedjian (75 de ani), răpus de COVID-19

Patrick Devedjian, fost ministru şi reprezentant al Dreptei din Franţa, a murit la vârsta de 75 de ani, din cauza noului coronavirus în noaptea de sâmbătă spre duminică. Este vorba despre primul deces al unui politician de rang înalt francez din cauza epidemiei de COVID-19.
Romania TV
29 mart. 2020, 14:10
Primul politician din Franţa care a murit din cauza noului coronavirus. Patrick Devedjian (75 de ani), răpus de COVID-19

Patrick Devedjian a fost diagnosticat pozitiv cu COVID-19 şi se afla sub observaţie de miercuri într-un spital al departamentului Hauts-de-Seine din Franţa, conform News.ro.

Joi, politicianul care a condus consiliul departamental din Hauts-de-Seine a scris pe Twitter că este „afectat de epidemie”, „obosit, dar stabil”. 

Fiu de refugiat armean, sosit în Franţa în 1919, era avocat de profesie, căsătorit şi tată a patru copii. Anticomunist declarat, el a simpatizat în tinereţe cu extrema dreaptă, înainte de a se alătura dreptei şi de a deveni un apropiat al fostului şef de stat Nicolas Sarkozy.

Decesul său stârneşte numeroase reacţii în lumea politică din Franţa. Fost ministru în cabinetele lui  Jacques Chirac şi Nicolas Sarkozy, Patrick Devedjian conducea departamentul Hauts-de-Seine din 2007, când l-a înlocuit pe Nicolas Sarkozy.

Mândru de originile sale armene, Patrick Devedjian nu a încetat să se lupte pentru recunoaşterea genocidului şi a dezvoltării Armeniei.

Cea mai tânără persoană moartă de coronavirus în Franţa era elevă la liceu. Julie avea doar 16 ani

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Cum arată casa în care s-a ascuns criminalul de 13 ani din Cenei, după moartea lui Mario. Ce s-a găsit în patul lui
Fanatik.ro
România a pierdut lupta cu Ungaria în clasamentul UEFA! Ce înseamnă, de fapt, eliminarea FCSB din Europa League
Capital.ro
Reguli la bloc 2026. Proprietarii de apartamente trebuie să plătească. Asociația de proprietari poate acționa proprietarul în instanță
Playtech.ro
Test de vedere. Doar cei cu ochi de vultur pot vedea șuruburile de pe covor în mai puţin de 8 secunde
Adevarul
Jocul periculos care poate declanșa un nou conflict major. Expert: „Șansele ca Iranul să treacă pragul nuclear sunt foarte mari”
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Răsturnare de situație în cazul tragediei din Timiș. Microbuzul nu avea sistem de asistență
iamsport.ro
BREAKING | S-a rezolvat transferul: pleacă de la FCSB și semnează cu o echipă din SuperLiga! În ce condiții renunță Becali la jucător
MediaFlux
Nicușor Dan a găsit vinovații în cazul uciderii lui Mario. Ce vrea să facă președintele
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil