Bursele pentru elevi au fost aprobate în Sectorul 1. Ce bani vor primi elevii

Primarul Sectorului 1, Clotilde Armand, a transmis că în următoarea şedinţă de Consiliu Local va prezenta proiectul de hotărâre prin care elevii care au rezultate bune beneficiază de burse.
Alina Costache
14 ian. 2021, 19:11
Bursele pentru elevi au fost aprobate în Sectorul 1. Ce bani vor primi elevii

Bursele pentru elevi care învață în școlile din Sectorul 1 vor fi plătite, anunţă primarul Clotilde Armand într-o postare pe Facebook.

„În legătură cu informațiile apărute în spațiul public referitoare la faptul că primarul Clotilde Armand a tăiat bursele elevilor care învață în școlile și liceele din Sectorul 1, Serviciul Imagine și Cultură a fost împuternicit să facă următoarele precizări:

Informațiile apărute în cursul zilei de astăzi referitoare la tăierea burselor elevilor din Sectorul 1 sunt false și nu au nicio legătură cu realitatea. Elevii din Sectorul 1 își vor primi bursele. În următoarea ședință de Consiliu Local, primarul Clotilde Armand va prezenta spre dezbatere și aprobare proiectul de hotărâre privind aprobarea numărului și a cuantumului burselor școlare.

”Toate știrile referitoare la tăierea burselor elevilor din Sectorul 1 sunt un veritabil fakenews care nu fac decât să creeze panică și neliniște în rândul părinților și copiilor. Pentru că dezinformarea de astăzi a depășit anumite limite, am depus deja sesizare la CNA împotriva unei televiziuni pentru propagarea informațiilor false”, a declarat primarul Clotilde Armand.

https://www.facebook.com/PrimariaSectorUnu/photos/a.622117891300278/1759973324181390/?type=3

Cuantumul burselor elevilor ar putea scădea, a declarat primarul Sectorului 1, Clotilde Armand, în decembrie.

Întrebată dacă menţine sau diminuează cuantumul burselor elevilor, ea a răspuns: „Asta e o dezbatere pe care va trebui să o avem când vom vota execuţia bugetară (…) Buget pentru a plăti cum a fost în trecut, când bugetul de cheltuieli nu era supraevaluat, cum a fost în anul 2020, un buget cum am avut atunci nu mai avem şi atunci nu putem să asigurăm cuantumul burselor aşa cum a fost”.

Potrivit lui Clotilde Armand, bursele nu vor fi la nivelul la care au fost, pentru că ar fi vorba şi despre o discriminare faţă de celelalte sectoare din Bucureşti, unde au o valoare mai mică.

Burse pentru elevi. Peste 2.000 de elevi vor primi bani de la stat

DailyBusiness
Un profesor a făcut, anul trecut, 1,5 milioane de lei din meditații! Câți bani au declarat la ANAF, în total, cei care pregătesc elevii în particular
Spynews
Ultimă oră! Accident grav în Capitală! O mașină s-a răsturnat în urma impactului puternic
Fanatik.ro
Cum au votat românii: ce echipă va câștiga SuperLiga. Pe ce loc vor termina FCSB, Universitatea Craiova sau Dinamo și cine este marea surpriză la titlul de campioană. Sondaj național FANATIK / Inscop Research
Capital.ro
A murit ce mai frumoasa actriță. A fost o legendă a teatrului, filmului și televiziunii. A scos ce era mai bun din oameni
Playtech.ro
Amiabilă direct pe telefon. Cum se face online de către şoferii implicaţi în accidente?
Adevarul
Portretul securistului român, bătăușii care și-au terorizat propriul popor. Semianalfabeți, brutali, incapabili să învețe o meserie
wowbiz.ro
BREAKING! Dani Mocanu, condamnat definitiv la 4 ani de închisoare cu executare pentru tentativă de omor
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Noi detalii despre starea de sănătate a lui Horia Moculescu: Acesta este intubat și se află la ATI
iamsport.ro
Fără dubii! Radu Banciu a spus ce rezultat va înregistra Anca Alexandrescu la alegeri: ”Asta i-am transmis”
MediaFlux
Ce este „Trigonul de apă”, unul dintre cele mai rare fenomene astrologice posibile. Cum influențează zodiile în primele săptămâni din noiembrie
stirilekanald.ro
Biserică cuprinsă de flăcări, înainte de sărbători! Minune: Sfânta Evanghelie a fost SALVATĂ
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai