Veşti bune pentru angajaţi. Salariul minim pe economie va fi majorat în 2013

Salariul minim pe economie va fi majorat în 2013, a anunţat ministrul Muncii, Mariana Câmpeanu. Ministerul are în vedere şi majorarea alocaţiilor pentru copii, după majorarea indemnizaţiilor pentru creşterea copiilor.
Romania TV
13 nov. 2012, 10:46
Veşti bune pentru angajaţi. Salariul minim pe economie va fi majorat în 2013

Ministrul Muncii, Mariana Câmpeanu, a declarat că salariul minim pe economie va creşte de anul viitor, însă nu a putut preciza exact cu ce procent, acest lucru urmând să fie stabilit după elaborarea bugetului pe 2013.

Federaţiile sindicale au cerut majorarea salariului minim. Cartel Alfa a propus suma de 850 de lei, în timp ce Blocul Naţional Sindical ar dori ca acesta să fie majorat la 1.000 de lei.

Cred că vom putea să spunem cifra exactă când vom construi bugetul pe 2013, dar sigur va creşte„, spune Mariana Câmpeanu.

Ministrul a precizat că se va încerca şi majorarea alocaţiilor pentru copiii între 2 şi 18 ani, care este în prezent de 42 de lei. „Nu depinde de mine, neapărat, depinde de toată situaţia economică a ţării, dar sigur că e necesar”, a subliniat Mariana Câmpeanu.

DailyBusiness
Litoralul pentru toţi 2025. Ce prețuri sunt la cazări și care sunt stațiunile în care pot pleca românii
Spynews
În ciuda imaginilor fierbinți cu ei doi, Bogdan Mocanu se dezice de Iasmina: „Eu sunt un băiat serios”
Bzi.ro
Dezvăluiri emoționante făcute de Andra Măruță: ”M-a luat panica, i-am transmis că sunt însărcinată!”
Fanatik.ro
Programul secțiilor de votare la alegerile prezidențiale 2025, turul 1. Unde și când votează românii
Capital.ro
Românii, somați să achite de urgență. Se declară tot. Termen legal 30 mai. NU se poate scăpa de plată
Playtech.ro
Probleme pentru pensionarii din România. Ce se întâmplă cu pensiile, amânări pentru sute de mii de oameni
DailyBusiness
Prognoza meteo 1-6 mai. Temperaturile urcă spre 30°C, urmate de un val de furtuni și răcire brutală!
Adevarul
Român delegat la o secție de votare din Anglia: „Voturile s-au cam împărțit frățește. Se pot întâmpla anumite măgării”
wowbiz.ro
Măriuca, fetița luată în plasament de Luminița Anghel, ar fi devenit mamă la 17 ani! David Pușcaș a rămas șocat când a aflat: „Eu nu pot să cred! Ultima dată când am văzut-o era un copil”
Spynews
Andreea Bălan a răbufnit după discursul lui Claudiu Bleonț la adresa fiicei lui de la Premiile Gopo: „Vă dați seama ce face în privat cu familia sa”
Spynews
Imagini rare cu Laura Cosoi și Adela Popescu. Cum arătau cele două în urmă cu 15 ani / FOTO
Evz.ro
Noile legi îi nenorocesc pe șoferii din România. Costurile vor fi mult mai mari
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
De ce a pozat Corina Ungureanu într-o revistă pentru bărbați
kanald.ro
Explozie fatală în Salonic! O femeie a murit în timp ce încerca să planteze o bombă într-un bancomat
Cancan.ro
E ȘTIREA NOPȚII: Diaspora face istorie Surprizele sunt uriașe
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Mașinile diesel care urmează să fie interzise. Li se va ridica dreptul de circulație. Decizie UE
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
stirilekanald.ro
Stare de urgență într-un oraș de la Marea Neagră
Meteorologii anunță o lună Mai cum nu a mai fost de mult în România
MediaFlux
Ce înseamnă exact cuvântul ”președinte”. Un termen cu multe semnificații
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Orașul din România unde se trăiește cel mai bine. Este peste Cluj-Napoca sau Brașov și oferă toate condițiile