Morţii de Covid abia dacă mai încap în cel mai mare cimitir din America Latină. Imagini răvăşitoare din Vila Formosa FOTO

Cimitirul Vila Formosa este unul dintre cele mai mari din Sao Paulo și se extinde tot mai mult pe măsură ce coronavirusul face ravagii în Brazilia. În imaginile surprinse dintr-o dronă se disting sutele de morminte proaspăt săpate pentru morții de Covid-19.
Filip Stan
21 iul. 2020, 14:43
Morţii de Covid abia dacă mai încap în cel mai mare cimitir din America Latină. Imagini răvăşitoare din Vila Formosa FOTO

Brazilia este a doua cea mai afectată ţară din lume de noul tip de coronavirus, iar numărul de contaminări a depăşit săptămâna trecută pragul de 2 milioane. Autorităţile braziliene înregistrează zilnic mai mult de 1.000 de decese cauzate de COVID-19, iar serviciile de sănătate şi cele funerare sunt depăşite.

Potrivit cifrelor date publicităţii luni de Ministerul Sănătăţii, Brazilia a înregistrat 80.120 de decese puse în legătură cu noul tip de coronavirus. Însă atât numărul de contaminări, cât şi numărul de decese par să fie în realitate mult mai mari, dat fiind testarea insuficientă.

Citeşte şi Il Messaggero: România riscă să devină Brazilia Europei din cauza numărului mare de contaminări cu coronavirus

Oamenii de ştiinţă estimează că cel puţin de şapte ori mai mulţi oameni au fost contaminaţi în această ţară cu 210 milioane de locuitori, iar numărul deceselor cauzate de COVID-19 ar fi de două ori mai mare decât cel anunţat.

Guvernul brazilian a minimizat în mod constant gravitatea epidemiei. Bolsonaro a caracterizat-o drept „o gripă uşoară” şi a refuzat să implementeze restricţii, atenţionând cu privire la consecinţele economice ale măsurilor de izolare. El a apărut de mai multe ori în public, adunând mulţimi de oameni şi făcând selfie-uri cu susţinătorii săi.

Preşedintele Bolsonaro a fost testat pozitiv la COVID-19 în urmă cu două săptămâni.

DailyBusiness
Un irakian a fost condamnat pentru recrutarea de combatanți și trimiterea acestora să lupte de partea Rusiei
Spynews
Marian Capet și-a sărbătorit ziua de naștere. Fostul concurent de la Te cunosc de undeva, portret de familie alături de părinți și bunici
Fanatik.ro
Cine este cel care îi vandalizează Palatul lui Gigi Becali. Ce s-a întâmplat când cei doi s-au întâlnit: “M-am dus în fața lui!”
Capital.ro
Călin Georgescu și-a anunțat planul pentru România: O monedă sigură și stabilă. Aș face leul egal cu lira sterlină
Playtech.ro
Ce amendă riști dacă toaletezi copacii fără acordul autorităților. Sancțiunile prevăzute de lege
Adevarul
Picioarele unor șefe din diplomația europeană, cenzurate pe televiziunea de stat iraniană. „Prima dată am spus că e amuzant”
wowbiz.ro
"Ioana nu este moartă" - Prietenii jurnalistei Ioana Popescu aruncă totul în aer
Economica.net
Anunț trist pentru români. Ce se întâmplă de la 1 octombrie 2025
Prosport.ro
FOTO. Simona Halep, strălucitoare de ziua ei. Apariția cu care a tăiat respirația celor din jur
kanald.ro
O tânără de 25 de ani a murit după ce a căzut 70 de metri în gol. Accidentul cumplit a avut loc în timpul unei drumeții în Alpii austrieci
Cancan.ro
Un mire a murit fulgerător în toiul nunții sale! A căzut secerat în timp ce dansa cu mireasa lui, în fața invitaților îngroziți 😲
iamsport.ro
Ion Țiriac, investiție de milioane de euro în Africa: 'Mai cumpăr încă una'
MediaFlux
Decizie pentru milioane de pensionari din România. Primesc bani în plus
stirilekanald.ro
„A fost otrăvită de o mână criminală!” Mama Andreei Cuciuc, declarații șoc la un an de la moartea fetei! „Criminalul să fie pedepsit!”
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor