Bărbat condamnat la închisoare după ce a tuşit în faţa poliţiştilor din Marea Britanie. „Sunt un super răspânditor de coronavirus”

Caz uluitor în Marea Britanie, în plină pandemie de coronavirus. Un bărbat a fost condamnat la patru luni de închisoare, după ce a tuşit înspre poliţişti cărora le-a spus că este un "super răspânditor" de coronavirus.  
Romania TV
08 apr. 2020, 08:41
Bărbat condamnat la închisoare după ce a tuşit în faţa poliţiştilor din Marea Britanie.

Christopher McKendrick (58 de ani) a fost oprit de poliţişti, după ce a fost văzut de localnici în timp ce flutura o bârnă din lemn pe un pod din localitatea britanică Swarkestone din South Derbyshire. În momentul în care a fost întrebat de poliţişti dacă are coronavirus, bărbatul a răspuns:

„Am fost infectat, m-am vindecat şi acum sunt un super răspânditor”. Apoi, individul a tuşit în faţa celor trei poliţişti, înainte de a fi arestat.

Christopher McKendrick a recunoscut agresiunea, deţinerea unei arme, agresarea şi insultarea forţelor de ordine, scrie Metro.

Bărbatul a fost condamnat la patru luni de închisoare şi a fost obligat de instanţă să plătească o amendă în valoare de 122 de lire sterline.

Decizia magistraţilor Tribunalului Southern Derbyshire a fost salutată de Poliţia din Derbyshire.

„Sunt mulţumit că instanţa a luat o hotărâre decisivă în acest caz, ofiţerii mei sunt în prima linie şi sunt expuşi riscului pentru a-şi proteja semenii. Ei au discutat cu bărbatul ce a fost arestat pentru a obţine informaţii în aşa fel încât să se protejeze atât pe ei, cât şi pe ceilalţi oameni şi nu meritau un astfel de răspuns”, a precizat inspectorul Chris Thornhill din cadrul Poliţiei din Derbyshire.

Zece decese de coronavirus anunţate, miercuri, în România. Bilanţul morţilor a ajuns la 207


DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Bomba momentului în televiziune! Diana Bart semnează cu Antena Stars?!? Cum a fost surprinsă de paparazzii Spynews.ro
Fanatik.ro
Omul care s-a văzut cu Dan Petrescu, noi detalii despre starea lui de sănătate: „Nu a putut să mănânce”
Capital.ro
Doliu în lumea muzicii și filmului. S-a stins un mare artist. A fost de neegalat
Playtech.ro
Ce înseamnă gradul II de invaliditate. Lista problemelor pentru care primeşti ajutor de la stat
Adevarul
Obiectul misterios descoperit în colonul unui pacient. Medic chirurg: „M-a înțepat în deget, m-a făcut să îngheț”
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Incredibil cum a reușit un turist dornic să vadă târgul de Crăciun din Craiova să ajungă, din greșeală, în Polonia: „Am căutat zboruri...”
iamsport.ro
ȘOCANT! MM Stoica l-a dat afară de la FCSB după ce l-a prins că sifonează informații din club: 'Atât de mare era obsesia'
MediaFlux
Cerere crescută pentru consultații de psihiatrie în România. Problemele psihice, în top 3 afecțiuni pentru care românii merg la medic DATE EXCLUSIVE
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu