Povestea Mariei, asistenta medicală revenită din Italia, care a decis să salveze şi vieţile pacienţilor din Republica Moldova

Cei 15 medici și asistenți români, care timp de două săptămâni i-au ajutat pe medicii de la un spital din Lombardia la tratarea pacienților infectați cu coronavirus și-au încheiat misiunea și s-au întors în România pe 25 aprilie. Printre aceștia, se numără și Maria, asistent SMURD, care a rămas profund impresionată de experiența din Italia. Însă, acest lucru a făcut-o să plece și Republica Moldova, pentru a da ajutor în tratarea bolnavilor.  
Romania TV
06 mai 2020, 07:09
Povestea Mariei, asistenta medicală revenită din Italia, care a decis să salveze şi vieţile pacienţilor din Republica Moldova

La începutul lunii aprilie, Maria s-a îmbarcat în avionul cu destinația Italia, după ce s-a oferit voluntar în echipa medicală românească trimisă pentru ajutor în salvarea persoanelor infectate cu coronavirus.

Citește și: Încă 13 români au murit de coronavirus. Bilanţul total a crescut la 854 de decese

Cu 21 de ani de experiență în domeniul medicinei de urgență, fiind unul dintre cei mai buni asistenți medicali din cadrul SMURD, Maria și-a spus că nimic nu o mai poate impresiona, însă primul contact cu spitalul unde a fost repartizată a fost unul teribil.

„Știam că pacienții sunt în stare foarte gravă, dar mi-am dat seama de nivelul tragediei abia când am pășit în saloane. Erau zeci de persoane care respirau doar cu ajutorul aparaturii medicale. Mulți dintre ei nu puteau vorbi, dar vedeam în privirea lor acel strigăt după ajutor care spunea: Vreau să trăiesc!” , povestește asistenta.
 
După perioada petrecută în spitalul din Italia, echipa din România s-a întors acasă perfect sănătoasa și gata de luptă. La întoarcere au aflat că Republica Moldova are nevoie de ajutor în lupta împotriva coronavirusului.

”Au urmat 18 zile petrecute aproape în totalitate în spital, pentru că foarte mulți pacienți erau în stare critică și orice secundă conta. Într-un final, echipa medicală românească s-a întors în România. A doua zi după ce au ajuns în țară au fost anunțați că Moldova are nevoie de ajutor”.

La aflarea veștii, Maria nu a stat pe gânduri și s-a oferit voluntar pentru a salva și alte vieți, de data aceasta în Republica Moldova, țară pe care aceasta o consideră acasă.

„Vreau să merg în Moldova, pentru că Moldova e acasă! Dar nu să mă odihnesc, ci să-mi ajut frații” , a spus Maria.

Maria a fost prima care s-a urcat în avionul spre Cahul, dornică de lupă, dornică să salveze viața a sute de oameni. 

”La câteva ore după anunț, echipa medicală românească era gata de îmbarcare spre Cahul, Republica Moldova. Maria a fost printre primii care s-au urcat în avion. Deviza noastră este. Cum să-mi fie teamă?”, susține Maria.

Povestea Mariei a fost prezentată pe pagina de Facebook a Ministerului de Interne și a dus la un val de simpatie pentru tânăra asistentă medicală.

DailyBusiness
Daniel Dăianu: Deficitul bugetar ține BNR ostatică. Liberalizarea gazelor din 2026 ar putea destabiliza economia
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Afecțiunea cu care se confruntă soția lui Florinel Coman. Ioana a dezvăluit totul abia acum
Capital.ro
S-a aflat planul lui Călin Georgescu. Decizia care schimbă tot: Va fi succesul propriu
Playtech.ro
Dacă am executare silită, pot achiziţiona o locuinţă? Ce spune legea
Adevarul
Atac din umbră: dronele făcute în garaje ucrainene zguduie Siberia
wowbiz.ro
Simona este doctorița româncă găsită carbonizată în Franța! Propriul fiu ar fi ucis-o, apoi a dispărut. Autoritățile l-au dat în urmărire
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
,,Nu mai rezist, salvați-mă!” Ultimele cuvinte ale lui Octav, românul care a murit în Italia, după ce a rămas blocat sub dărâmăturile turnului medieval Torre dei Conti
iamsport.ro
Fără milă! L-a făcut țăndări pe Edi Iordănescu în direct: ”Zero barat! Mare sculă ești, ai luat cea mai bună echipă din Polonia și ai făcut-o de râs”
MediaFlux
1.281 de lei la pensie. Cine primește și cum se calculează punctele de stabilitate
stirilekanald.ro
ATAC la GRANIȚĂ! România a ridicat avioane de luptă! Breaking news
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai