Francezul Jean-Baptiste Mendy, fost campion WBA şi WBC la categoria uşoară, a murit de cancer pancreatic

Pugilistul francez Jean-Baptiste Mendy, fost campion mondial WBA şi WBC la categoria uşoară, a decedat la vârsta de 57 de ani din cauza unui cancer, a declarat, marţi, fiul fostului boxer pentru cotidianul L'Equipe.
Romania TV
02 sept. 2020, 07:05
Francezul Jean-Baptiste Mendy, fost campion WBA şi WBC la categoria uşoară, a murit de cancer pancreatic

„A fost foarte rapid. El a aflat de boală la sfârşitul lunii iunie sau începutul lui iulie şi lucrurile au evoluat rapid”, a declarat Ellyson Mendy.

WBA a transmis un mesaj pe Twitter în amintirea fostului pugilist, cu un palmares de 55 de victorii, dintre care 31 înainte de limită, considerat drept „unul dintre cei mai mari boxeri din istoria ţării sale”.

Boxer reputat pentru eleganţa sa, Mendy, născut la Dakar şi crescut în regiunea pariziană, a cucerit centura WBC la categoria uşoară în 1996 în faţa americanului Lamar Murphy după o primă tentativă nereuşită în 1994 împotriva mexicanului Miguel Angel Gonzales.

Detronat anul următor de americanul Stevie Johnston, la puncte, la prima apărare a titlului, el a urcat la categoria super-uşoară, fiind din nou învins de deţinătorul titlului WBA, Khalid Rahilou, în 1998.

El a cucerit din nou centura WBA la uşoară în 1998 în faţa kîrghîzului Orzubek Nazarov şi a pierdut-o din nou în 1999 în faţa francezului Julien Lorcy. În 2000 şi-a anunţat retragerea.

Citeşte şi: Anunţ dramatic, Carla Suarez Navarro are cancer. Simona Halep: Sunt şocată!

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Tragedie! Un pilot de curse a murit împreună cu întreaga familie într-un accident aviatic
Capital.ro
Doliu în presa din România. O jurnalistă s-a aruncat de la etajul 7 și a murit. Ce mesaj a postat înainte: Dă-mi, Doamne…
Playtech.ro
Truc vechi pentru a încălzi caloriferele mai tare. Nu trebuie să umbli la termostat
Adevarul
Cine erau tinerii morți în accidentul din Bacău. Urmau să anunțe de Crăciun că vor avea un copil
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Bölöni l-a numit ”cel mai bun din Europa” pe fotbalistul Generației de Aur: ”Peste Beckenbauer! Era elegant și eficace”
MediaFlux
Vechime la pensie diferită! Românii care vor avea parte de alt calcul
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet