Ursul care alerga schiorii pe pârtia din Predeal a fost relocat în Bihor. Un primar din judeţ a răbufnit: „Domnul ministru să nu mai relocheze urşi dintr-o parte în alta. Tomberonarul ăsta de urs e tot timpul în sat”

Ursul care alerga schiorii pe o pârtie din Predeal a fost relocat în Valea Finişului, din Bihor. Cel puţin localnicii susţin că este vorba despre unul şi acelaşi urs. Dar ursul a coborât de nenumărate ori în sat, producând pagube localnicilor. Primarul comunei Finiş, Ioan Florian Man, a solicitat ministrului Mediului, Tanczos Barna, să nu mai relocheze urşi fără acordul primarilor din zona de relocare.
Oana Anghel
16 mart. 2021, 16:03
Ursul care alerga schiorii pe pârtia din Predeal a fost relocat în Bihor. Un primar din judeţ a răbufnit:
Ursul care alerga schiori pe pârtia din Predeal, relocat în Bihor. Sursa FOTO: g4media

Ursul din Predeal relocat. Primarul Florian Man spune că o soluţie mai potrivită decât relocarea ar fi crearea unui parc special. Edilul a precizat că ursul a intrat în stupinele localnicilor, unde ar fi distrus mai mulţi stupi.

Domnul ministru să nu mai relocheze urşi dintr-o parte în alta a ţării fără să întrebe primarul localităţii. Mută problema dintr-un loc în altul. Dacă acest urs a făcut probleme la Braşov, a fugit după turişti, după schiori, trebuie să fii nebun să muţi problema în alt judeţ. Să găsească o soluţie potrivită, să le facă un parc sau altceva”, a declarat primarul pentru Agerpres.

Ursul din Predeal relocat în judeţul Bihor

Primarul spune că până acum nu au existat urşi în zona comunei Finiş, iar localnicii mergeau fără nicio grijă la cules de ciuperci prin pădure. Acum nu doar că le este frică să mai intre prin pădure, dar le este frică şi că urşii le-ar putea intra în gospodării.

Citeste si Clipe de panică în Azuga! Un urs a încercat să dărâme gardul unei case! Cum a fost alungat

Noi nu am avut aici urşi niciodată. Acum avem probleme cu urşii, că ne-au făcut pagube, au spart stupii la două familii. Nu ştiu câţi sunt. Unii spun că au văzut mai mulţi, alţii că au văzut doar unul. Tot felul de zvonuri. Nu sunt pui. Unul, sigur, este. Cam la două săptămâni după ce l-au relocat, a coborât în sat, din munţi. La noi e intravilan toată Valea Finişului. Nu ştiu de ce l-au adus aici, că nu e habitatul lui. Ursului îi place pădurea, dar tomberonarul ăsta de urs e tot timpul în sat. Am auzit că paznicul de vânătoare îi duce peşte acolo sus, în pădure. Dar ursul nu stă la peştele lui şi vine în sat”, a declarat primarul Ioan Man.

Edilul reproşează autorităţilor de la Mediu că nu a fost informat despre relocarea urşilor, deoarece nu se cunoaşte exact numărul lor.

Nu ne-a anunţat nimeni nimic, numai că ne-am trezit cu ei. Oficial nu avem nimic. Nu ştiu în ce ţară trăim. Noi nu ştim câţi sunt, îl vedem tot pe ăla sau pe altul, nu ştim. De două-trei ori pe săptămână, auzim că unul l-a văzut acolo, altul l-a văzut dincolo”, a precizat Ioan Man.

Citeste si EXCLUSIV! De ce vor politicienii să omoare urşii din România şi de când au devenit ei o problemă?! De la “noi am fost aleşi de oameni nu de ursi” la “toţi căutăm să mâncăm cea mai mare bucată de carne!” Reactia WWF, singurii care mai apără urşii din ţară!

Localnicii în curţile cărora a intrat ursul vor fi despăgubiţi

Florian Man spune că a anunţat autorităţile şi ca urmare s-a constituit o comisie de evaluare pentru despăgubirea localnicilor păgubiţi. Specialiştii au constatat distrugerea a trei stupi de albine la un localnic şi a altor şapte stupi la o altă familie de gospodari. După întocmirea notei de constatare, comisia se va întruni din nou pentru a se încheia un proces-verbal, care să cuprindă şi valoarea pagubei.

Nu ştiu dacă o să-i despăgubească. Dar nu era corect să-i aducă aici fără o aprobare, fără să ne informeze, ca să ştim să ne ferim de ei”, a adăugat primarul comunei Finiş.

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Ion Iliescu a fost supus unei noi intervenții! Anunț de ultimă oră despre starea de sănătate a fostului președinte
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Descoperirea pe care o așteptau toți cei care au panouri solare. Crește puterea de producție și se dublează durata de viață
Capital.ro
România l-a pierdut pe cel mai iubit actor. Marele maestru joacă acum în ceruri
Playtech.ro
Afacerea din România care a pornit cu un chioșc, iar acum a cucerit străinătatea. De la covrigi simpli la o afacere de 100 de milioane de euro
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Trump a scăpat un acord comercial, Meloni și-a dat ochii peste cap la discuțiile cu Macron. Momente virale la Summitul G7
wowbiz.ro
Imagini de infarct cu Ioana Tufaru în costum de baie la plajă în Eforie! Vacanță pe buget de criză: 40 lei/zi
Spynews
Discuții aprinse pe ponton la Snagov. Laurențiu Reghecampf a venit să ia barca! A venit poliția
Spynews
Când a aflat Dan Alexa de presupusa infidelitate a soției sale! Susține că el a filmat imaginile cu ea ieșind din casa altui bărbat: ”Mi-a luat nevasta”
Evz.ro
Banii dispar direct de pe card. Ce nu vezi când folosești bancomatul
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
Cât costă o porție de hamsii pe litoralul românesc, în iunie 2025. Prețurile s-au majorat față de anul trecut
Cancan.ro
Laurențiu Reghecampf se duce în instanţă! Sexy impresara a intrat în mare belea, după scandalul de la Snagov și...
Playsport.ro
Câți bani poți scoate de la bancomat fie că e Banca Transilvania, BRD, ING sau oricare alta, dacă ai card de...
Capital.ro
Taxa pe care românii care stau la bloc sunt obligați să o plătească! Trebuie să achite lună de lună
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Iulia a murit lovită de tren, în timp ce asculta muzică în căști. Fata nici nu împlinise 18 ani
Toți părinții trebuie să știe! Pot pierde alocația de stat pentru copii dacă nu depun acest document
MediaFlux
Vestea momentului despre pensii! Anunț pentru aproape cinci milioane de pensionari din România de la INS
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cine achită nota de plată a crizei politice românești: durează prea mult și… aparatul taxează!