Românii l-au votat simbolic pe Obama. Un vot s-a dus şi la Gigi Becali

Românii prezenţi la evenimentul organizat de Ambasada SUA la Bucureşti au votat, simbolic, cu Barack Obama. 
Romania TV
06 nov. 2012, 23:03
Românii l-au votat simbolic pe Obama. Un vot s-a dus şi la Gigi Becali

Ambasada SUA a organizat, marţi seară, „Noaptea alegerilor americane 2012”, ocazie cu care invitaţii au fost îndemnaţi să-şi exprime opţiunea pentru unul din cei doi candidaţi la preşedinţia Statelor Unite, în timp ce ambasadorul Gitenstein a spus că a votat prin e-mail.

Cei mai mulţi invitaţi la evenimentul Ambasadei au votat pentru Barack Obama, potrivit România TV, care a primit 173 de voturi. Mitt Romney a obţinut 43 de voturi simbolice, la evenimentul organizat de Ambasada SUA la Bucureşti. Un vot s-a dus, însă, şi la Gigi Becali şi un altul la Papa Benedict. 

Ambasadorul SUA, Mark Gitenstein, a arătat că este pentru prima dată când el şi soţia sa nu se află în Statele Unite pentru a vota, iar pentru el este prima dată în ultimii 30 ani când nu este implicat în organizarea campaniei electorale pentru candidatul democrat.

„Am început să iubesc politica de când am urmărit prima campanie electorală, în Alabama, când John F Kennedy a fost ales preşedintele SUA în anii 1960. Acum au loc din nou alegeri foarte strânse precum cele de atunci, care au avut un impact deosebit asupra statului meu de origine, Alabama, şi au schimbat cursul istoriei nu doar acolo, ci în întreg cuprinsul Statelor Unite. Cred că, fără a-mi exprima vreo preferinţă, alegerile din această seară vor avea un impact la fel de important”, a afirmat Gitenstein.

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Cine este omul care a „trimis-o” pe Simona Halep la Turneul Campioanelor. Fostul lider WTA a dezvăluit cu ce se ocupă la Riad: „Sunt impresionată”
Capital.ro
Dezvăluirea momentului despre Călin Georgescu: Eu o să fiu președinte, jocurile sunt făcute! Acum s-a aflat
Playtech.ro
Salariu minim brut 2025. Câţi bani îţi ia statul la final de lună
Adevarul
Când crește valoarea tichetelor de masă în România și cine beneficiază de majorare
wowbiz.ro
BREAKING NEWS! Accident CUMPLIT! Un autocar cu 50 de pasageri s-a răsturnat într-o prăpastie. Toți erau studenți
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Cine era românul care a murit după prăbușirea turnului de la Roma. Bărbatul a fost scos de sub dărâmături după 12 ore. Întreaga operațiune s-a desfășurat sub privirile neputincioase ale soției
iamsport.ro
BREAKING | Transferuri-șoc la Craiova: își vinde titularul și aduce jucătorul dorit insistent de FCSB! Ce alt fotbalist va pleca din Bănie
MediaFlux
Prețuri noi pentru clienții Hidroelectrica. Oferta companiei pentru luna noiembrie
stirilekanald.ro
VIDEO Livratorul sri lankez, lovit și scuipat în Popești-Leordeni, și-a retras plângerea. Tinerii violenți scapă doar cu amendă
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai