Un băiat de 10 ani din Petroşani a fost strâns de gât şi sechestrat de un bărbat, pentru că a luat câteva mere dintr-un copac

Un băiat de zece ani din municipiul Petroşani a trăit o adevărată traumă, după ce, împreună cu alţi copii, a luat câteva mere dintr-un copac. Un bărbat, care are locuinţa vizavi de pomul fructifer, l-a prins pe copil, l-a strâns de gât şi l-a ameninţat.
Romania TV
29 iul. 2020, 19:05
Un băiat de 10 ani din Petroşani a fost strâns de gât şi sechestrat de un bărbat, pentru că a luat câteva mere dintr-un copac

Eu eram în fața blocului, cu copilul cel mic. A ieșit soția vecinului și mi-a spus ”ia-l pe fiul tău din spate”, probabil știa ce are de gând bărbatul, care stă la parter și are o terasă în spatele blocului. L-am sunat pe băiat, mi-a spus că vine imediat.

Au venit toți copiii care erau în spatele blocului, el nu mai apărea. După ceva timp, nu știu exact cât a durat, a venit plângând, a căzut în genunchi și mi-a spus ”mami, m-a dus la el în casă, m-a strâns de gât, m-a amenințat că mă omoară”, a declarat mama copilului, potrivit Gazeta de Dimineață.

Se pare că nu este pentru prima dată când vecinul, pensionar care face taximetrie, se leagă de copii, nu numai de al ei, nemulțumit de faptul că se joacă și fac gălăgie, mai spune mama băiatului.

Bărbatul sa ales cudosar penal

Poliţiştii au reușit să vorbească cu presupusul agresor, după ce părinţii copilului iau solicitat. ”Mi-a spus un polițist că a recunoscut totul. Soțul meu a fost la poliție și a depus plângere. Nu este normal ce a făcut. Este spațiu public și chiar dacă nu ar fi nu te comporți așa cu un copil. Băiatul meu este traumatizat, șocat”, a mai spus femeia, potrivit aceleiaşi surse.

Polițiștii din Petroșani au deschis dosar penal pe numele bărbatului. ”Poliția Municipiului Petroșani a fost sesizată de un bărbat din localitate cu privire la faptul că, în jurul orei 21:00, fiul său, în vârstă de 10 ani, a fost prins de gât de un vecin (un bărbat de 67 de ani) și introdus fără voia sa în locuința acestuia, din Petroșani, pe motiv că ar fi luat în mere din un măr situat în apropierea blocului în care  locuiește.

În cauză, polițiștii efectuează cercetări sub aspectul comiterii infracțiunii de loviri sau alte violențe și lipsire de libertate în mod ilegal. Se pare ca bărbatul a vrut să îl certe pe minor pentru fapta sa și i-a dat drumul la scurt timp”, informează IPJ Hunedoara.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Cum s-a îmbrăcat iubita lui Raul Jimenez la primul meci din Campionatul Mondial 2026. Ținuta specială cu care i-a purtat noroc atacantului mexican
Capital.ro
Regula care poate aduce bani în plus la pensie. Totul începe cu 100 de lei pe lună. Dan Sulică: Este aur curat
Playtech.ro
Cât costă să mănânci la tavernă în Grecia în 2026. Nota reală pe care o plătesc românii în Thassos
Adevarul
Pîslaru: 40% dintre români la vârsta activă nu lucrează - și cel mai greu abia urmează, când se pensionează decrețeii
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
”Am vrut să fac un bine!”. Trădare la FCSB: jucătorul a fost dat afară de antrenorul pentru care a girat la Gigi Becali
MediaFlux
Calcule finale. Ce șanse are, de fapt, Guvernul Tomac să treacă în Parlament și ce-i așteaptă pe români
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți