Cristian Tudor Popescu, după anunţul lui Iohannis: „Noi ca brazii. Pe noi nu ne atinge coronavirusul? Ar fi criminal să nu voteze”

Prelungirea stării de urgență în România cu 30 de zile pentru evitarea răspândirii COVID-19 de către Klaus Iohannis este apreciată de Cristian Tudor Popescu. Gazetarul susține că este un mesaj corect și binevenit, în contextul în care tensiunea socială și politică crește.
Romania TV
14 apr. 2020, 11:19
Cristian Tudor Popescu, după anunţul lui Iohannis:

STARE DE URGENŢĂ. „Este corect și binevenit mesajul. Este nevoie de acest mesaj pentru că tensiunea socială crește. Crește și tensiunea politică, iar diverse personaje încearcă să tensioneze această situație. E nevoie pentru că șefi de partid, Ciolacu și Ponta, doresc și intenționează să nu voteze starea de urgență în Parlament. Dacă vor face asta e un act iresponsabil, chiar criminal.

STARE DE URGENŢĂ prelungită cu 30 de zile în România. Klaus Iohannis: „Am emis decretul”. Care sunt noile restricţii

Guvernul, autoritățile, în clipa de față, fac greșeli, dar ca răspuns la aceste greșeli să nu votezi starea de urgență? Ce să întâmplă dacă nu votezi starea de urgență. Iese lumea în stradă. Și ce urmează după aceea, dacă nu votezi starea de urgență? Deci nu se mai prelungește, ieșim cu toții în stradă, ne ducem unde avem treabă și așteptăm după aceea să se blocheze cimitirile ca în America. Să nu mai avem unde să înmormântăm oamenii.

Există o presiune și din partea fake news-urile. Au apărut teorii cu profesorul belgian cum că românii au gene bună față de vestici. Noi ca brazii. Pe noi nu ne atinge coronavirusul”, a spus Cristian Tudor Popescu, la Digi24.

„În ciuda faptului că atitudinea conducerii Bisericii Ortodoxe Române este corectă și a fost corectă de la începutul pandemiei, sprijinind măsurile e separare, de izolare socială, iată că ici și colo, câte un preot, câte o față bisericească, încearcă să forțeze, aidoma politicienilor, să smulgă ceva capital, ceva popularitate de la credincioși, mergând din casă în casă, cum am văzut acum, ca să își facă slujba și infectând, literalmente, oamenii, chemându-i la slujba de Înviere și alte asemenea manifestări.

Deci presiunea este din ce în ce mai mare și va fi, în aceste zile. Oamenii au deja o lună de izolare în spate. Psihic, asta este greu de suportat. Mai vine încă o lună. Urmează o perioadă, nu-i pot spune altfel decât critică, deci mesajul președintelui Iohannis este corect și binevenit”, a spus gazetarul Cristian Tudor Popescu, la Digi24.

Preşedintele Klaus Iohannis a emis, la 14 aprilie 2020, decretul de prelungire cu 30 de zile a stării de urgenţă pe teritoriul României, „pentru a putea fi luate în continuare cele mai eficiente măsuri împotriva COVID-19”.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
Miodrag Belodedici, reacție tranşantă în conflictul FCSB – CSA Steaua: “Noi am câştigat Cupa Campionilor”
Capital.ro
Impozit pe apartamente. Schimbare radicală de la 1 ianuarie 2026. Românii care vor plăti cu până la 750% mai mult
Playtech.ro
Curentul se scumpește din ianuarie 2026. Calcul: cât vei plăti pentru 100 kWh
Adevarul
Avertisment dur de la London School of Economics. România e pe drumul dintre „trogloditismul intelectual” și prăbușirea iminentă
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Dani Mocanu și fratele său rămân în Italia. Instanța a amânat hotărârea privind extrădarea acestora în România
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Data expirării va fi scoasă de pe produsele alimentare din România. Ce trebuie să știe cumpărătorii
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”