Încă un pacient a murit în urma incendiului de la Matei Balş. Bilanţul deceselor a ajuns la 25

Încă un pacient a murit în urma incendiului de la Matei Balş. Este vorba despre o femeie în vârstă de 59 de ani. Bilanţul deceselor a ajuns la 25.
Loredana Brumă
09 mart. 2021, 20:57
Încă un pacient a murit în urma incendiului de la Matei Balş. Bilanţul deceselor a ajuns la 25
Încă un pacient a murit în urma incendiului de la Matei Balş. Bilanţul deceselor a ajuns la 25

Încă un pacient a murit în urma incendiului de la Matei Balş. Este vorba despre o femeie în vârstă de 59 de ani, care fusese internată chiar în salonul în care a izbucnit incendiul. Din păcate, ea a suferit arsuri grave şi a murit după o lună de chin la Spitalul Universitar din Capitală.

Încă un pacient a murit în urma incendiului de la Matei Balş. Este vorba despre o femeie de 59 de ani

Femeia în vârstă de 59 de ani suferise arsuri pe zece la sută din suprafaţa corpului, în urma incendiului. Aceasta este victima cu numărul 25, potrivit gândul.ro. Potrivit anchetatorilor, decesul a fost înregistrat în data de 6 martie, iar necrospia s-a făcut, luni, la Institutul Național de Medicină Legală „Mina Minovici”.

Reamintim că incendiul de la Institutul ”Matei Balş” din Capitală a avut loc pe 29 ianuarie. A luat foc Pavilionul V al spitalului.  Autorităţile au declanşat planul ”roşu”. În urma incendiului, cinci persoane, pacienţi infectaţi cu coronavirus care erau trataţi în spital, au murit. După lichidarea incendiului, echipele de salvare au găsit trei cadavre carbonizate. Pentru o a patra victimă s-au făcut manevre de resuscitare, dar din păcate nu a mai putut fi salvată. Ulterior, anchetatorii au găsit şi al patrulea cadavru carbonizat într-o baie a spitalului.

102 pacienţi din saloanele Pavilionului 5 au fost evacuaţi şi transferaţi fie către alte spitale din Bucureşti, 53 de pacienţi, fie în alte pavilioane din cadrul Institutului „Matei Balş”.

În zilele următoare, 12 dintre pacienţii transferaţi au murit.

În urma incendiului, procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Bucureşti au deschis un dosar penal in rem pentru săvârşirea infracţiunii de ucidere din culpă.

Citeşte şi Florin Cîţu: „Vom acorda un ajutor de 5.000 de lei familiilor victimelor de la Matei Balş”

Vlad Voiculescu, după dezastrul de la Matei Balș: ”Avem nevoie de investitiții bine gândite și bine puse în practică”

Vlad Voiculescu susține că un singur om nu poate să le facă pe tote, iar ministrul trebuie informat, după care sunt luate deciziile strategice. De asemenea, acesta a precizat că ministrul nu trebuie să spună nimic, el putând dispune măsuri sau sancțiuni.

Citeşte şi Parchetul General a finalizat ancheta după incendiul de la Matei Balș

”Orice scrisoare şi orice măsură se face de un om anume. Dacă doar ministrul e responsabil, totul se blochează acolo. Nu poate un singur om să le facă pe toate. Ministrul trebuie informat, după care dacă sunt decizi strategice de luat, să acţionăm.  Ministrul nu trebuie să spună nimic, ministrul poate să dispună alte măsuri, sau sancţiuni. La o lună aflăm care din măsurile luate de la Piatra Neamţ au fost încălcate” , susține ministrul Sănătății Vlad Voiculescu la B1.

De asemenea, ministrul Sănătății a precizat că este nevoie de investiții bine gândite și bine puse în practică la nivelul spitalelor din România, dar și de o echipă de coordonare la nivel central.

”Dacă vrem să ne gândim serios la lucrurile care chiar ar îmbunătăţi, nu aruncând cu bani  în sistem se rezolvă problemele. Am văzut finanţările din ultimii ani de la Matei Balş au fost de milioane de euro, în mai mulţi ani. Avem nevoie ca la nivelul spitalelor să avem investiţii bine gândite şi bine puse în practică şi avem nevoie ca la nivel central de o echipă de coordonare cu abilităţi tehnice: aici nu există ingineri, arhitecţi, nu există oameni care să valideze calitatea unui plan de investiţie. Ministerul finanţează. Există diferite găleţi cu fonduri unde diverse autorităţi se pot servi pentru a face investiţii. Ele trebuie să aibă cap şi coadă. Nu se poate rezolva nimic dacă nu avem la nivel central şi la nivel regional capacitatea tehnică” , a mai declarat ministrul.

 

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Tragedie! Un pilot de curse a murit împreună cu întreaga familie într-un accident aviatic
Capital.ro
Doliu în presa din România. O jurnalistă s-a aruncat de la etajul 7 și a murit. Ce mesaj a postat înainte: Dă-mi, Doamne…
Playtech.ro
Truc vechi pentru a încălzi caloriferele mai tare. Nu trebuie să umbli la termostat
Adevarul
Cine erau tinerii morți în accidentul din Bacău. Urmau să anunțe de Crăciun că vor avea un copil
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Bölöni l-a numit ”cel mai bun din Europa” pe fotbalistul Generației de Aur: ”Peste Beckenbauer! Era elegant și eficace”
MediaFlux
Vechime la pensie diferită! Românii care vor avea parte de alt calcul
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet