Decizie şoc în Austria! Guvernul reintroduce obligativitatea purtării măştilor

Guvernul austriac reintroduce obligativitatea purtării măștilor de protecție în supermarketuri, bănci și oficii poștale datorită creșterii numărului de noi infecții cu coronavirusul în ultimele săptămâni, a anunțat marți cancelarul Sebastian Kurz. 
Romania TV
21 iul. 2020, 15:53
Decizie şoc în Austria! Guvernul reintroduce obligativitatea purtării măştilor

Austria a introdus măsuri de carantină la jumătatea lunii martie și a început relaxarea restricțiilor o lună mai târziu, renunțând și la cerința de a purta măști în magazine și școli în 15 iunie. Purtarea măștilor de protecție a rămas însă obligatorie în mijloacele de transport în comun, spitale și frizerii sau saloane de înfrumusețare.

Deși numărul de noi infecții zilnice a rămas constant sub 50 în mai și iunie, acesta a crescut în ultimele trei săptămâni, atingând peste 100 aproape în fiecare zi.

Citeşte şi: Ministrul Sănătăţii a explicat când şi cum se va decide carantina zonală. Suntem aproape de STAREA DE URGENŢĂ

„Sunt zone ale vieții cotidiene unde o persoană nu poate alege dacă să meargă sau nu – supermarketul, banca, oficiul poștal”, a afirmat Kurz în cadrul unei conferințe de presă, adăugând că prin urmare s-a decis „să facem măștile de protecție din nou obligatorii” în locurile respective.

Cancelarul austriac a mai anunțat înăsprirea testărilor pentru sosirile din Balcani și că vor fi introduse restricții pentru a limita numărul de persoane care pot participa la slujbe religioase și care să permită închiderea bisericilor în cazul depistării unui caz de COVID-19.

Citeşte şi: Veşti bune pentru români. Se măreşte indemnizaţia de concediu medical

Noi focare au apărut recent în Viena și apropierea capitalei austriece precum și în provincia Austria de Sus învecinată cu Germania și Cehia. O parte din focare au fost legate de participarea la slujbe religioase iar Austria a raportat o creștere a cazurilor importate din Balcani, emițând avertismente de călătorie pentru țările din zonă.

DailyBusiness
Petrișor Peiu: Criza politică va continua până în 2028 sau până la alegeri anticipate. „Majoritățile nu mai pot fi construite în culise”
Spynews
Scandal la Evaluarea Națională. Ce s-a întâmplat după ce lucrările au fost predate. Dezvăluirile făcute de un profesor
Fanatik.ro
Prețurile abonamentelor din SuperLiga. Ce echipă vinde cel mai scump și cine e campioană la ticketing
Capital.ro
ANAF poate bloca conturile și pune sechestru pe bunuri. Se recuperează banii chiar și după 5 ani: Obligațiile fiscale nu dispar
Playtech.ro
Ce studii și ce avere are Sorin Grindeanu, ar putea ajunge din nou premier. Ce urmează după căderea Guvernului Veștea
Adevarul
SUA intră în era cuantică. Trump vrea să aibă super-computerul care poate sparge codurile lumii până în 2028
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cod portocaliu și galben de vijelii și furtuni cu grindină! Județele vizate de avertizarea meteo imediată
iamsport.ro
Viorel Păunescu și Victor Pițurcă ar fi vrut să-l țepuiască pe Gigi Becali: ”Hai să-l ardem pe gâscanul din Pipera!”
MediaFlux
Sânzienele sau Drăgaica 2026. Obiceiuri și tradiții populare care trebuie respectate
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?