Proteste SUA. Angela Merkel îl consideră vinovat pe Donald Trump pentru asaltul asupra Capitoliului

Cancelarul german Angela Merkel susține că o parte din vina asaltului asupra Capitoliului Statelor Unite ale Americii îi aparține președintelui Donald Trump.
Alina Costache
07 ian. 2021, 17:07
Proteste SUA. Angela Merkel îl consideră vinovat pe Donald Trump pentru asaltul asupra Capitoliului

Proteste SUA. Angela Merkel a declarat că o parte din vină asupra asaltului asupra Capitoliului SUA îi aparține președintelui Donald Trump. Cancelarul german susține că imaginile din Statele Unite ale Americii au înfuriat-o și întristat-o.

Citește și: Cine e românul care a dus tricolorul în mijlocul protestelor violente de la Washington

”Regret profund că președintele Trump nu și-a recunoscut înfrângerea din noiembrie și a refuzat din nou să facă acest lucru și ieri” , a declarat Angela Merkel, acuzându-l pe președintele american că a alimentat îndoielile legate de rezultatul electoral.

”Un principiu fundamental al democrației este: după alegeri, există un câștigător și un învins. Ambii au un rol de jucat în ceea ce privește decența și acceptarea responsabilității, astfel încât democrația să poată triumfa” , a afirmat Angela Merkel.

Proteste SUA. De asemenea, cancelarul german și-a exprimat încrederea în președintele ales Joe Biden, cel care îl va succeda pe Donald Trump. Aceasta a afirmat că prin confirmarea victoriei lui Joe Biden la alegeri: ”Statele Unite ale Americii vor deschide în mai puțin de două săptămâni un nou capitol în democrația sa, așa cum trebuie să fie”.

Joe Biden a fost validat de Congres în funcţia de Preşedinte al SUA

Congresul american l-a validat pe Joe Biden în funcția de Președinte al SUA. Joe Biden a avut 306 electori valdați față de 232 pentru Donald Trump. Joe Biden va fi investit în funcție pe 20 ianuarie.

Joe Biden a fost validat de Congres, iar Trump a reacţionat imediat. Donald Trump a anunțat că va fi asigurat un „transfer de mandat pașnic” în 20 ianuarie către succesorul său, după ce Congresul SUA a confirmat victoria lui Joe Biden în alegerile prezidențiale din 3 noiembrie.

Într-o declarație publicată imediat după decizia Congresului, Trump a spus că aceasta reprezintă „sfârșitul celui mai bun prim mandat din istoria prezidențială” a SUA, relatează CNN.

 

 

DailyBusiness
Cum putem evita o nouă explozie a prețurilor la energie. Anunțul de ultimă oră făcut de ministru
Spynews
Raluca Ropotan, despre relația cu tatăl ei, Stelian Ogică. Ce relație au, în prezent, cei doi: "Noi tot timpul..." 
Fanatik.ro
Haos la FCSB şi CFR Cluj dacă ratează play-off-ul: “Ar fi dezastru mondial!”
Capital.ro
Planul secret al lui Călin Georgescu cu Horațiu Potra. Ce plănuiau să facă în România
Playtech.ro
La ce distanţă de gardul vecinului poţi planta un nuc, tei sau stejar?
Adevarul
Simptomele infecției cu Candida Auris, ciuperca rezistentă care se răspândește rapid în Europa
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Eşec al ungurilor în România. Planul pe care-l avea gigantul din Ungaria a picat
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
Un bărbat a fost rănit cu propria armă, după ce l-a atacat pe soțul fostei iubite, într-un mall din Sectorul 6
Cancan.ro
BREAKING! Ilie Bolojan și-a anunțat DEMISIA. PLUS amenințări de ULTIMA ORĂ pentru acești bugetari
iamsport.ro
Jucătorul ”util, dar greu de vândut” de la FCSB: ”Nu are niciun ingredient special! Pentru 1.700.000 de euro... Tănase e megafotbalist pe lângă el!”
MediaFlux
Ministerul Muncii, anunțul momentului pentru milioane de români! Se dau amenzi de până la 10.000 de lei. Se aplică până la finalul anului
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor