Sorin Cîmpeanu, Ministrul Educaţiei, s-a prezentat la vaccinare cu o cămaşă specială care aduce aminte de matricolele cu arici

Membrii guvernului, în frunte cu vicepremierii Kelemen Hunor şi Dan Barna, s-au vaccinat miercuri, la Spitalul Universitar de Urgenţă Militar ”Dr. Carol Davila” din Bucureşti.
George Russo
20 ian. 2021, 13:47
Sorin Cîmpeanu, Ministrul Educaţiei, s-a prezentat la vaccinare cu o cămaşă specială care aduce aminte de matricolele cu arici

Sorin Cîmpeanu, Ministrul Educaţiei, a fost protagonistul unui moment inedit. Acesta a venit la Spitalul Militar îmbrăcat cu o cămașă specială, prevăzută cu un fel de fereastră pentru vaccinare pe mânecă. Cămașa avea pe brațul stâng un fel de petic prins cu scai, numit popular „arici” care să permită un acces rapid la braț, fără a mai fi nevoie ca ministrul să dezbrace cămașa.

„Cămașa dvs. seamănă cu matricolele noastre din liceu, cu arici!” – i-a spus asistenta care l-a vaccinat pe Sorin Cîmpeanu.

Ministrul le-a explicat colegilor și asistentei că obiectul vestimentar îl are de mai mult timp, fiind nevoit să facă mai multe vaccinuri pentru boli rare, deoarece în trecut a călătorit în câteva state exotice.

” – O, dar ce cămașă specială aveți, domnul ministru!

– Eu sunt obișnuit cu vaccinarea, domnule ministru!

– Cămașa dvs seamănă cu matricolele noastre din liceu, cu arici!

– Nu, am fost într-un singur an în mai multe state mai ciudate.”, a explicat Sorin Cîmpeanu.

„Am participat la campania pentru Consiliul de Securitate ONU, ocazie cu care am fost în peste 70 de ţări mai altfel, care au necesitat vaccinări specifice pentru zonele respective, ocazie cu care am reuşit să fiu pregătit. Sunt unul dintre cei foarte pregătiţi cu privire la actul de vaccinare din toate perspectivele”, a explicat Cîmpeanu, ulterior.

Sorin Cîmpeanu spune că numărul profesorilor care vor să se vaccineze creşte de la zi la zi

„Evoluţiile zilnice arată o creştere a acestui procent în sistemul naţional de învăţământ. (…) Se adaugă zi de zi noi înscrieri cu privire la disponibilitatea de vaccinare în sistemul de învăţământ. (…) Sunt creşteri zilnice”, a spus ministrul.

Potrivit acestuia, vaccinarea este un act de responsabilitate faţă de propria persoană, dar şi faţă de toţi cei cu care se interacţionează „direct sau indirect”, menţionează Agerpres.

În opinia sa, orice profesor vaccinat va însemna o diminuare a riscului de transmitere a virusului în şcoli.

„Orice profesor vaccinat va însemna o diminuare a riscului de transmitere a acestui virus în şcoli, va însemna o creştere a stării de siguranţă sanitară pentru elevi şi profesori în toate şcolile din România”, a mai spus Cîmpeanu.

Citeşte şi: Membrii guvernului s-au vaccinat miercuri la Spitalul Universitar de Urgenţă Militar ”Dr. Carol Davila”

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Soția lui Costel Corduneanu tună și fulgeră! Ce s-a întâmplat după moartea lui: ”S-ar putea să se trezească balaurul” | FOTO
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Orașul mare din Europa, vizitat de foarte mulți români, care se confruntă cu o invazie de gândaci. Insectele au ajuns și în terase sau pe pereții caselor
Capital.ro
România a pierdut un om de geniu. A scris istorie pentru țară: Ne-a dat curajul să credem în propriile vise
Playtech.ro
Magazinul care ia ambalajele SGR fără a fi separate. Le pui pe toate într-un sac şi primeşti banii pe ele
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Primul lider din istorie care vorbește oficial despre ieșirea țării sale din NATO: „Neutralitatea ar putea fi mai bună”
wowbiz.ro
Irinel Columbeanu, de negăsit! Nimeni nu reușește să dea de fostul afacerist de zile întregi. Ce spune patronul azilului din Ghermănești despre întreaga situație?
Spynews
Cod galben de caniculă în 13 județe și în București. Harta zonelor în care temperaturile cresc până la 36 de grade Celsius
Spynews
Claudia Pătrășcanu nu se lasă! După ce a pierdut procesul cu Bianca Drăgușanu, cântăreața își încearcă încă o dată norocul în instanță
Evz.ro
 S-a tras cortina peste un post de televiziune. Dispare din grilă
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
Filmul tragediei în care Delia, o mamă de 30 de ani a murit, iar fiul ei se luptă pentru viața sa, după ce mașina în care se aflau a fost izbită din plin pe o șosea din Cluj
Cancan.ro
Descoperire-șoc a lui Piedone într-un restaurant chinezesc din București. Ce e carnea de vită, de fapt
Playsport.ro
Avertisment pentru șoferi: obiectul esențial al mașinii pe care îl ținem zilnic cu noi este mai periculos pentru sănătate decât...
Capital.ro
România a pierdut o voce de aur. Talentul său a luminat scena timp de peste trei decenii. Rămâne veșnic în amintire
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Delia a fost omorâtă! Cei doi copii ai săi au fost martorii momentelor tragice! Imaginile groazei, din locul în care femeia și-a dat ultima suflare
Vouchere pentru alimente 2025: Când vor fi alimentate cardurile sociale cu prima tranșă de 125 de lei
MediaFlux
Ajutoare pe card pentru 3,5 milioane de gospodării. Anunț oficial de la Ministerul Energiei
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Începe Programul Rabla 2025: cum te poți înscrie și câți bani poți obține