România trimite medici şi asistente în Italia pentru a sprijini lupta împotriva coronavirus. Iohannis: „Vor pleca cel târziu mâine”

Klaus Iohannis a declarat luni că o echipă formată din 11 medici şi şase asistenţi medicali va fi trimisă în Italia pentru a ajuta sistemul sanitar italian în lupta cu COVID-19, boala infecţioasă provocată de noul coronavirus care a ucis peste 15.000 de persoane. 
Romania TV
06 apr. 2020, 11:52
România trimite medici şi asistente în Italia pentru a sprijini lupta împotriva coronavirus. Iohannis:

„Am avut o discuţie legată de felul în care România îşi arată solidaritatea faţă de alţii. Am decis ca România să trimită o echipă de medici şi asistenţi medicali în Italia. Ei vor merge în zona Milano. Vor pleca cel târziu mâine – o echipă formată din 11 medici şi şase asistenţi medicali”, a declarat Klaus Iohannis.

Preşedintele a anunţat, luni, că starea de urgenţă din România va fi prelungită cu încă o lună.

STAREA DE URGENŢĂ SE PRELUNGEŞTE CU ÎNCĂ O LUNĂ. Iohannis: „Voi emite un nou decret”

Președintele Klaus Iohannis a participat, luni, la Palatul Cotroceni, o ședință de evaluare a măsurilor cu privire la gestionarea epidemiei COVID-19 cu prim-ministrul României, Ludovic Orban, Ministrul Finanțelor Publice, Vasile Cîțu, Ministrul Afacerilor Interne, Marcel Vela, Ministrul Apărării Naționale, Nicolae Ciucă, Ministrul Economiei, Energiei și Mediului de Afaceri, Virgil Popescu, Ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, Ministrul Muncii și Protecției Sociale, Violeta Alexandru, și şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, secretar de stat în Ministerul Afacerilor Interne, Raed Arafat.

Comitetele pentru Situații de Urgență din județele Galați, Iași, Vaslui, Suceava și Maramureș au hotărât să fie obligatorie purtarea oricărei măști de protecție a gurii și nasului. Situaţiile obligatorii sunt legate de expunerea în spațiile publice, transportul în comun, magazine și farmacii.

Raed Arafat a transmis un mesaj pe Facebook prin care îndeamnă toți românii să nu mai iasă din casă fără să își acopere gura și nasul, indiferent dacă există sau nu vreun simptom de coronavirus.

Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS) a anunţat că măştile chirurgicale trebuie să fie rezervate personalului medical, dar a deschis calea spre utilizarea extinsă a măştilor, chiar artizanale, de către marele public cu scopul de a limita propagarea noului coronavirus. Mutarea vine după ce multă vreme măștile au fost considerate utile doar pentru cei care au luat deja virusul, nu și pentru publicul extins.

Experții arată, însă, că în ciuda faptului că virusul nu plutește în aer pentru a fi absolut necesară mască, totuși multe persoane sunt purtători asimptomatici ai coronavirusului și pot transmite ușor mai departe în lipsa unei protecții minime precum masca sanitară.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Cine este personajul celebru care intră în rolul uneia dintre Furnicuțe, la Denise Rifai. Va fi responsabil de provocările zilnice
Fanatik.ro
Fostul vicepremier Dragoș Anastasiu, pus în dificultate. Ce se întâmplă cu resorturile sale de lux: „Am decis amânarea deschiderii”. Previziune neplăcută pentru industria HoReCa
Capital.ro
Bani de la stat pentru copii. ANPIS a anunțat plata alocațiilor și a indemnizațiilor. Cine poate încasa 3.170 de lei
Playtech.ro
Cât vor mai rămâne ridicate prețurile la carburanți. Anunțul ministrului Energiei
Adevarul
CNA respinge cererea depusă de Realitatea Plus pentru rediscutarea plângerii privind retragerea licenței
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de Mircea Lucescu înainte să moară! Ce mărturisire cutremurătoare a făcut „Il Luce”: „Gata, s-a terminat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un tânăr român stabilit în Italia și-a pierdut viața sub ochii prietenilor, chiar în a doua zi a Paștelui Catolic
iamsport.ro
”Mama mi-a spus în ultimele zile de viață ale lui tata: «Nu mai vii să îl vezi, mergi peste tot în lume după Lucescu. Ajung să cred că l-ai iubit pe Mircea mai mult decât pe el!»”
MediaFlux
UPDATE: Slujbă pentru Mircea Lucescu. Nume mari din fotbal au început să vină, inclusiv Gică Hagi. Imagini de la priveghiul lui Mircea Lucescu pe Arena Națională FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj