Avertizare meteo. Se anunţă precipitaţii mixte, polei şi vânt. La munte ninge

Avertizare meteo. Potrivit meteorologilor, în intervalul 29 ianuarie ora 18:00 – 30 ianuarie ora 10:00 se anunţă precipitaţii mixte, polei şi vânt. La munte va ninge.
Loredana Brumă
29 ian. 2021, 17:09
Avertizare meteo. Se anunţă precipitaţii mixte, polei şi vânt. La munte ninge
Avertizare meteo. Se anunţă precipitaţii mixte, polei şi vânt. La munte ninge

Avertizare meteo. Interval de valabilitate: 29 ianuarie, ora 18:00 – 30 ianuarie, ora 10:00

Fenomene vizate: precipitații mixte, polei, intensificări ale vântului;

Avertizare meteo. Se anunţă precipitaţii mixte, polei şi vânt

În intervalul menționat, vor fi precipitații predominant sub formă de ploaie și lapoviță și local se va depune polei, îndeosebi în centrul, sudul și estul țării, precum și la munte, la altitudini mai mici de 1400 m, determinând, parțial, topirea stratului de zăpadă existent.

Cantitățile de apă vor depăși, local, 15…20 l/mp, cu precădere în Carpații Occidentali și în nordul Carpaților Orientali. În zona montană înaltă, mai ales la peste 1700 m, va ninge, iar vântul va avea intensificări, cu rafale, în general, de 60…70 km/h, spulberând zăpada.

Citeşte şi Prognoza meteo pentru două săptămâni. Vreme rece şi precipitaţii la final de ianuarie, din februarie se încălzeşte

Notă: Astfel de fenomene se vor semnala și în seara zilei de duminică (31 ianuarie), precum și în noaptea de duminică spre luni (31 ianuarie / 1 februarie) în regiunile estice, sud-estice și centrale, precum și la munte, iar în prima parte a zilei de luni (1 februarie), mai ales în nord-estul teritoriului.

Citeşte şi PROGNOZA METEO 29 IANUARIE. Vreme instabilă în România. Cum va fi în Capitală

Prognoza meteo. Cum va fi vremea zilele următoare

Sâmbătă, în țară, vremea se va încãlzi şi va deveni deosebit de caldã pentru aceastã datã în majoritatea regiunilor. Temperaturile maxime se vor încadra între 3 grade în depresiunile din estul Transilvaniei şi 12…13 grade în sudul Banatului şi în Oltenia, iar cele minime vor fi cuprinse între -4 şi 6 grade. În vestul, centrul şi nordul ţãrii, vor fi înnorãri persistente şi temporar se vor semnala precipitaţii în general slabe, predominant sub formã de ploaie. La munte, precipitaţiile vor fi mixte, iar în zona înaltã va ninge. În restul teritoriului, înnorãrile vor fi temporare şi numai pe arii restrânse va ploua slab. Pe alocuri, mai ales la începutul intervalului, vor mai fi depuneri de polei. Vântul va continua sã prezinte intensificãri la munte, în special pe creste, iar local şi în zonele mai joase de relief. Pe arii restrânse, mai ales dimineaţa şi noaptea, se va semnala ceaţã.

În București, vremea se va încãlzi faţã de zilele precedente. Cerul va fi temporar noros şi doar trecãtor vor fi condiţii sã plouã slab. Vântul va sufla slab şi moderat, cu uşoare intensificãri în cursul zilei. Temperatura maximã se va situa în jurul valorii de 8 grade, iar cea minimã va fi de -2…0 grade. Noaptea vor fi condiţii de ceaţã.

Duminică, în țară, în cea mai mare parte a ţãrii valorile termice diurne vor fi în scãdere, iar cele nocturne în creştere. Cerul va fi mai mult noros în regiunile vestice, sud-vestice, nordice şi centrale şi va prezenta înnorãri temporare în restul teritoriului.

