Zeci de mii de oameni în stradă la Belgrad. A patra zi de proteste împotriva măsurilor restrictive anti-COVID

Protestatarii sârbi au ieșit și vineri după amiază în stradă, pentru a patra zi la rând, adunându-se cu zecile de mii în fața Parlamentului din Belgrad. În urma protestelor Guvernul a dat înapoi și a renunțat la izolarea la domiciliu, anunțată pentu următoarea perioadă.
Filip Stan
10 iul. 2020, 17:57
Zeci de mii de oameni în stradă la Belgrad. A patra zi de proteste împotriva măsurilor restrictive anti-COVID

În cursul ultimelor 24 de ore, statul din Balcani a înregistrat 18 decese şi 386 noi contaminări cu COVID-19, a declarat prim-ministrul Ana Brnabic presei, acuzând o „creştere dramatică”. Ea a făcut referire la persoanele care demonstrează de trei zile la Belgrad şi în alte oraşe, manifestaţii care au degenerat în violenţe în două seri în capitala sârbă.

În ceea ce priveşte manifestaţiile, nu există un comportament mai iresponsabil în acest moment. Rezultatele manifestaţiilor le vom vedea în trei sau patru zile„, a spus şefa guvernului, „implorându-i pe toţi cetăţenii să respecte cu stricteţe măsurile în vigoare„.

Citeşte şi Cel puţin 29 de turişti români şi bulgari, testaţi pozitiv la COVID-19 la punctul de frontieră Kulata – Promachonas

Protestatarii au ieșit și vineri după amiază în stradă, pașnic, pentru a patra zi la rând, fiind nemulțimiți de cum a fost gestionată criza pandemică de președintele Aleksander Vucic.

Între timp protestele cu zeci de mii de oameni sunt în desfăşurare, după cum se poate urmări în live-ul de mai jos:

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Cine sunt Remi și Bianca, cel de-al doilea cuplu care își testează relația la Insula Iubirii, sezonul X! Au o diferență de vârstă de peste 10 ani
Fanatik.ro
Daniel Bîrligea, la Frosinone?! „Americanul negociază direct cu FCSB!”. Ce salariu-record îi pregătesc italienii golgheterului. Exclusiv
Capital.ro
Prime de pensionare de sute de mii de euro la ROMATSA. Un fost angajat a primit o sumă record
Playtech.ro
Cardurile educaționale de 500 de lei se acordă și în anul școlar 2026-2027. Cine poate primi ajutorul și până când se depun cererile
Adevarul
Mister la Moscova: un avion militar american a aterizat în Rusia. C-17 a venit de la Riga, iar Kremlinul spune că „nu știe nimic”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Klaus-Michael Kühne, miliardarul german cu o avere de 44 de miliarde de dolari, a încetat din viață la 89 de ani
iamsport.ro
Supercupa României nu se va mai disputa, iar fanii au izbucnit: ”Nu trebuiau să facă asta”
MediaFlux
Cât timp trebuie păstrate de fapt taloanele de pensie! Mulți seniori nu știu asta
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat