Graniţa triplă România, Ungaria, Serbia, punctul cel mai vestic al României. Simbolistica puternică a monumentului ridicat aici

Triplex Confinium (adică "graniță triplă" în limba latină) este punctul în care se întâlnesc graniţele a trei state: România, Ungaria și Serbia. Este cel mai vestic punct al României şi se află în dreptul localității Beba Veche din județul Timiș. Pe acest loc, în anul 1920, s-a ridicat o piatră de hotar spectaculoasă, potrivit turismistoric.ro
Romania TV
08 iun. 2020, 10:05
Graniţa triplă România, Ungaria, Serbia, punctul cel mai vestic al României. Simbolistica puternică a monumentului ridicat aici

Monumentul are trei laturi, fiecare latură îndreptată către un stat şi având încrustată stema statului respectiv şi dedesubt data „4 VI 1920”, data la care a fost ridicată această piatră de hotar.

În cel mai vestic punct al României se ajunge pe drumul naţional DN6, de la Timişoara până la Sânnicolau Mare, de unde se face stânga pe drumul judeţean DJ 682 către Beba Veche (34 km). După traversarea localităţii Beba Veche se mai parcurg 3 km pe drumul principal, apoi se trece de postul grănicerilor, se traversează podul turcesc şi se ajunge la capătul drumului.

Citeşte şi Cum arată fetiţa hrănită până la 4 ani doar cu ceai şi pufuleţi. Florentina a fost adoptată de o familie cu suflet mare

Cei care vor să ajungă la acest monument trebuie să ştie că vor fi legitimaţi de grăniceri. Monumentul poate fi vizitat de jur-împrejur, acesta fiind considerat teritoriu neutru, însă nu poate fi fotografiat decât din partea românească, fără a încadra teritoriul statelor vecine.

În prezent există în derulare proiectul de construcţie a unui parc industrial “Triplex Confinium”, proiect demarat în luna septembrie a anului 2009. proiectul prevede amplasarea unui centru administrativ exact pe punctul de întretăiere a graniţelor şi spaţii industriale pe teritoriul fiecărui stat.