Vor fi precipitaţii, la începutul intervalului în vest şi nord-vest, apoi şi în rest. Acestea vor fi mai ales sub formã de ninsoare la munte şi în jumãtatea de nord a Moldovei, mixte în restul Moldovei, în Maramureş, Transilvania, nordul Crişanei şi predominant sub formã de ploaie în celelate regiuni. Pe alocuri, în est, nord şi centru, vor fi depuneri de polei. Vântul va sufla slab şi moderat, cu intensificãri în Carpaţii Meridionali, mai ales la altitudini mari, în sud, în sud-est şi izolat în rest. Temperaturile maxime se vor încadra între -2 grade în nordul Moldovei şi 11 grade în sudul litoralului, iar cele minime vor fi cuprinse, în general, între -3 şi 6 grade. Izolat, se va semnala ceaţã.

În București, valorile termice diurne vor fi în scãdere, iar cele nocturne în creştere uşoarã. Cerul va avea înnorãri, iar în a doua parte a intervalului temporar va ploua. Vântul va sufla slab şi moderat, cu intensificãri dupã-amiaza şi în prima parte a nopţii. Temperatura maximã se va situa în jurul valorii de 5 grade, iar cea minimã va fi de 1…2 grade. Mai ales dimineaţa vor fi condiţii de ceaţã.

Luni, în țară, vremea va fi mai caldã decât în mod normal la aceastã datã în mare parte din ţarã şi cu precãdere în regiunile sudice. Cerul va fi mai mult noros în vestul, nordul, centrul teritoriului şi la munte şi va avea înnorãri temporare în rest. Vor fi precipitaţii mai ales sub formã de ninsoare în Moldova şi local la munte, mixte în Maramureş şi Transilvania şi pe suprafeţe mici, mai ales sub formã de ploaie în celelalte regiuni. Izolat, se va semnala polei. Vântul va sufla slab şi moderat, cu uşoare intensificãri pe crestele montane şi pe suprafeţe mici în regiunile extracarpatice. Temperaturile maxime se vor încadra, în general, între 1 şi 11 grade, iar cele minime vor fi cuprinse între -6 şi 5 grade. Local, mai ales dimineaţa şi noaptea, se va semnala ceaţã.

În București, vremea se va încãlzi şi va deveni mult mai caldã decât în mod normal la aceastã datã. Cerul va fi temporar noros, iar condiţiile de ploaie reduse. Vântul va sufla în general moderat ziua şi slab noaptea. Temperatura maximã va fi de 9…10 grade, iar cea minimã de 2…3 grade. La începutul, dar mai ales spre sfârşitul intervalului, se va forma ceaţã.

Tendinta evolutiei vremii de MARTI pana VINERI dimineata

Vremea va fi mult mai caldã decât în mod normal la aceastã datã. Temporar vor fi precipitaţii, cu o probabilitate mai mare în jumãtatea de nord a teritoriului.

În București, vremea se va menţine deosebit de caldã pentru începutul lunii februarie, iar condiţiile de ploaie vor fi reduse.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Taifunul Dolphin lovește Japonia! Sute de mii de oameni, evacuați, iar peste 500 de zboruri au fost anulate
Fanatik.ro
Virginia Ruzici, prima reacție după ce Simona Halep a oficializat relația cu Dorin Mateiu: „Trăiește așa cum dorește”
Capital.ro
Locuiești la bloc? 10 reguli pe care mulți proprietari le înțeleg greșit și ajung să plătească mai mult.Ce spune legea
Playtech.ro
De ce apar mucegaiul și condensul chiar și vara. Greșeala pe care o fac mulți când folosesc aerul condiționat
Adevarul
„Românii au ajuns să meargă la supermarket ca la muzeu”. Consumul scade de șase luni
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă mișcare seismică s-a produs în România, astăzi! În ce zonă a fost înregistrată și ce spun specialiștii
iamsport.ro
Atac devastator la Cătălin Moroșanu: ”Eu mi-am făcut numele în ring, tu la TV, pe chiloțăreală! Nu te compari cu mine”
MediaFlux
Horoscopul lunii august. Cine renaște după jumătatea acestei luni și cine trebuie să lase trecutul în urmă pentru a avea noroc
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat