Protest spontan al cadrelor medicale: „Epidemia de COVID-19 nu a făcut decât să evidenţieze o situaţie cu care deja ne confruntam”

Cadre medicale din Spania au demonstrat în faţa mai multor spitale din Madrid în principal pentru a solicita suplimentarea resurselor necesare în lupta pe care o duc împotriva COVID-19. Capitala spaniolă este cea mai afectată regiune din ţară de epidemia noului coronavirus, aici înregistrându-se o treime din cazurile de îmbolnăvire şi de decese, informează Agerpres.
Romania TV
26 mai 2020, 06:50
Protest spontan al cadrelor medicale:

Participanţii la protest au păstrat două minute de tăcere la intrarea mai multor spitale din capitala spaniolă. Pe pancartele pe care le aveau cu ei era scris: „Nu suntem nici eroi, nici atentatori sinucigaşi, avem nevoie de echipamente adecvate de protecţie„, transmite Agerpres, care preia AFP. 

Protestatarii au declarat că scopul lor a fost acela de a atrage atenţia asupra „situaţiei noastre în acest moment, asupra precarităţii locurilor noastre de muncă. COVID-19 nu a făcut decât să evidenţieze o situaţie cu care deja ne confruntam„, a declarat pentru AFP Silvia Garcia, asistentă medicală.

Trebuie să ni se acorde mijloacele de a trata (…), trebuie să ni se garanteze că ne putem odihni şi proteja pentru a ne facem munca în cele mai bune condiţii„, a declarat Victor Aparicio, asistent medical.

Citeşte şi În Italia, 60.000 de voluntari vor monitoriza respectarea măsurii de distanţare socială

Cadrele medicale reclamă, printre altele, lipsa forţei de muncă şi a echipamentelor de protecţie pentru a face faţă epidemiei de coronavirus. La Madrid, sistemul de sănătate a fost pe punctul de a ceda în perioada de vârf a epidemiei.

De asemenea, protestatarii au mai solicitat prelungirea contractelor celor 10.000 de persoane pe care autorităţile locale le-au angajat în spitalele madrilene pentru ca sistemul medical să poată face faţă epidemiei. Contractele de muncă ale acestora sunt valabile doar până la sfârşitul anului.

DailyBusiness
O nouă campanie de propagandă a Moscovei în România: „Rusia nu este dușmanul meu”. Mesajul a ajuns și în alte țări europene
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Cum arată casa de vacanță a Andreei Esca, din Franța: E aproape de Nisa și are piscină exterioară! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Cum poți să vezi, totuși, la TV meciul Aberdeen – FCSB. Acesta este postul de televiziune străin care transmite partida
Capital.ro
Călin Georgescu revine. Funcția publică pe care o poate obține. Are cale liberă
Playtech.ro
Prioritate pe un drum național din România conform Codului Rutier. Regulile de circulație în intersecție nedirijată
Adevarul
„Trăim deja cel mai sumbru scenariu”. Predicția unui expert de la Cambridge despre întâlnirea Putin - Zelenski
wowbiz.ro
El este băiatul care s-a aruncat alături de iubita lui în fața TIR-ului, pe A1! Cătălin plecase de acasă pentru a-i duce un cadou Giorgianei
Evz.ro
Mama lui Cătălin, tânărul mort în tragedia de pe A1, detalii noi despre relația copiilor
Prosport.ro
FOTO. Controversata Marina, renumită pentru imaginile ei cel puțin îndrăznețe, a fost prinsă! A primit pedeapsă de 4 ani
kanald.ro
Vlad Pascu a fost condamnat definitiv la 10 ani de închisoare în dosarul 2 Mai
Cancan.ro
BREAKING! Ioan Mateescu S-A SINUCIS. Ce i-a spus soției înainte cu puțin timp să își ia viața e tulburător
iamsport.ro
Bombă! Dan Șucu, afaceri la suprapreț prin programul PNRR. Patronul Rapidului a încasat o sumă uriașă
MediaFlux
Începe sau nu școala? Ministrul Educației, întrebat dacă elevii vor începe cursurile la timp: Foarte greu să vă spun
stirilekanald.ro
VIDEO Mesajul de adio postat de tânărul spulberat de camion, pe A1, împreună cu iubita sa: „La ora 5 eu o să mor” Mama acestuia nu își revine din șoc: "Vai de sufletul lui"
Conjunctivita: Simptome, tratament și cum previi reapariția