Diana Șoșoacă s-a urcat pe statuia lui Alexandu Ioan Cuza şi a cerut unirea ţării cu Basarabia

Senatoare AUR Diana Șoșoacă a făcut spectacol cu unioniştii la ceremoniile prilejuite de aniversarea a 162 de ani de la Unirea Principatelor Române.
Filip Stan
24 ian. 2021, 14:18
Diana Șoșoacă s-a urcat pe statuia lui Alexandu Ioan Cuza şi a cerut unirea ţării cu Basarabia
Diana Șoșoacă s-a urcat pe statuia lui Alexandu Ioan Cuza şi a cerut unirea ţării cu Basarabia

Diana Șoșoacă s-a urcat pe statuia lui Alexandu Ioan Cuza, alături de mai multe persoane, şi a cerut unirea României cu Basarabia.

„La mulţi ani, România! La mulţi ani, Moldova! Ţin să vă spun că în Parlamentul României s-a solicitat unirea României cu Republica Moldova. Începeţi să faceţi Hora Unirii pentru că din popor începe Unirea, nu din Parlament”, a strigat la microfon senatorul AUR Diana Șoșoacă, urcată pe statuia lui Alexandru Ioan Cuza.

Ulterior, unioniştii au pornit în mars pe bulevardele Iaşului şi au strigat că România n-a avut niciodată granită la Prut.

Citeşte şi: Diana Şoşoacă face show pe Facebook. Ce spune senatoarea despre izolarea copiilor

„România nu a avut graniţă la Prut” si „Basarabia e România”  au fost principalele slogane ale participantilor la marsul. Bulevardul care strabate centrul orasului a fost temporar inchis, potrivit ziaruldeiasi.ro.

 

Incidente la ceremoniile dedicate Unirii Principatelor la Iaşi: Primarul Mihai Chirica, atacat cu iaurt

Nu a fost singurul incident de la ceremoniile dedicate Unirii Principatelor Române de la Iaşi. Tot astăzi, primarul Iaşului, Mihai Chirica, a fost atacat de un protestatar cu o substanta albă, cel mai probabil cu iaurt.

Atacatorul a fost preluat de fortele de ordine şi dus la Poliţie. Edilul Mihai Chirica a intrat în Hotelul Traian să se spele.

„Norocul meu este că nu am intoleranță la lactoză, ca să fac o glumă. Îmi pare rău de acest incident. Îi înțeleg frustrarea și nu îi voi face plângere penală. Am înțeles că nemulțumirea lui mergea mai sus, spre președinție“, a comentat Mihai Chirica incidentul, potrivit bzi.ro.

Primarul a precizat ulterior că cel care l-a atacat cu iaurt este un militar în rezervă, că îi înţelege supărarea şi că nu va depune plângere împotriva lui.

Printre cei care au participat la evenimentele din Piaţa Unirii a fost şi senatorul AUR Diana Șoșoacă.

Tot la Iași, mai mulți jandarmi au fost amendați pentru că nu purtau mască.

DailyBusiness
Cea mai ieftină chirie din România este de 500 de lei/ lunar. În ce oraș se află garsoniera
Spynews
Bogdan de la Ploiești suferă după Cristina Pucean?! Mesajul care îi trădează artistului sentimentele
Fanatik.ro
Cât de mult a scăzut averea Simonei Halep de la retragerea din tenis. Suma e una halucinantă
Capital.ro
România a pierdut o legendă a teatrului românesc. Marele actor și regizor nu va fi uitat niciodată
Playtech.ro
Cum se stabilește cota-parte din spațiile comune și de ce contează la vânzare
Adevarul
Sancțiunile americane scot petrolul rus din Europa. Analiștii anticipează un efect „catastrofal” asupra Lukoil
wowbiz.ro
Membru AUR, mort în accidentul din Drăgușeni! Vasile și-a dus prietenul bolnav de cancer la tratament ul cu citostatice
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
Prosport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
kanald.ro
Tragedie rutieră pe Valea Oltului! O persoană a murit și alte patru au fost rănite în urma impactului dintre două autoturisme
Cancan.ro
Cauza morții Biankăi și a lui Toni, tinerii găsiți fără suflare în zona Lacului Frumoasa. Primele rezultate ale necropsiei
iamsport.ro
Andrei Nicolescu lămurește zvonurile despre presupusa relație cu Ovidiu Burcă: ”Eu nu am avut o problemă cu asta”
MediaFlux
Ce este interzis să faci de Sfântul Dumitru. Tradiții pentru data de 26 octombrie
stirilekanald.ro
VIDEO „Mașina era încuiată pe interior” Noi detalii șocante ies la iveală în cazul morții Biankăi și lui Toni. Ce l-ar fi determinat să își ucidă iubita: „Probabil s-a răzgândit”
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi