Preot de 47 de ani, moarte fulgerătoare în plină pandemie

Veste tragică pentru credincioși în plină pandemie de coronavirus. Părintele Istrate Iovu din Bistrița, cunoscut ca preotul blând al românilor, s-a stins din viață la 47 de ani. El va fi înmormântat în prezența a opt oameni, din cauza restricțiilor.
Alina Costache
06 apr. 2020, 12:52
Preot de 47 de ani, moarte fulgerătoare în plină pandemie

Părintele Istrate Iovu a murit, luni dimineaţă, la o clinică de specialitate din Târgu Mureș. Preotul suferea de grave afecțiuni cardiace. Din acest motiv, s-a și pensionat la doar 43 de ani, după ce a slujit aproape 20 de ani în Cheţiu.

Părintele Istrate Iovu s-a născut pe 1 februarie 1973, iar în ultimii ani din viață a oficiat slujbe în Sigmir și în biserica de pe Valea Ghinzii.

„A fost unul dintre preoții înzestrați cu har, care a slujit mulți ani în Chețiu. În ultimii ani se mutase la Bistrița, unde avea și casă. A fost un bun slujitor al cuvântului lui Dumnezeu și s-a dăruit tuturor. Îl căutau o mulțime de oameni… Pentru blândețea lui, pentru sfaturile pe care le oferea ca duhovnic. Era foarte căutat… Devenise un fel de tradiție pentru mulți credincioși să meargă la «preotul din Chețiu»…”, a povestit preotul protopop Alexandru Vidican, potrivit bistriteanul.ro. 

Părintele Istrate Iovu a absolvit Universitatea Bucureşti, Facultatea de Teologie Ortodoxă, Secţia Teologie Pastorală (1997), având şi studii aprofundate. În 2011 și-a dat masteratul la Universitatea Babeş-Bolyai Cluj-Napoca, Facultatea de Teologie, Secţia Pastorate şi Duhovnicii.

În 2010 era licenţiat în Drept, la Facultatea de Drept Dimitrie Cantemir Cluj. De asemenea, i s-a oferit şi gradul bisericesc de Iconom Stavrofor (în 2004).

În contextul pandemiei generate de coronavirus, la slujba de înmormântare vor participa doar 8 membri mai apropiați familiei, așa cum prevăd reglementările și restricțiile situației de urgență în care se află România.

Una dintre ultimele dorințe a Părintelui Iovu a fost să fie înmormântat la Mănăstirea Strâmba. Dacă Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului va aproba, ceremonia religioasă restrânsă și locul de veci se vor face la Mănăstirea Strâmba.

Citeşte şi Un preot din Vâlcea a fost amendat cu 20.000 de lei după ce a organizat o slujbă în curtea bisericii

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Panică în Dubai! O dronă a lovit un zgârie-nori. Imagini terifiante
Fanatik.ro
Afacerea testelor rapide Covid făcute la colț de stradă a lăsat datorii de 50 de milioane de lei la bugetul public. Cum a devenit pandemia o mină de aur pentru un grup medical
Capital.ro
Restanțe la bloc. Românii care rămân în urmă la întreținere nu pot fi penalizați automat. Care e perioada de grație
Playtech.ro
Cât este amenda pentru depășirea vitezei cu 10, 20 sau 50 km/h în 2026
Adevarul
Chipul unui grec condamnat la 8 ani de pușcărie apare într-un mozaic de la Mitropolia din Iași, alături de Patriarhul Daniel
wowbiz.ro
Povestea cutremurătoare a tânărului de 22 de ani care și-a găsit sfârșitul la Piața Unirii: „M-am gândit la părinții care vor fi sunați”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
UPDATE Anunțul făcut de trupa Holograf despre înmormântarea lui Iulian Vrabete. Ce se va întâmpla cu trupul artistului
iamsport.ro
Uluitor! Un arbitru de Liga 1 ar fi luat mită un portbagaj de piese auto: 'Nu prețul era problema'
MediaFlux
Washington anunță că ridică timp de 30 de zile sancțiunile privind achiziționarea de petrol din Rusia transportat pe mare
stirilekanald.ro
Adio, albastru de Voroneț? Când se găsesc bani pentru restaurarea picturii exterioare de la celebra mănăstire din patrimoniul UNESCO?
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj