Venezuela: Nicolas Maduro îl numeşte ministru al petrolului pe un urmărit de SUA pentru trafic de droguri

Preşedintele Nicolas Maduro încearcă să relanseze sectorul petrolier venezuelean, numindu-l ministru al petrolului pe Tareck El Aissami, înalt responsabil "radical chavist", aflat sub incidenţa sancţiunilor SUA şi dat în urmărire pentru trafic de droguri, informează marţi AFP.
Romania TV
28 apr. 2020, 07:56
Venezuela: Nicolas Maduro îl numeşte ministru al petrolului pe un urmărit de SUA pentru trafic de droguri

Acest om de încredere al lui Nicolas Maduro va avea drept sarcină „restructurarea şi reorganizarea” sectorului petrolier, într-un moment în care preţul la ţiţei este extrem de scăzut, se precizează în decretul semnat de preşedintele socialist şi publicat luni în Jurnalul Oficial.

Printr-un alt decret publicat în aceeaşi zi, Maduro l-a numit de asemenea pe Asdrubal Chavez, un văr al defunctului preşedinte Hugo Chavez, în fruntea companiei petroliere publice Petroleos de Venezuela SA (PDVSA).

Din noiembrie 2017, preşedinţia PDVSA şi Ministerul Petrolului se aflau în mâinile unui singur om, generalul Manuel Quevedo.

Tareck El Aissami, vicepreşedinte pentru economie care se declară „chavist radical”, este unul dintre pilonii sistemului politic venezuelean. El este vizat din 2017 de sancţiuni americane, cu îngheţarea bunurilor sale în SUA, pentru trafic de droguri. De asemenea, justiţia americană l-a inculpat pentru „narco-terorism” în martie anul trecut, la fel ca pe Nicolas Maduro şi alţi 13 actuali şi foşti responsabili venezueleni de prim rang.

Washingtonul oferă 10 milioane de dolari pentru orice informaţie care va duce la arestarea lui Tareck El Aissami şi 15 milioane de dolari pentru informaţii care ar permite arestarea lui Maduro.

Sub impulsul lui Donald Trump, administraţia americană şi-a intensificat în ultimele luni sancţiunile împotriva lui Nicolas Maduro, cu intenţia de a-l obliga să renunţe la preşedinţia Venezuelei, pe care o deţine din 2013.

Washingtonul, la fel ca alte circa 60 de ţări, îl recunosc pe opozantul Juan Guaido drept preşedinte interimar al acestei ţări din America Latină.

Citeşte şi: PANDEMIE CORONAVIRUS. Argentina opreşte toate zborurile până la 1 septembrie

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Imagini de la priveghiul interlopului Ilie Bălăceanu, pe lux și opulență! Casa lui, plină ochi
Fanatik.ro
UEFA a postat lista tuturor câștigătoarelor de Champions League după finala PSG – Arsenal. Ce siglă a folosit pentru Steaua 1986
Capital.ro
Reguli la bloc. Refuzul de plată poate aduce penalități și procese. Ce obligații are proprietarul de apartament
Playtech.ro
Poți închiria, modifica sau vinde un imobil dacă ai doar drept de folosință? Ce prevede legea în România
Adevarul
Răsturnare de situaţie în cazul copilului de 2 ani mort lângă un tobogan gonflabil. Care este, de fapt, cauza decesului
wowbiz.ro
Primele măsuri după ce o dronă s-a prăbușit în Galați, anunțate de Nicușor Dan: „Consulul Rusiei de la Constanţa a fost declarată persoană non grata, iar consulatul se va închide”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este băiețelul care și-a pierdut viața în timp ce se afla pe un tobogan gonflabil, în Satu Mare. Părinții sunt devastați
iamsport.ro
Cristi Chivu este supărat pe un antrenor român: ”Nu uită chestia asta!”
MediaFlux
Ce este complet interzis să faci în cele două zile de Rusalii! Toți credincioșii trebuie să știe asta pe 31 mai și 1 iunie 2026
stirilekanald.ro
Ce sunt bacteriile bune și cum le alegi
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți