Guvernul japonez ia în calcul să acopere jumătate din costul călătoriilor vizitatorilor străini pentru a reînvia turismul

Deoarece numărul turiştilor a scăzut considerabil, guvernul japonez a luat decizia de a subvenţiona până la jumătate cheltuielile călătorilor pasionaţi de cultura japoneză. 
Romania TV
26 mai 2020, 17:23
Guvernul japonez ia în calcul să acopere jumătate din costul călătoriilor vizitatorilor străini pentru a reînvia turismul

Imediat cum focarul de coronavirus a fost ţinut sub control, guvernul Japoniei s-a preocupat să repornească industria de turism, după ce numărul turiștilor străini a scăzut dramatic.

Japonia a anunţat că în luna aprilie doar 2900 de turişti i-au trecut graniţele, în scădere cu 99,9% faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut când s-au înregistrat 2.926.685 turişti, conform The Mainichi.

Japonia a încercat să rămână deschisă şi să permită desfăşurarea Jocurilor Olimpice, dar după retragerea unor comitete naţionale importante a decis amânarea competiţiei pentru 2021. În prezent, Japonia interzice accesul cetăţenilor din peste 100 de ţări, inclusiv SUA, China, Coreea de Sud şi majoritatea ţărilor europene, inclusiv România. Pe teritoriul Japoniei s-au înregistrat peste 16.500 de cazuri de coronavirus, cu peste 800 de decese.

Citeşte şi: Directorul general al Deutsche Bank avertizează: „Pieţele financiare sunt prea optimiste privind relansarea economiei post-pandemie”

Comisarul Agenției de Turism din Japonia, Hiroshi Tabata, a declarat miercurea trecută că încă de dezbat detalii despre program. Una dintre propuneri este aceea ca statul să plătească jumătate din costul zborului unui turist.

Japonia este una dintre destinaţiile care fascinează prin contrastele sale ce au devenit, de-a lungul timpului, parte din ea şi care a reuşit să atragă tot mai mulţi turişti de la an la an. Dincolo de Sakura, de Tokyo sau de Muntele Fuji, Ţara Soarelui Răsare deţine cele mai tehnologizate oraşe, însă la fel de mult ţine la tradiţiile adânc înrădăcinate în ADN-ul colectiv.

Citeşte şi: CORONATAXA Taxa impusă bătrânilor pentru a-i ajuta pe tineri să treacă peste criza cauzată de coronavirus

În Japonia turiştii pot descoperi locuri deosebite şi încă ascunse, precum Takayama – un oraş al meşteşugarilor şi al negustorilor; satul tradiţional Shirakawago – care te aduce faţă în faţă cu trecutul şi stilul de viaţă ale ţăranilor japonezi; Kanazawa – unde turiştii pot admira unele dintre cele mai frumoase grădini japoneze, Grădinile Kenrokuen; Kyoto, fosta capitală feudală, presărată cu temple impresionante, ce reflectă gusturile impecabile ale japonezilor în materie de arhitectură şi peisagistică; oraşul tradiţional Kurashiki – cu zona sa istorică, Bikan, şi unde vizitatorii pot descoperi Muzeul de Artă Ohara; nu în ultimul rând, o călătorie în Japonia trebuie să includă capitala străveche a Japoniei medievale, Nara, unde se plimbă căprioarele şi poţi vizita Templul Todaiji.

Conform reprezentanţilor agenţiei de turism specializate pe vacanţe exotice, Eturia, odată ajuns în Japonia, o experienţă la un onsen este ceva ce trebuie încercat. Cu o tradiţie ce datează din jurul anului 700 A.D, izvoarele termale, numite „onsen”, fac parte din cultura japoneză, iar o baie într-un onsen presupune un întreg ritual ce trebuie respectat cu rigurozitate.

DailyBusiness
Nicușor Dan: Voi participa la orice dezbatere cu George Simion
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Câți ani are Ilinca, soția lui George Simion: Nimeni nu se aștepta la asta!
Fanatik.ro
Variantă surpriză de premier dacă George Simion câștigă alegerile. Sociolog: “Călin Georgescu iese din discuție”
Capital.ro
Se retrage permisul auto în România. Șoferii care vor pierde carnetul în 2025. Nu poți contesta
Playtech.ro
Pensia anticipată cu penalizări: când o poți solicita și ce reduceri se aplică
DailyBusiness
PNL a decis să îl susțină pe Nicușor Dan în turul doi al alegerilor prezidențiale
Adevarul
Un economist din BNR explică prăbușirea leului după alegeri: „După ce au împins baba pe scări, PSD-iștii se retrag”
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
Locul sfânt, pierdut în codrii Moldovei. Comuniștii au încercat să-l transforme în fermă agricolă
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Mai puțini bani, mai rar! Cum se schimbă voucherele de alimente pentru românii cu venituri mici
Cancan.ro
Noi DETALII în cazul Mariei, tânăra de 20 de ani găsită în stare gravă după o petrecere cu șeicii din Dubai: 'Șchiopăta, iar un paznic era în spatele ei' 😲
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Răsturnare de situație. George Simion s-a răzgândit. Funcția pe care o va avea Călin Georgescu: Exclus premier!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Doi români plâng moartea fiului lor. Tânărul de 20 de ani a fost ucis cu sânge rece, pe o stradă din Italia: "De ce l-au omorât pe el? Fiul meu nu se va mai întoarce"
Când se măresc alocațiile copiilor. Ce trebuie să știe toți părinții
MediaFlux
Surpriză pentru pensionari: Statul oferă sume suplimentare lunare. Cine beneficiază și cât se acordă
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Alegerile în aer: contestația-bombă care aruncă România într-o criză democratică