Florin Cîţu vorbeste despre o nouă stare de urgenţă! Va rezista economia? “Da. Aşa cum am fost atunci pregătiţi, sunt pregătit şi acum”

Ministrul Finanţelor Florin Cîţu a dat luni asigurări că economia României este stabilă şi că oricum ar evolua pandemia şi măsurile generate de aceasta, ministerul său este pregătit inclusiv pentru o nouă stare de urgenţă.
Romania TV
27 iul. 2020, 18:25
Florin Cîţu vorbeste despre o nouă stare de urgenţă! Va rezista economia? “Da. Aşa cum am fost atunci pregătiţi, sunt pregătit şi acum

Întrebat de moderator în mod explicit dacă economia României ar mai avea capacitatea de a trece printr-o lună de stare de urgenţă, în care să funcţioneze la capacitate minimă, cum s-a întâmplat în luna martie, ministrul Finanţelor a susţinut că ar avea această capacitate, dar se iau toate măsurile să nu se ajungă acolo.

„Da. Răspunsul este da. Aşa cum am fost şi atunci pregătiţi, la începutul anului am fost atacat că am construit acel buffer, că mă pregătesc pentru situaţii de criză (…) şi, când a venit criza, am fost pregătit. Aşa sunt şi acum. Întotdeauna am spus că voi administra finanţele publice într-un mod precaut şi responsabil. Deci, orice situaţie vine în faţa noastră, suntem pregătiţi. Dar, bineînţeles că luăm măsuri să nu ajungem acolo”, a precizat ministrul Finanţelor.

„Azi putem să mergem şi, chiar în situaţii dure, să menţinem economia deschisă, pentru că avem măşti, avem dezinfectant, avem tot ceea ce trebuie pentru ca aceste companii din România să funcţioneze, cu anumite reguli, poate nu 100% din capacitate, dar să nu le mai închidem cum le-am închis în martie şi aprilie în totalitate.

Am pregătit astfel situaţia. Suntem pregătiţi, avem şi rezerve şi stocuri, suntem în altă situaţie. Ştim şi cred că ne-am pregătit acum să trăim o perioadă cu acest virus. Trebuie să ne obişnuim şi să ne adaptăm. Dacă toată lumea ar respecta regulile, cred că ar fi mult mai uşor pentru toţi”, a spus Cîţu, la B1TV.

Citeşte şi: Ludovic Orban cere sprijinul primarilor în lupta cu noul coronavirus: „Vă cer concursul pentru a limita răspândirea virusului”

DailyBusiness
Un livrator din București a dus într-o singură zi toată mâncarea pentru un botez, comandată de părinții bebelușului printr-o aplicație
Spynews
Gina Chirilă, mesaj emoționant de ziua ei de naștere! Bogdan Vlădău i-a făcut o urare publică: ”Am trecut prin foc”
Bzi.ro
De ce s-a îmbrăcat în alb Mihaela Rădulescu la înmormântarea lui Felix Baumgartner: Care este semnificaţia spirituală ascunsă a acestei culori – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Rusia a construit un motor cu plasmă capabil să ajungă pe Marte în 30 de zile. Invenția devine o „amenințare” pentru SpaceX
Capital.ro
Șoferii români ce trebuie să repete școala de șoferi. Nu contează că au permis auto de 1 sau de 10 ani
Playtech.ro
De ce folosesc japonezii umbrele chiar și când e soare? Ce rol au aceste accesorii
Adevarul
Pachetul 2 de măsuri de austeritate majorează amenzile de circulație. Când este suspendat dreptul de a conduce
wowbiz.ro
Detaliul observat pe crucea lui Ion Iliescu! Lipsa de pe simbolul funerar face lumină în tot ceea ce s-a speculat despre fostul președinte al României
Evz.ro
Câți bani mai sunt, de fapt, pentru pensii. Detalii din culisele aplicării CASS
Prosport.ro
Aryna Sabalenka s-a pozat topless și i-a înnebunit pe fani! A publicat fotografia și i-a lăsat să-și imagineze restul
kanald.ro
Abia acum s-a aflat ultimul secret al lui Ion Iliescu! Interviul din presa rusă care scoate la iveală drama care i-a marcat existența fostului președinte
Cancan.ro
Gabriela Lucuțar spune cât a plătit statul pentru sicriul lui Ion Iliescu. Suma e uriașă
iamsport.ro
Și-a reconstruit viața după divorțul cu scandal de fiica lui Ilie Balaci: ”Multă lume nu știe, dar sunt însurat. Soția mea e frumoasă și deșteaptă”
StirileBZI
Cu un salariu de peste 39.000 de lei, vorbește despre supraviețuirea cu 2.000 de lei pe lună! Declarația ipocrită a deputatului PNL, Alexandru Muraru
stirilekanald.ro
Tragedie în excursie! 5 fete au murit pe loc într-un accident crunt ????
Apariție surpriză la înmormântarea lui Ion Iliescu. S-a așezat lângă Marcel Ciolacu