Fostă preşedintă de stat, condamnată la 20 de ani de închisoare, pentru corupţie. Ea fusese demisă din funcţie în 2017

Curtea Supremă din Coreea de Sud a confirmat definitiv joi condamnarea fostei preşedinte Park Geun-hye la 20 de ani de închisoare în răsunătorul scandal de corupţie care a dus la destituirea sa în 2017.
Daniel Spătaru
14 ian. 2021, 10:43
Fostă preşedintă de stat, condamnată la 20 de ani de închisoare, pentru corupţie. Ea fusese demisă din funcţie în 2017

Decizia pune capăt unui lung proces judiciar care a urmat plecării din funcţie a şefei statului, după luni de ample manifestaţii în stradă. Prima femeie aleasă preşedinte al Coreii de Sud, Park Geun-hye a fost condamnată în 2018 la 30 de ani de închisoare pentru corupţie şi abuz de putere. O serie de recursuri şi de noi procese ulterioare i-au redus pedeapsa la 20 de ani de detenţie.

Joi, dosarul a ajuns pentru a doua oară la Curtea Supremă, care a confirmat sentinţa de 20 de ani de închisoare.

Înalta instanţă a aprobat de asemenea amenzile şi despăgubirile pe care fosta preşedintă trebuie să le plătească şi care se ridică la un total de 21,5 miliarde de woni (16 milioane de euro), mai relatează CNN.

Citeşte şi Serviciile epidemiologice din Coreea de Sud, extrem de riguroase. Suspecţii de COVID, verificaţi prin GPS dacă spun adevărul

În vârstă de 68 de ani, Park Geun-hye, care a boicotat de mult timp audierile, spunând că nu este un proces echitabil, a fost absenţă joi. De asemenea, ea a fost condamnată la doi ani de închisoare pentru încălcări ale legislaţiei electorale, pedepsele nefiind contopite.

Park Geun-hye a fost găsită vinovată că a primit sau cerut zeci de milioane de dolari de la companii sud-coreene, între care Samsung Electronics, că a împărtăşit documente clasate ca secrete, că a făcut o „listă neagră” cu artişti critici faţă de politica sa sau că a demis oficiali care se opuneau abuzurilor sale de putere.

Scandalul a scos la lumină legăturile problematice între aceste companii de familie şi puterea politică, prin intermediul fostei preşedinte şi a consilierei sale din umbră Choi Soon-sil, care au acceptat mită în schimbul unor favoruri politice.

În urma destituirii sale a ajuns la putere în 2017 avocatul de centru-stânga Moon Jae-in, profitând de pierderea de credibilitate de către conservatori.

Coreea de Sud este cunoscută pentru severitatea justiţiei împotriva foştilor şefi de stat. Astfel, cei patru foşti preşedinţi sud-coreeni încă în viaţă au fost condamnaţi cu toţii după finalizarea mandatului. Fostul şef de stat Roh Moo-hyun s-a sinucis în 2009 după ce a fost interogat pentru suspiciuni de corupţie la adresa familiei sale.

Sfârşitul procesului judiciar înseamnă că Park Geun-hye poate pretinde de acum o graţiere.

În urmă cu câteva săptămâni, şeful Partidului Democrat (centru-stânga), Lee Nak-yon, a precizat că ia în considerare să „sugereze” o graţiere pentru Park Geun-hye şi Lee Myung-bak, un alt fost preşedinte condamnat. Însă declaraţiile sale au stârnit nemulţumirea atât a dreptei, cât şi a stângii.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Lovitură de teatru în dosarul finului lui Ilie Bolojan, cercetat penal pentru trafic internațional de droguri. Laboratorul desemnat să analizeze substanțele interzise nu e acreditat
Capital.ro
Descoperire despre Călin Georgescu. Se repetă scenariul de la prezidențiale. Ce se întâmplă pe TikTok
Playtech.ro
ANAF scoate la licitație o garsonieră din Ploiești pentru aproximativ 11.000 de euro. Ce detalii apar în anunț
Adevarul
SURSE Cei trei tehnocrați din mintea lui Nicușor Dan. De ce ezită președintele
wowbiz.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Bihor! Tatăl Alisiei a făcut publice ultimele mesaje ale adolescentei ucise: „Nu mă lasă în pace”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Boala care bagă spaima în părinți. Spitalele din România înregistrează tot mai multe cazuri în rândul copiilor
iamsport.ro
”A zis că retrogradează și a plecat”. Prunea s-a dezlănțuit la adresa unui antrenor român: ”Bă, băiatule, eu nu te-aș mai lua niciodată! Cum să pleci când arde casa?!”
MediaFlux
Horoscop 27 mai. Ziua în care revin emoții și persoane din trecut. Zodiile care azi riscă să piardă tot
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi