Universităţile, amendate pentru nereguli

Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC) a făcut peste o sută de controale la universităţi, unde s-au constatat nereguli privind înregistrările taxelor, astfel aplicându-se amenzi în valoare de 50.000 lei, dar şi avertismente.
Romania TV
08 nov. 2012, 13:17
Universităţile, amendate pentru nereguli

Potrivit unui comunicat de joi al Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC), au fot desfăşurate controale în 118 universităţi, pentru verificarea respectării prevederilor legale privind protecţia consumatorilor la încheierea contractelor de studii, potrivit Mediafax.

Pentru abaterile constatate au fost aplicate 17 amenzi contravenţionale, în valoare de 50.000 de lei, şi 39 de avertismente, precizează sursa citată.

Astfel, au fost verificate listele tarifelor pentru cursuri şi alte activităţi educaţionale, dar şi actele din care să rezulte obiectul de activitatea unităţilor de învăţământ.

La câteva din universităţile verificate, nu a fost găsit codul unic de înregistrare din care să rezulte obiectul de activitate pentru care unitatea de învăţământ a fost autorizată să funcţioneze sau programul de funcţionare (Dolj). De asemenea, nu erau afişate listele cu tarifele aferente cursurilor şi condiţiile de plată (Vaslui, Iaşi, Cluj, Bihor) sau taxele percepute în anul şcolar 2012-2013 pentru înscriere, şcolarizare şi reexaminare (Vrancea).

În universităţile verificate din judeţul Neamţ nu erau înscrise taxele percepute la depunerea dosarului de înscriere, taxele anuale de şcolarizare, taxele de examinare sau reexaminare pentru fiecare disciplină în situaţia neprezentării sau a nepromovării unui examen, menţionându-se doar că acestea sunt aprobate de Senatul universităţii.

De asemenea, în unele cazuri era condiţionată primirea dosarului de completarea unei declaraţii pe proprie răspundere prin care candidatul se angaja că nu va urma simultan mai mult de două programe de studii, indiferent de nivelul şi forma de finanţare.

La verificarea existenţei contractelor de studii şi a respectării prevederilor legale privind protecţia consumatorilor au fost întâlnite cazuri în care din contract lipseau taxele percepute, existând doar clauza conform căreia Senatul universităţii are dreptul de a fixa sau modifica în mod unilateral taxele aferente desfăşurării procesului didactic.

„În contractul de studii era stipulat că studentul se obligă la plata integrală a taxei de şcolarizare stabilită pentru anul şcolar respectiv, eliberarea dosarului de studii fiind condiţionată de achitarea integrală a taxei, fiind încălcată libertatea de a lua decizii la achiziţionarea de servicii, sau nu se restituia taxa plătită în cazul retragerii dosarului de studii, a exmatriculării sau a transferării la alte instituţii, impunându-se clauze care ar fi putut favoriza folosirea unor practici incorecte”, mai arată reprezentanţii ANPC.

La câteva universităţi din Vrancea, reprezentanţii instituţiei de control au găsit „o fişă-contract” în care nu erau redactate toate informaţiile utile studenţilor, respectiv nu erau trecute taxa de rerexaminare, taxa de reînscriere, taxa de refacere a lucrărilor practice sau penalităţi, în timp ce în Harghita, în urma verificărilor efectuate, inspectorii ANPC au găsit că valoarea taxelor şcolare şi modalităţile de plată nu erau trecute în contract.

În unităţile de învăţământ verificate în judeţul Braşov au fost găsite nereguli la contractele încheiate cu studenţii, respectiv nu se menţiona forma de învăţământ la care a fost admis studentul şi tarifele aferente anului de studiu respectiv, precum şi modul de achitare a acestora în cazul formei de învăţământ cu taxă. Totodată, au fost încheiate contracte ce cuprindeau două părţi: contractul de şcolarizare – în care nu se menţiona explicit durata acestuia şi un contract de studii – în care nu se indicau tariful anului de studiu şi condiţiile de plată, aceste informaţii fiind afişate doar la casieria universităţii.

De asemenea, în contractele anuale de studii nu existau informaţii referitoare la structura anului universitar, disciplinele care se parcurg şi numărul de credite la disciplinele obligatorii, precum şi numărul minim de credite pentru înscrierea în anul viitor.

În urma controalelor desfăşurate în universităţi au mai fost găsite nereguli cu privire la neprecizarea condiţiilor de reziliere a contractului (Iaşi), a modului de restituire a taxelor achitate în plus peste perioada de şcolarizare (Suceava), neindicarea tuturor taxelor percepute stabilite prin hotărârea Senatului universităţii (Dâmboviţa), inexistenţa în contracte a clauzelor de reziliere sau de încetare a contractului (Bucureşti).

„În Iaşi – în contract erau prevăzute la «Termene şi condiţii de plata » că taxele achitate nu se returnează în nicio situaţie şi la «Drepturile şi obligaţiile studentului » că nu poate solicita restituirea taxelor achitate în cazul exmatriculării sau al continuării studiilor la altă instituţie şi că trebuie să achite integral taxa de studii pentru întreg anul universitar”, mai precizează sursa citată.

Controalele au fost desfăşurate în perioada 8 – 17 octombrie 2012.

DailyBusiness
PNL a decis să îl susțină pe Nicușor Dan în turul doi al alegerilor prezidențiale
Spynews
Cum arată cel mai elegant oraș din Europa! Se află în Portugalia și are o frumusețe aparte
Bzi.ro
Anca Serea și-a făcut de cap, alături de fiica ei, în club! S-au dezlănţuit în club până-n zori!
Fanatik.ro
Andrei Caramitru știe cine va câștiga turul 2 al alegerilor: “Nu e nicio șansă”
Capital.ro
Vehiculele interzise în oraș! Amenda de aproape 2.000 de lei. NU au drept de circulație
Playtech.ro
Ce drepturi ai ca moștenitor dacă nu ești trecut în testament. Care sunt prevederile legale
DailyBusiness
Marcel Ciolacu: „Am ales ordinea și nu haosul. România trebuie să aibă un președinte care are deja o majoritate parlamentară”
Adevarul
Cât câștigă un cuplu de români pe un vas de croazieră pentru „o muncă de doar trei luni de zile”
wowbiz.ro
Primul tur al alegerilor prezidențiale se poate contesta la CCR. Informații de ultimă oră
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Evz.ro
Doliu în fotbalul internațional. A murit un cunoscut jucător
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Statul ar putea rămâne fără bani pentru pensii. Avertismentul economiștilor
Cancan.ro
Această femeie a fost dată dispărută pe 7 iulie 1962. IREAL unde a fost găsită, acum, în 2025
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Tragedie cutremurătoare în lumea artistică. S-a stins o tânără actriță: Acum vei străluci pe cer...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Traian Băsescu, despre varianta în care George Simion devine președintele României: "Ar fi groaznic"
Prima reacție a lui Putin după rezultatul obținut de George Simion la prezidențiale
MediaFlux
Reguli noi pentru pensionari. Anii de căsnicie aduc bani mai mulți la pensie
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Legendarul Skype a încetat oficial să funcționeze: cum să salvezi chat-urile și fișierele