Tăriceanu îl acuză pe Iohannis pentru demiterea lui Streinu-Cercel: „I-au copt-o. Preşedintele vrea să arate că măsurile dau rezultate”

Nelu Tătaru a anunțat, joi, că, l-a demis pe profesorul Adrian Streinu-Cercel de la șefia Comisiei științifice speciale anti-COVID din Ministerul Sănătății. Demiterea are legătură cu documentul realizat de managerul Institutului "Matei Balş" referitor la izolarea pensionarilor din cauza pandemiei de coronavirus.
Romania TV
23 apr. 2020, 17:12
Tăriceanu îl acuză pe Iohannis pentru demiterea lui Streinu-Cercel:

Călin Popescu Tăriceanu acuză că demiterea doctorului Streinu-Cercel de la preşedinţia comisiei anti COVID 19 a ministerului Sănătăţii a fost pusă la cale de președintele Klaus Iohannis, pentru a se ascunde adevărata dimensiune a epidemiei de coronavirus. Tăriceanu a precizat că Cercel ceruse mai multe testări, iar dacă ele s-ar fi făcut, numărul de români infectați ar fi fost mai mare, iar asta ar fi demonstrat incapacitatea guvernului condus de Ludovic Orban de a lua măsuri.

„Demiterea e o vendetă. I-au copt-o! El vorbea de numărul foarte mic de testări care se fac. Avem doar 90.000 de testări, deși trebuia să avem 500.000. Se joacă totul într-o cheie politică, președintele vrea să arate că măsurile dau rezultate și avem puține cazuri, dar avem puține testări.”, a spus Călin Popescu Tăriceanu, la România TV.

Citeşte şi: Adrian Streinu-Cercel pentru Huff.ro: „Să se ducă toţi în bula lor”

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Ce diferență de vârstă este între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Detaliul pe care mulți l-au ignorat până acum
Fanatik.ro
Topul select în care se află Mihai Toma de la FCSB: la doar un loc în spatele celebrului Lamine Yamal!
Capital.ro
Tragedie în lumea muzicii. Un mare cântăreț s-a stins prea devreme. Artistul era extrem de apreciat în întreaga țară
Playtech.ro
Ce se întâmplă dacă nu plăteşti impozitul pe casă, teren sau maşina: totul despre dobânzi şi penalităţi
Adevarul
Mărturiile părinților ai căror copii au ajuns în moarte cerebrală după intervenții chirurgicale la Spitalul Județean Constanța
wowbiz.ro
Imagini care frâng inima, la peste 7 luni de la moartea Teodorei Marcu. Cum apare fiica ei în primul story postat de Alex după tragedie
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Sofia Vicoveanca a suferit un infarct! Artista, internată de urgență la Spitalul Județean din Suceava
iamsport.ro
Prunea, sunat de UEFA după ce a comis-o cu Klopp! Ce i s-a spus ”foarte clar”
MediaFlux
Povestea lui Constantin Nottara, copilul teribil admis la 10 ani la Conservator. Fiul marelui actor a moștenit talentul de la … mamă
stirilekanald.ro
Femeie împușcată de 7 ori în fața copilului ei de 1 an! Doi indivizi mascați au intrat în locuință și au atacat-o fără milă! De necrezut ce a urmat
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend