Febră dengue în China. O nouă alertă medicală după ciuma bubonică şi coronavirus

China a înregistrat un nou caz de febră Dengue în aceeași zi în care a fost descoperit un bărbat cu ciumă bubonică, au transmis oficialii chinezi.  
Filip Stan
08 iul. 2020, 04:46
Febră dengue în China. O nouă alertă medicală după ciuma bubonică şi coronavirus

Este vorba despre un localnic din Guangde, care a fost diagnosticat duminică cu febră Dengue, provocată de un virus letal răspândit de țânțari, potrivit autorităților sanitare din China, scrie Daily Mail.

CIUMA BUBONICĂ, noul pericol epidemic din China. Anunţul OMS

Vestea vine după ce un păstor din regiunea chineză Mongolia Interioară a fost confirmat cu ciumă bubonică, la finalul săptămânii trecute.

Guvernul din Guangde a transmis o informare oficială despre noul caz de febră Dengue, într-o postare pe o rețea de socializare. Mesajul a fost șters între timp, scrie presa britanică.

Pacientul se află în spital, sub tratament, de pe 5 iunie. Acesta a călătorit recent în mai multe țări din Asia, printre care India, Myanmar și Pakistan.

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
O tânără din Bacău, găsită decedată, lângă o șină de cale ferată. Ar fi fost ucisă aseară. Autorul este în continuare căutat
Fanatik.ro
Unica fiică a lui Ion Țiriac, apariție fabuloasă! Cum a reacționat Simona Halep când a văzut-o pe Ioana Țiriac
Capital.ro
Metoda prin care Călin Georgescu i-a păcălit pe români. A cucerit jumătate de țară
Playtech.ro
Care este diferența dintre o copie legalizată și un duplicat. Când ai nevoie de fiecare în parte
Adevarul
România în fața unor crize profunde: „Am luat un medicament de răceală, deși pacientul are cancer avansat”
wowbiz.ro
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Un nou magazin cu preţuri mici se deschide. 1.500 de produse sub 5 lei
kanald.ro
Ea este Violeta, tânăra cu chip de înger care a murit la doar 20 de ani într-un mod GROAZNIC! Mama fetei își strigă acum durerea pentru copilul mult iubit, pe care l-a pierdut când nu s-ar fi așteptat vreodată: „Erai fericită că ți-ai luat permisul. Mi-ai
iamsport.ro
Cariera ”celui mai bun” fotbalist român, afectată după ce ”s-a îmbolnăvit din cauza femeilor” la Mondial! Dezvăluiri incredibile: ”Fiecare avea la dispoziție 22 de manechine”
MediaFlux
Ce se întâmplă cu pensiile de anul viitor. Bani în plus, acordați în două tranșe
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume