REŢETA ZILEI: Brioşe cu vişine şi ciocolată

Un deliciu dulce-acrisor, extrem de usor de preparat! Astăzi RTV.NET şi ecuisine.ro vă recomandă Brioşe cu visine şi ciocolată.
Romania TV
16 nov. 2012, 10:09
REŢETA ZILEI: Brioşe cu vişine şi ciocolată

Ingrediente

300 g faina
1 lingurita praf de copt
90 g zahar
150 g tableta de ciocolata
250 g visine, fara samburi, taiate in jumatate
250 ml lapte
2 oua
4 linguri ulei
tavi de briose
12 chese

Mod de preparare

1.     Preincalziti cuptorul la 200 de grade Celsius.

2.     Intr-un castron, amestecati faina cu praful de copt, zaharul, ciocolata (taiata bucati) si visinele.

3.     Separat, amestecati laptele, ouale si uleiul, apoi adaugati ingredientele uscate cu fructe. Puneti cu lingura acest amestec in fiecare chesa.

4.     Coaceti in centrul cuptorului pentru 15-18 minute sau pana cand briosele cresc si devin ferme. Scoateti-le din cuptor si lasati-le sa se raceasca pe un platou. Serviti-le calde sau reci.

Pe eCuisine.ro găsești si alte rețete savuroase:

Cupe de cacao cu cremă de brânză

Cheesecake cu migdale, scortisoara si iaurt 

 

DailyBusiness
Cluj: Aproximativ 1.700 de posturi ar putea fi reduse în administrațiile locale
Spynews
Oana Ciocan nu-l mai vrea pe Jador în viața ei? Mesaj cu subînțeles: „Am renunțat...”
Fanatik.ro
Diana Şucu nu a ştiut când soţul ei a intrat în fotbal: “A venit să îmi spună că va lua acţiuni la Rapid! Când am auzit de Genoa, îmi spuneam că nu e adevărat”
Capital.ro
Profeția lui Călin Georgescu a devenit realitate? Dan Andronic spulberă speranțele românilor naivi: Și-a amintit ce au spus alții
Playtech.ro
Când se plantează, de fapt, roșiile. Greșeala pe care mulți o fac primăvara
Adevarul
Electrocutați și forțați să lupte între ei până la moarte. Noi dovezi arată cum comandanții lui Putin își torturează propriii soldați
wowbiz.ro
Elena Gheorghe a anunțat despărțirea în lacrimi! Artista trece prin momente dificile: „Astăzi ne luăm rămas-bun”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
ULTIMĂ ORĂ! Toate zborurile au fost ANULATE până la Paște... Vezi mai mult
iamsport.ro
Ce secret din cariera de jucător încă ascunde Gică Hagi. Fostul său coleg: ”Eu știu ce s-a întâmplat atunci!”
MediaFlux
La ce alimente a renunțat Andreea Esca pentru a se menține în formă. Prezentatoarea Știrilor PRO TV dezvăluie secretul siluetei sale
stirilekanald.ro
Rusia ar fi vrut să orchestreze o tentativă de asasinat asupra lui Viktor Orban pentru a-l ajuta să câștige alegerile
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj