Şcolile primare se redeschid pe 8 februarie. Prima măsură de relaxare

Toate şcolile şi magazinele neesenţiale din Olanda au fost închise de la mijlocul lunii decembrie, din cauza pandemiei de coronavirus.
Alina Costache
01 feb. 2021, 09:10
Şcolile primare se redeschid pe 8 februarie. Prima măsură de relaxare

Şcolile primare din Olanda vor fi redeschise începând cu 8 februarie, a anunţat duminică guvernul olandez, aceasta fiind prima relaxare a măsurilor de izolare din ultimele luni, informează Reuters.

Toate şcolile şi magazinele neesenţiale din Olanda au fost închise de la mijlocul lunii decembrie, după ce cu două luni mai devreme fuseseră închise barurile şi restaurantele, în încercarea de a limita extinderea epidemiei de COVID-19.

O interdicţie de circulaţie în timpul nopţii a fost adăugată săptămâna trecută măsurilor de carantină, întrucât s-a văzut că noi mutaţii mai contagioase ale virusului au luat amploare în Olanda.

Dar dovada transmiterii bolii de către copiii mici a rămas limitată, a declarat duminică ministrul educaţiei, Arie Slob, ceea ce permite redeschiderea şcolilor primare şi a grădiniţelor.

Numărul de noi infecţii cu coronavirus în Olanda a fost de aproximativ 3.700 duminică, cel mai scăzut nivel în trei luni.

În România, ministrul Educaţiei Naţionale, Sorin Cîmpeanu, afirmă că 15% dintre cele peste 26.000 de clădiri în care funcţionează unităţi de învăţământ, cămine şcolare, cantine şi săli de sport ale şcolilor nu deţin autorizaţie de securitate la incendiu deşi necesită acest document.

ŞCOLI DESCHISE din 8 februarie. Care sunt cele PATRU scenarii

Şcolile primare se deschid aproape sigur şi în România de la aceeaşi dată. „Şcolile din România, cele aproape 17.000 de şcoli cu personalitate juridică şi structuri arondate funcţionează în 26.471 de clădiri în total. Dintre acestea 15% au autorizaţie la incendiu, aproape 20% sunt în curs de obţinere a acestei autorizaţii, aproape 50% nu necesită, conform legii autorizaţie. (…) şi sunt 15% care conform legii au nevoie de autorizaţii de securitate la incendiu şi nu au această autorizaţie”, a declarat Sorin Cîmpeanu duminică seară, la Digi 24. 
Acesta a menţionat că acest număr include căminele, cantinele şi sălile de sport, pe lângă, imobilele în care se desfăşoară actul didactic.

Sorin Cîmpeanu a precizat că aceste clădiri şcolare sunt în administrarea autorităţilor locale şi acestea sunt responsabile de obţinerea autorizaţiilor de securitate la incendiu.

Ministrul a subliniat că de la preluarea portofoliului Educaţiei încearcă să „accelereze” procesul obţinerii autorizaţiilor de către unităţile didactice care  nu le deţin.

Profesorii cu probleme medicale pot continua şcoala online, în cazul acestora fiind nevoie ca certificarea problemelor de sănătate să fie făcută de către un medic de medicina muncii, a anunţat ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu. Acesta a menţionat că şcolile trebuie să facă orarele în aşa fel încât aceste cadre didactice să aibă orele grupate într-o singură zi, în care şi elevii să facă şcoală de acasă.

DailyBusiness
Iunie 2025 aduce odihna binemeritată. Zile libere extinse și drepturi sporite pentru angajați
Spynews
Violeta Bănică și-a sărbătorit iubitul! Fiica Andreei Marin a postat imagini superbe cu partenerul ei | FOTO
Bzi.ro
Dezvăluiri dureroase făcute de iubita lui Cătălin Botezatu! „Mereu plângeam!“
Fanatik.ro
Filmul de pe Netflix care te va face să râzi cu lacrimi. Este partea a treia a unei serii celebre
Capital.ro
Serviciu militar obligatoriu. Risc imens pentru România. Un mare general dă alarma: Vom fi obligați
Playtech.ro
Bancnota românească pe care o cumpără colecționarii cu 2500 de lei. Nu este rară, mulți încă o au acasă
DailyBusiness
AUR, anunţ de ultimă oră pentru susţinătorii săi: „Refuzăm să girăm o farsă. Suntem într-un punct mai grav decât în noiembrie”
Adevarul
Cum încearcă nord-coreenii să ascundă un distrugător scufundat în fața lui Kim Jong-un. „Este un lucru rușinos”
wowbiz.ro
L-am găsit!! Cine este SPP-istul lui Nicușor Dan, care a rupt inima femeilor pe rețelele de socializare: "Noroc cu domnul Președinte..." | EXCLUSIV
Spynews
O româncă a fost dată dispărută în Toscana! Mașina Denisei a fost găsită abandonată | FOTO
Spynews
”Rămâi surd la insulte”. Jador, mesaj cu subînțeles după ce s-a confirmat că a condus drogat
Evz.ro
Ce să faci să nu mai plângi când tai ceapa. Secretul marilor bucătari
Ego.ro
Cine este și cum arată singura soră a lui Klaus Iohannis. Acum s-a aflat! FOTO
Prosport.ro
Gimnasta campioană e însărcinată! Vedeta Survivor s-a afișat cu iubitul
kanald.ro
Rezultate Loto 6 din 49 joi, 22 mai 2025: Numerele extrase astăzi - Joker, Noroc LIVE. Report de peste 1,54 milioane de lei la Loto 6/49
Cancan.ro
DOLIU în Guvernul României! Daniela Moldoveanu-Horlaville și Alexandru Stănilă au murit fulgerător 😢 ⤵️
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Călin Georgescu NU mai scapă. E grav de tot, caz de pușcărie: Evident că sunt consecinţe!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Continuă televonela în lumea bogătașilor. Impresara a reacționat după ce a văzut că milionarul și amanta se căsătoresc
stirilekanald.ro
„Sunt distrusă” Mama Denisei, tânără care a dispărut fără urmă în Italia, face mărturii cutremurătoare! Ce au găsit oamenii legii în frigiderul victimei! Noi detalii schimbă cu totul cursul anchetei
Încă o doctoriță din Iași a murit, la doar 56 de ani. Anca ar fi făcut infarct chiar la muncă
MediaFlux
Decizia lui Putin privind războiul din Ucraina! Trump a confirmat
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Alimentul care te ajută să supraviețuiești în situații de criză