Spania dă undă verde turismului internaţional începând cu 1 iulie

Spania va relaxa şi mai mult restricţiile adoptate pentru limitarea răspândirii coronavirusului în două mari oraşe, începând de luni 8 iunie. Totuşi, graniţele le va deschide pentru turiştii străini abia pe 1 iulie, a anunţat Guvernul de la Madrid, transmite Reuters.
Romania TV
05 iun. 2020, 15:52
Spania dă undă verde turismului internaţional începând cu 1 iulie

Ministrul Sănătăţii, Salvador Illa, a anunţat că Madrid şi Barcelona, oraşele spaniole cele mai afectate de pandemie, se află încă în prima fază a relaxărilor, aceea în care este permisă doar deschiderea teraselor, a magazinelor mici, bibliotecilor şi a hotelurilor fără părţile comune. Începând de pe 8 iunie, clienţii barurilor şi restaurantelor vor putea sta şi în interior.

Ministrul Turismului, Reyes Maroto, a anunţat, iniţial, redeschiderea graniţelor din 22 iunie, ulterior revenind asupra declaraţiei. Spania este a doua cea mai vizitată ţară din lume, după Franţa, iar turismul are o pondere importantă în economie, contribuind cu aproximativ 12% la Produsul Intern Brut.

În 2019, Spania a avut un număr-record de turişti, 83,7 milioane, fiind al şaptelea an consecutiv în care s-a înregistrat o creştere a numărului de turişti.

Guvernul premierului Pedro Sanchez ar urma să ridice din 21 iunie starea de urgenţă pe teritoriul ţării, ceea ce înseamnă că spaniolii vor putea călători din nou, pe fondul reducerii epidemiei.

Spania, care a impus din 15 martie măsuri de izolare, a avut în primele patru luni din 2020 doar 10,58 milioane de vizitatori, jumătate faţă de numărul turiştilor înregistrat în perioada ianuarie – aprilie 2019. 

DailyBusiness
Prețurile chiriilor au explodat: 450 de euro pe lună pentru o garsonieră în București. Cum arată situația în alte orașe
Spynews
Alina Pușcaș s-a întors la facultate, la 41 de ani! Prezentatoarea TV va face un master. Ce specializare a ales
Bzi.ro
Imagini incredibile cu Andreea Esca în Grecia! Nimeni nu se aștepta să pozeze așa – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Giovanni Becali i-a propus în direct un fundaș central lui Gigi Becali la FCSB: „E liber de contract. A jucat în primele două ligi din Spania”
Capital.ro
Și-a lăsat amintirea pe scenă și a urcat spre cer. O mare actriță s-a stins așa cum a trăit: O lumină
Playtech.ro
Impozitul pe locuințe în 2026. Cât vei plăti în plus și ce modificări aduce noua lege
Adevarul
Trump și Zelenski au personalități similare. Genul de motivație care îi apropie pe cei doi lideri, analizată în The Hill
wowbiz.ro
Ioana Tufaru, la un pas de moarte. Soțul, Ionuț, a găsit-o leșinată pe jos în casă și s-a speriat teribil. ”Puteam să mă duc…dincolo”. Primele declarații sunt șocante
Economica.net
Anunţ-bombă de la Petrom. E jale
Prosport.ro
Și-a etalat Rolexul şi geanta Louis Vuitton de peste 14.000 de euro în drum spre Bebe Tei! Imagini exclusive
kanald.ro
Horoscop săptămânal Thomas Rob pentru 8-14 septembrie 2025: Leii nu se mai pot ascunde de ceea ce simt! Trecutul le dă mari bătăi de cap nativilor
Cancan.ro
A rămas gravidă la Insula Iubirii 2025?! Ispita a apărut cu o burtică suspectă, spre surprinderea tuturor
iamsport.ro
Nu s-a văzut la TV. A făcut scandal după ce a fost schimbat. Moment tensionat la România - Canada. Selecționerul a explicat la final
MediaFlux
EXCLUSIV PAPARAZZI. Cum e viața lui Mario de când nu mai e Fresh. Mai puțină benzină, mai multă grijă
stirilekanald.ro
VIDEO Femeia călcată cu mașina de amant s-a stins la spital. Victima a fost și bătută cu cruzime de individul care a încercat ulterior să-și ia viața
substantial.ro
Știai că trezitul la ora 3 sau 4 dimineața este un semn clar de…