Ministrul Sănătăţii: „Numărul deceselor de Covid-19 în România ar putea să fie mai mare decât raportările oficiale”

Ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, afirmă, referitor la numărul deceselor cauzate de coronavirus, că cifra realaă ar putea să fie mai mare decât numărul de decese anunțat oficial.
Ionela Marcu
06 iun. 2020, 14:02
Ministrul Sănătăţii:

„Ei ar putea fi mai mulţi în condiţiile în care am avut un context în care să solicitm o necropsie la cel decedat, având contextul epidemiologic. Neavând contextul epidemiologic, având comorbidităţi, de altă natură, atunci nu s-a solicitat”, spune Nelu Tătaru.

Cifra pe care o vedem reprezintă numărul de decese care au confirmat şi infecţia cu COVID-19. Ei ar putea fi mai mulţi în condiţiile în care am avut un context în care să solicitam o necropsie la cel decedat, având contextul epidemiologic. Neavând contextul epidemiologic, având comorbidităţi, de altă natură, atunci nu s-a solicitat„, a declarat Nelu Tătaru, într-o emisiune difuzată sâmbătă de Digi 24.

Citeşte şi Nelu Tătaru vorbeşte de al doilea val de coronavirus. „Să nu credem că sistemul medical s-a schimbat după o pandemie”

Întrebat dacă numărul celor care au fost declaraţi decedaţi ar putea fi mai mic, în realitate, decât cel trecut în statisticile oficiale, ministrul Sănătăţii a răspuns că medicul care completează certificatul de deces nu face acest lucru ţinând cont de solicitările familiei decedaţilor şi trece infecţia cu COVID dacă aceasta a fost confirmată printr-un test.

Tătaru a precizat că Direcţiile de Sănătate Publică din ţară au intrat în perioada de gestionare a pandemiei „ca tot ce înseamnă sistem medical: fără resurse, depozite goale, nepregătiţi şi poate, la început, am luat uşor situaţia”.

Ministrul a explicat şi ce anume l-a impresionat atunci când a făcut vizite la Suceava, el vorbind despre un corp medical „timorat, deznădăjduit”. „La Suceava când am ajuns, dacă m-a impresionat ceva cel mai tare, disperarea şi strigătul de ajutor al corpului medical„, a mărturisit ministrul. Tătaru a afirmat de asemenea că atunci când a ajuns la Suceava, în pandemie, „DSP-ul nu mai exista”.

DailyBusiness
Cluj: Aproximativ 1.700 de posturi ar putea fi reduse în administrațiile locale
Spynews
Oana Ciocan nu-l mai vrea pe Jador în viața ei? Mesaj cu subînțeles: „Am renunțat...”
Fanatik.ro
Lovitură cruntă pentru Universitatea Craiova în lupta la titlu! Titularul ajunge pe masa de operație și nu va mai juca în acest sezon. Exclusiv
Capital.ro
Șoferii, vizați de noi reguli stricte. Amenzile, executate inclusiv în alte state. Se suspendă permisul pentru neplată
Playtech.ro
Ce reprezintă cifrele din cuptor: nu este vorba despre temperatură, ci despre ceea ce coci
Adevarul
Milioane de români s-au stabilit în străinătate. Banii trimiși acasă au depășit investițiile străine directe
wowbiz.ro
Copilul Denisei și al lui Iancu Sterp a primit binecuvântarea. De ce au ales cei doi părinți să nu-l boteze pe David: „Așa cum este scris în Biblie”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
ULTIMĂ ORĂ! Toate zborurile au fost ANULATE până la Paște... Vezi mai mult
iamsport.ro
”FCSB va fi pulverizată”. Jurnalistul anunță Apocalipsa formației lui Gigi Becali
MediaFlux
Când pică Paștele ortodox și Paștele catolic în 2026. Data la care elevii iau vacanță în aprilie
stirilekanald.ro
Rusia ar fi vrut să orchestreze o tentativă de asasinat asupra lui Viktor Orban pentru a-l ajuta să câștige alegerile
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj