Blaga: Dacă vom avea un scor bun la alegeri, garantat vom face o ofertă PNL-ului VIDEO

Vasile Blaga, preşedintele PDL, a declarat, în cadrul emisiunii "România în 60 de minute", că în cazul în care democrat-liberalii vor obţine un scor bun la alegerile din 9 decembrie vor face "garantat" o ofertă de guvernare comună liberalilor. Blaga a precizat că înlăturarea lui Crin Antonescu de la şefia PNL nu este o condiţie sine qua non a unei asemenea alianţe.
Romania TV
14 nov. 2012, 17:02
Blaga: Dacă vom avea un scor bun la alegeri, garantat vom face o ofertă PNL-ului VIDEO

Întrebat dacă PDL va propune PNL să guverneze împreună în cazul în care USL nu obţine 50% plus unu, iar PDL peste 20% din voturi, Vasile Blaga a răspuns: „Garantat, da”. „O alianţă naturală, dacă vom avea scorul necesar, va fi cu PNL. Nu vom avea probleme doctrinare (…) Am guvernat foarte bine cu ei în 2005-2007”, a declarat Vasile Blaga.

Acesta a spus că îndepărtarea lui Crin Antonescu de la conducerea partidului nu este o condiţie indispensabilă acestei alianţe, acest gen de condiţionalităţi neputând fi impus în cadrul unor alianţe între partide. „Astfel de discuţii – cu cine sau fără cine – nu-şi au rostul. Cu Crin sau fără Crin, e treaba lor”, a precizat Blaga.

Democrat-liberalul a apreciat că există încă un puternic filon de dreapta în PNL, care poate face posibilă apropierea de PDL. „Recunosc acţiunile politice de dreapta ale foarte multor liberali. Nu toţi sunt topiţi în acelaşi mod de prezentare a lucrurilor cum e USL-ul în ansamblul lui”, a spus Vasile Blaga.

Preşedintele PDL susţine că nemulţumirea liberalilor a fost amplificată de promisiunile populiste din programul de guvernare al USL, program eminamente de stânga. „Peneliştii nu sunt foarte fericiţi de acest program. Eu discut cu ei, ei discută cu mine… Uitaţi-vă la modul de exprimare politică al PNL, e uselizat, e pesedizat”, a comentat democrat-liberalul.

În ceea ce priveşte premierul de după alegeri, Blaga a precizat că ARD are câteva variante, dar nu le va face publice în timpul campaniei electorale. „În 2005, PSD a defilat două luni cu Mircea Geoană premier. A fost? N-a fost! În 2008, noi am defilat cu Theodor Stolojan şi când să formeze Guvernul, n-a mai vrut. Staţi liniştiţi, nici Victor Ponta nu o să fie”, susţine pedelistul.

Preşedintele PDL, Vasile Blaga, a declarat, pe 15 septembrie, la Şcoala Tinerilor PDL de la Eforie Nord, că „o alianţă cu PNL ar fi una naturală, dar nu cu un PNL condus de Crin Antonescu”.

Blaga a fost întrebat de un tânăr democrat-liberal dacă în cazul destrămârii USL ar vedea posibilă o alianţă între PDL şi PNL.

„Nu sunt tipul de om politic care să dorească nici destrămarea unei construcţii politice, nici desfiinţarea unui partid, aşa cum flutura, până acum trei săptămâni, domnul Antonescu. Cred însă, cum am crezut şi după alegerile din 2008, că o alianţă cu PNL ar fi una naturală, dar nu cu un PNL condus de Crin Antonescu. Niciodată!”, a precizat Vasile Blaga.

De asemenea, liderul PDL a mai afirmat că partidul său nu exclude discuţii politice, după alegeri, cu PP-DD, in funcţie de rezultatul obţinut de această formaţiune.

 

DailyBusiness
România atinge pragul critic de 60% datorie publică. Guvernul promite măsuri drastice: „Facem curățenie în sinecuri și cheltuieli discreționare”
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Filmul de pe Disney care este pe prima poziție. E o poveste captivantă la care se pot uita copiii, dar și adulții
Capital.ro
Schimbare pentru românii cu buletin! Se aplică în toată UE începând de anul viitor
Playtech.ro
Schimbare importantă pentru locatarii de blocuri: Cum vor fi convocați de acum proprietarii la ședințele asociației
DailyBusiness
RAR publică date oficiale privind consumul și emisiile de CO2 ale autoturismelor înmatriculate în România. Ce trebuie să știe șoferii
Adevarul
Mărturia unui mercenar cubanez care a dezertat din armata rusă: „Ne loveau pentru a scoate frica din noi”
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Când râsul provoacă haos. Gluma care a declanșat criza hârtiei igienice
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
kanald.ro
Accident naval în Tulcea, pe brațul Sulina! Cinci persoane au ajuns la spital, după ce o barcă a intrat în mal
Cancan.ro
BREAKING! Ilie Bolojan taie pensiile speciale: Vor fi ATACATE! A făcut anunțul bombă în urmă cu puțin timp
Playsport.ro
Piedone a ajuns la Costinești și a găsit mizerie și alimente stricate. „Aici cred că e vopseaua lui Ceaușescu”
Capital.ro
Marea actriță ne-a părăsit. Era cea mai frumoasă: A devenit o stea pe cer
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
stirilekanald.ro
O fetiță de 9 ani a îndurat șase ore de chin până când a murit. Propria mamă a lăsat-o în mașină, în soare, cât ea era la muncă
Primul semn neobișnuit de cancer de colon, potrivit medicilor
MediaFlux
A crescut vârsta de pensionare din iulie 2025! Lovitură dură pentru seniori
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Pion într-un joc diplomatic controversat. Ce s-a întâmplat cu femeia vândută de Nicolae Ceușescu unui canibal african