Franţa, cea mai slabă campanie de vaccinare: 200 de persoane în patru zile

Strategia de vaccinare a Guvernului francez este criticată atât de specialişti, cât şi de politicienii din Opoziţie.
Viorel Dobran
30 dec. 2020, 19:08
Franţa, cea mai slabă campanie de vaccinare: 200 de persoane în patru zile

Franţa stă mult mai prost ca România în ceea ce priveşte campania de vaccinare. Dacă Germania a injectat deja peste 40.000 de doze în două zile, Marea Britanie a ajuns la 900.000 şi a aprobat joi utilizarea unui al doilea vaccin, iar Israel şi-a propus să ajungă la 150.000 de vaccinări pe zi, Franţa a „reuşit” contraperformanţa de a vaccina 200 de persoane de la debutul campaniei de duminică.

Opoziția consideră că strategia franceză „nu este suficient de pozitivă și nu este suficient de agresivă”. Geneticianul Axel Kahn consideră că este o „eroare strategică foarte importantă”.

Bilanţ vaccinare anti Covid: Creştere spectaculoasă a numărului de persoane vaccinate. 17 persoane au suferit uşoare reacţii adverse
În timp ce mutaţiile virusului provoacă îngrijorare, iar Consiliul Ştiinţific care se ocupă de pandemie în Franţa a averizat cu posibila creştere a cazurilor după Sărbătorile de iarnă. şeful Senatului, Bruno Retailleau, a observat decalajul uriaş dintre Franţa şi celelalte state europene în privinţa vaccinării.

Valérie Rabault, președintele grupului socialist din Parlament, consideră că strategia de vaccinare a executivului „nu este suficient de pozitivă și nu este suficient de agresivă”. „Nu prea înțeleg ce face guvernul. Și nici nu înțeleg că cei mai în vârstă miniștri nu dau un exemplu prin vaccinare ”, a spus ea miercuri seară, dân dexemplul politicienilor din Italia.

Obiectivul autorităţilor franceze este ca un milion de persoane să fie vaccinate până la sfârșitul lunii februarie, prima etapă vizând grupele vulnerabile, personalul medical de peste 50 de ani  şi persoanele în vârstă, în special cele din casele de bătrâni, susceptibile de focare.  Vaccinarea în masă, pe bază de voluntariat, va avea loc, ca şi în România, doar în primăvară. Conform ultimului sondaj pe această temă, realizat de Ipsos Global Advisor în parteneriat cu Forumul Economic Mondial, doar 40% dintre francezi intenționează să fie vaccinați (cu 14 puncte mai puțin decât în ​​octombrie), ceea ce face ca Franța „campionul mondial” al țărilor refractare, înaintea Rusiei și a Africii de Sud.

Mai exact, şase din zece francezi nu vor să se vaccineze împotriva COVID-19, arată studiul Ipsos Global Advisor publicat pe 29 decembrie, informează AFP.

Procentul de doar 40% dintre cetățeni care ar accepta să se vaccineze împotriva Covid-19 pune Franța în fruntea clasamentului cu țările refractare la vaccin, urmată de Rusia, care are 43% și Africa de Sud cu 53%. La polul opus se află China, cu 80% și Marea Britanie, cu 77%.

Procentul scăzut este explicat prin teama provocată de efectele secundare. Țara a demarat campania de imunizare duminică, fără prea mult avânt. Până acum, aproximativ 100 de persoane au primit vaccinul, un număr extrem de scăzut față de cel al țărilor vecine.

Topul țărilor care s-ar vaccina anti Covid

China 80%
Brazilia 78%
Marea Vritanie 77%
Mexic 77%
Australia 77%
Coreea de Sud 75%
Canada75%
SUA 69%
Germania 65%
Spania 62 %
Italia 62 %
Japonia 60%
Africa de Sud 53%
Rusia 43 %
Franța 40%

Studiul Ipsos Global Advisor în parteneriat cu Forumul Economic Mondial a fost desfășurat online în 15 țări, având 13.500 de respondenți. China este în fruntea țărilor unde persoanele intervievate declară că sunt dispuse să se vaccineze (80%), în fața Braziliei (78%) și Marii Britanii (77%).

https://www.youtube.com/watch?v=SQYaxtZsYMw&feature=emb_logo

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Florinel de la Chefi la cuțite, scandal în avion cu o stewardesă! A primit interdicție
Fanatik.ro
De ce a schimbat, de fapt, Dinamo sigla! Nicolescu: “UEFA ne-o cere!” Care e statutul juridic al vechii sigle
Capital.ro
Regulă pentru românii care stau la bloc. Obligație pentru cei care au balcon. Se obține autorizație în 30 de zile
Playtech.ro
Harta sărăciei din România. Zonele în care oamenii trăiesc cel mai greu, potrivit datelor oficiale
Adevarul
Soldați ruși schilodiți în războiul din Ucraina au fost puși să defileze la o paradă de Ziua Victoriei
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un nou-născut care s-a stins în Maternitatea Polizu ar fi fost lăsat să putrezească în incubator! Părinții, sfâșiați de durere, cer să li se facă dreptate
iamsport.ro
Totul pentru transferul la FCSB! A început să plângă în fața patronului: ”Vreau și eu!”
MediaFlux
Avertisment privind hantavirus! Nu este un nou COVID-19
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi