Bani de la stat pentru plata bonelor începând din iunie

Primăria Sibiu. acordă bani părinţilor pentru plata bonelor, dacă nu găsesc loc la creşă sau grădiniţă.
Romania TV
21 mai 2020, 13:25
Bani de la stat pentru plata bonelor începând din iunie

Primăria municipiului Sibiu va da bani părinţilor ca să plătească bona pentru copil, dacă nu găsesc loc la creşă sau grădiniţă, începând cu data de 3 iunie, potrivit unui comunicat de presă remis joi AGERPRES.

„Din 3 iunie 2020, Primăria Sibiu va acorda bani din bugetul local pentru contractarea de bone de către familiile din Sibiu care nu au găsit un loc în creşă sau în grădiniţă pentru copiii cu vârsta de până la 6 ani. Astfel se pun în aplicare prevederile Legii 35/2020 privind acordarea unui ajutor financiar familiilor pentru plata serviciilor oferite de bonă. Pe ordinea de zi a Consiliului Local Sibiu este inclus un proiect referitor la metodologia de acordare a acestui ajutor”, se precizează în comunicatul Primăriei Sibiu.

Potrivit sursei citate, pot beneficia de acest ajutor persoanele care au în întreţinere copii de vârstă preşcolară, ale căror venituri sunt de până la 3.500 lei pe membru de familie.

Ajutorul se va acorda numai în cazul copiilor pentru care părintele nu a găsit un loc la creşă sau grădiniţă publică sau privată, făcându-se dovada că cererea depusă pentru înscriere a fost respinsă din lipsă de locuri. Familia respectivă trebuie să fie la zi cu plata taxelor şi impozitelor locale, urmând să prezinte la dosar o dovadă că nu au datorii la bugetul local.

Cei mai mulţi bani vor lua cei care au venit net pentru fiecare membru de familie de până la 2.100 de lei. Aceştia vor primi 710 lei. 

Este oficial! Părinţii îşi pot lua zile libere pentru supravegherea copiilor până la finalul anului şcolar

Preşedintele Klaus Iohannis a promulgat legea care prevede că părinţii îşi pot lua zile libere pentru a sta cu cei mici şi în perioada care urmează încetării stării de urgenţă, până la încheierea anului şcolar.

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Ion Iliescu a fost supus unei noi intervenții! Anunț de ultimă oră despre starea de sănătate a fostului președinte
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Descoperirea pe care o așteptau toți cei care au panouri solare. Crește puterea de producție și se dublează durata de viață
Capital.ro
România l-a pierdut pe cel mai iubit actor. Marele maestru joacă acum în ceruri
Playtech.ro
Afacerea din România care a pornit cu un chioșc, iar acum a cucerit străinătatea. De la covrigi simpli la o afacere de 100 de milioane de euro
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Trump a scăpat un acord comercial, Meloni și-a dat ochii peste cap la discuțiile cu Macron. Momente virale la Summitul G7
wowbiz.ro
Imagini de infarct cu Ioana Tufaru în costum de baie la plajă în Eforie! Vacanță pe buget de criză: 40 lei/zi
Spynews
Discuții aprinse pe ponton la Snagov. Laurențiu Reghecampf a venit să ia barca! A venit poliția
Spynews
Când a aflat Dan Alexa de presupusa infidelitate a soției sale! Susține că el a filmat imaginile cu ea ieșind din casa altui bărbat: ”Mi-a luat nevasta”
Evz.ro
Banii dispar direct de pe card. Ce nu vezi când folosești bancomatul
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
Cât costă o porție de hamsii pe litoralul românesc, în iunie 2025. Prețurile s-au majorat față de anul trecut
Cancan.ro
Țeapa COLOSALĂ pe care Adelina Pestrițu și-a luat-o pe internet! A rămas și fără bani, dar și fără…
Playsport.ro
Câți bani poți scoate de la bancomat fie că e Banca Transilvania, BRD, ING sau oricare alta, dacă ai card de...
Capital.ro
Taxa pe care românii care stau la bloc sunt obligați să o plătească! Trebuie să achite lună de lună
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Iulia a murit lovită de tren, în timp ce asculta muzică în căști. Fata nici nu împlinise 18 ani
Toți părinții trebuie să știe! Pot pierde alocația de stat pentru copii dacă nu depun acest document
MediaFlux
Pensionarii care nu-și primesc banii. Casa de Pensii recunoaște: „Softul nu funcționează complet”
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cine achită nota de plată a crizei politice românești: durează prea mult și… aparatul taxează!