A MURIT de CORONAVIRUS după 44 de ani petrecuţi în închisoare. Peste câteva săptămâni urma să fie LIBER

William Garrison, un detinut din Michigan care a petrecut 44 de ani în închisoare, a murit din cauza coronavirusului cu doar câteva săptămâni înainte de a fi eliberat. Bărbatul refuzase să fie pus în libertate condiționat la începutul anului.
Filip Stan
20 apr. 2020, 10:45
A MURIT de CORONAVIRUS după 44 de ani petrecuţi în închisoare. Peste câteva săptămâni urma să fie LIBER

William Garrison, 60 de ani, a murit săptămâna trecută. Bărbatul avea 16 ani atunci când a intrat în penitenciar, după ce a împușcat o persoană în timpul unui jaf armat în 1976.

Autoritățile au încercat să îl elibereze condiționat la începutul acestui an, însă el a refuzat să părăsească închisoarea, motivând că preferă să aștepte până la executarea integrală a pedepsei, în septembrie, decât să se afle sub supraveghere după ce va fi pus în libertate.

Bărbat condamnat la închisoare după ce a tuşit în faţa poliţiştilor din Marea Britanie. „Sunt un super răspânditor de coronavirus”

După izbucnirea pandemiei de coronavirus, autoritățile i-au propus din nou bărbatului să îl elibereze condiționat, din cauza riscului de îmbolnăvire, având în vedere și vârsta acestuia. De această dată, deținutul a acceptat să fie pus în libertate. Departamentul pentru penitenciare a cerut Parchetului să renunțe la perioada de așteptare obligatorie de 28 de zile, însă Garrison a murit cinci zile mai târziu, în 13 aprilie, înainte de a răspunde Parchetul.

„Am făcut tot ce am putut pentru a-l elibera. Nu a avut niciun fel de simptome, iar personalul nostru de asistență medicală care merge din celulă la celulă verificând dacă deținuții sunt în regulă a spus că el era bine”, a afirmat purtătorul de cuvânt al Departamentului pentru Penitenciare.

DailyBusiness
Răsturnare de situaţie, ce se întâmplă cu turul II al alegerilor. ULTIMA ORĂ
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Cum arată casa lui George Simion, din Vrancea? Motivul pentru care locuiește într-un apartament închiriat
Fanatik.ro
Locurile din România în care poți găsi aur. Zonele în care metalul prețios poate fi descoperit în râuri
Capital.ro
Cine va fi viitorul președinte al României? Date oficiale: Alegerea înțeleaptă
Playtech.ro
Când vine vara în România. Meteorologii Accuweather au schimbat prognoza
DailyBusiness
Nicușor Dan: Voi participa la orice dezbatere cu George Simion
Adevarul
SUA sau UE? Cum se poziționeaza candidații la președinția României. "Noi facem deja parte dintr-o arhitecturǎ de securitate"
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
Moscova sub teroare. Atac de proporții
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Accident rutier cu 20 de persoane în județul Tulcea. A fost activat Planul Roșu de intervenție
Cancan.ro
Gabriela Firea, decizie de ultimă oră! Ce va face dacă Nicușor Dan câștigă alegerile prezidențiale de pe 18 mai
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Se amână turul al doilea al alegerilor prezidențiale? Anunț oficial de la AEP
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Răsturnare de situație în cazul tinerei care s-ar fi speriat de urs și a căzut în lacul Frumoasa. "A târât-o până la stâncă și a aruncat-o în lac"
Simion susține că va concedia 500.000 de bugetari, dacă ajunge președinte
MediaFlux
Se dau 200 de euro din partea statului: Românii trebuie să depună documentele cât mai repede
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Alegerile în aer: contestația-bombă care aruncă România într-o criză democratică