Vești bune privind vaccinarea populației! Valeriu Gheorghiță: „Vrem ca după jumătatea lunii ianuarie să putem începe vaccinarea persoanelor din etapa a doua”

Apar vești bune legate de vaccinarea populației. Vârstnicii ar putea fi vaccinați mai devreme decât fusese anunțat inițial.
Filip Stan
02 ian. 2021, 19:03
Vești bune privind vaccinarea populației! Valeriu Gheorghiță:

Vaccinarea persoanelor din etapa a doua ar putea începe de luna aceasta

Coordonatorul campaniei de vaccinare, Valeriu Gheorghiță, a declarat că e posibil ca, după jumătatea lunii ianuarie, să se treacă la imunizarea celor de vârsta a treia.

Vârstnicii care au multiple afecțiuni vor avea prioritate, a mai spus el.

„Ceea ce noi ne dorim este să accelerăm procesul de vaccinare. Vrem ca după jumătatea lunii ianuarie, în funcție de dinamica procesului de vaccinare pentru etapa I, să putem începe, într-adevar, și vaccinarea persoanelor din etapa a doua, în mod deosebit a persoanelor care sunt la risc să dezvolte forme severe, așa cum sunt persoanele vârstnice instituționalizate”, a declarat Gheorghita, citat de Stirile TVR.

Bilanț vaccinare COVID 2 ianuarie. Peste 1.500 de persoane au fost vaccinate în ultimele 24 de ore

Până în momentul de față, în total, bilanțul persoanelor vaccinate în România ajunge la 13.242. În ultimele 24 de ore au fost vaccinate cu Pfizer BioNTech 1586 de persoane.

Potrivit datelor puse la dispoziția CNCAV de către Institutul Național de Sănătate Publică, prin aplicația Registrul Electronic Național al Vaccinărilor (RENV), care ține evidența vaccinărilor, situația din ziua de 2 ianuarie a.c., ora 17.00, este următoarea:

1. Număr de persoane vaccinate împotriva COVID-19 cu vaccinul Pfizer BioNTech (în ultimele 24 de ore, prima administrare) – 1586.

2. Număr total de persoane vaccinate împotriva COVID-19 cu vaccinul Pfizer BioNTech (începând cu data de 27 decembrie 2020, prima administrare) – 13.242.

3. Număr de reacții adverse înregistrate la nivelul centrelor de vaccinare (în ultimele 24 de
ore): 1 reacție comună și minoră, dintre care:

– 0 reacții de tip local;

– 1 reacție generală .

4. Număr de reacții adverse înregistrate la nivelul centrelor de vaccinare (începând din 27
decembrie 2020): 27 reacții comune și minore, dintre care:

– 4 reacții locale cu durere la locul injectării;

– 23 reacții generale (febră, cefalee, mialgii, astenie, alergii de tip urticarie).

DailyBusiness
Fructele au devenit un motiv major pentru care România a văzut o creștere a inflației în iulie
Spynews
Ce bine arată Mara Banică în costum de baie, în Maldive! Imagini senzaționale cu prezentatoarea de la Antena Stars | VIDEO
Bzi.ro
Andreea Marin arată fabulos la 50 de ani! Cum reușește vedeta să se mențină în formă! Face asta timp de 2 ore pe săptămână – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Povestea emoționantă care a făcut înconjurul lumii. Legătura specială dintre un băiețel și capra sa a topit inimile tuturor
Capital.ro
Clipe de groază pentru Elena Udrea și partenerul său, Adrian Alexandrov. Fiica lor a fost și ea prezentă. Ce li s-a întâmplat celor trei
Playtech.ro
Cum arată un mic dejun la „all-inclusive” în Bulgaria? Un român a filmat tot ce a mâncat în vacanţă, în prima parte a zilei
Adevarul
„Pâinea îngrașă, dar alte alimente sunt mult mai nocive” - Cercetător UBB, despre obiceiul alimentar care-i îmbolnăvește pe români
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte pe care interpreta de muzică din Timișoara a mai apucat să le scrie înaintă să moară! Ți se rupe sufletul. Câtă durere
Evz.ro
Oamenii care muncesc, spoliați. Contribuția la sănătate, mai mare cu 50%
Prosport.ro
Apariția care le-a tăiat respirația. Cea mai frumoasă prezentatoare TV din Albania a atras toate privirile
kanald.ro
Concluziile summit-ului dintre Donald Trump și Vladimir Putin. Ce se va întâmpla cu războiul din Ucraina
Cancan.ro
Înmormântarea Prințesei Kate, plănuită în mare secret! Care a fost planul Palatului Buckingham
iamsport.ro
Gică Hagi a început să înjure un puști de 12 ani, care îl luase la mișto: ”Vezi-ți de treabă, a trecut perioada ta!”
MediaFlux
Românii, în pericol în fața războiului. Nu avem unde să ne adăpostim în caz de dezastru
stirilekanald.ro
Prima reacție de la București după întâlnirea lui Trump cu Putin în Alaska. Ministrul Oana Țoiu, despre summitul istoric: "Un prim pas spre deblocarea negocierilor"
FURTUNĂ ELECTRICĂ în România. Se va răci brusc, vor fi furtuni puternice