Ponta: Mai mulţi premieri UE sunt în „situaţia ruşinoasă” de a invoca dreptul de veto la Consiliu

Primul-ministru Victor Ponta a declarat, sâmbătă dimineaţa, într-o conferinţă de presă susţinută la Bistriţa, că România nu este singura ţară care ar putea invoca dreptul de veto la viitoarea reuniune a Consiliului European pe tema bugetului Uniunii Europene din 2014-2020. De asemenea, Ponta a amintit că România a ameninţat cu dreptul de veto şi în primăvară, atunci când a cerut garanţii scrise la Serbia pentru respectarea drepturilor minorităţilor, pentru a nu bloca începerea negocierilor de aderare a aceste ţări la UE
Romania TV
17 nov. 2012, 10:25
Ponta: Mai mulţi premieri UE sunt în

„Preşedintele are o memorie extrem de scurtă şi e bine să i-o împrospătăm. Când spune că-i o mare greşeală să folosim dreptul de veto, eu îi reîmprospătez memoria: înainte de Consiliul European de primăvară, România condusă de Traian Băsescu a invocat dreptul de veto – singura dintre cele 27 de ţări- când a fost vorba de începerea negocierilor cu Serbia, în cazul în care Serbia nu garanta drepturile minorităţii române”, a declarat Ponta.

În cee ce priveşte bugetul UE, Ponta a arătat că mai multe ţări sunt nemulţumite şi că prim-miniştrii lor au evocat posibilitatea exercitării dreptului de veto. „În ‘situaţia ruşinoasă’ de a invoca dreptul de veto se află următoarele persoane: prim-ministrul Franţei Jean-Marc Ayrault, care a anunţat că se gâdneşte să blocheze bugetul dacă se vine cu propunerea van Rompuy; prim-ministrul Marii Britanii David Cameron, care a spus foarte clar că dacă nu se îngheaţă la nivelul din 2011, Marea Britanie va bloca; prim-ministrul din Danemarca, Helle Thorning-Schmidt, care a spus că, dacă nu se fac nişte rebate-uri pentru Danemarca, votează împotrivă. Preşedintele se bazează pe ignoranţa jurnaliştilor, a românilor, lucru care nu-i face mare cinste”, a spus Victor Ponta.

El a precizat că planul lui van Rompuy va duce la scăderea alocărilor bugetare pentru România şi i-a cerut din nou lui Băsescu să se opună acestei propuneri. „Propunerea lui van Rompuy presupune o alocare cu 5 miliarde de euro pe coeziune şi 3 miliarde euro pe politica agricolă, mai puţin decât ceea ce a propus CE. Înseamnă 400 de euro mai puţin pe fiecare dintre dumneavoastră din fonduri europene. Dacă votează ‘da’ ne ia 400 de euro de la fiecare, dacă votează ‘nu’ merge pe propunerea CE”, a afirmat premierul.

Președintele Traian Băsescu a ironizat, vineri, spusele premierului Victor Ponta despre folosirea dreptului de veto de către România în cadrul Consiliului European de toamnă. „De la anunţul de ieri cu veto-ul, toatele statele contributoare s-au băgat sub birouri, sunt într-o alertă că România pune veto”, a comentat Băsescu.

Preşedintele Băsescu a respins ideea ca poziţia României la Consiliul European în legătură cu bugetul UE pe 2014-2020 să fie una de folosire a dreptului de veto precizând că deciziile în Consiliu se iau pe baza negocierilor îndelungate între liderii statelor prezenţi.

„De la anunţul de ieri cu veto-ul, toatele statele contributoare s-au băgat sub birouri, sunt într-o alertă că România pune veto. Cred că sesizaţi ironia. Nu poţi să mergi în halul ăsta la Bruxelles. În opt ani n-am văzut niciun stat făcânt veto în Consiliul European atunci când nu s-a încălcat Tratatul Uniunii Europeni”, a spus şeful statului.

Băsescu nu s-a limitat aici cu sarcasmul. „Nu te poţi duce la donatori să le spui: Doamna Merkel, dacă nu-mi dai mai mulţi bani, îţi trântesc un veto de nici nu mai pleci de la Berlin”, a spus preşedintele României adăugând că dreptul de veto poate fi folosit doar atunci când este încălcat Tratatul UE sau când unui stat membru i se aplică alte criterii decât altora.

În plus, Băsescu s-a arătat sceptic că planul preşedintelui Consiliului, Herman van Rompuy, privind bugetul Uniunii va constitui baza de la care se va negocia. „Comisia Europeană are obligaţia să facă o propunere, dar pe 14 noaptea preşedinţia Consiliului European a făcut propria propunere. Vă asigur că până miercuri va mai apărea cel puţin încă un proiect pentru că între timp s-a făcut turul statelor cu poziţia fiecăruia dintre ele. Nimeni nu are bani câţi ar vrea. Repet, nimeni. Nu s-a rezolvat problema cu donatorii, după aceea se pune problema cum repartizăm banii. Aici este un mecanism politic, nu e bugetul domnului Gherghina, este o decizie politică a fiecărui stat”, a afirmat Traian Băsescu.

Şeful statului a precizat că este o eroare formularea de poziţii tranşante înaintea începerii discuţiilor propriu-zise. „Este cea mai mare greşeală a unui stat să facă înainte declaraţii de poziţie pentru că te duci dezarmat, în pielea goală. Asta poate mergea în CAER. Nu mă simt dezarmat, că sunt mai inteligent, am soluţii”, a mai spus Băsescu.

DailyBusiness
Peste 120 de muncitori prinși la negru în doar cinci zile. Ministrul Florin Manole promite toleranță zero
Spynews
Lidia Buble, bătută pe stradă cu mătura! Cum a început scandalul: ”A început să dea în mine”
Bzi.ro
Carmen Brumă arată senzațional la 48 de ani! Vedeta ne spune de ce trebuie să slăbim imediat ce ne întoarcem din vacanță – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Zodiile pentru care se răstoarnă căruța cu noroc în următoarele 30 de zile. Vine cea mai bună perioadă din an pentru ele
Capital.ro
Elena Udrea nu a dezamăgit. Imaginea care a trecut orice test: Nu renunță niciodată; e una dintre preferatele mele
Playtech.ro
Cum îţi dai seama că uleiul de măsline este unul de calitate, în magazin? Detaliile care trebuie să fie trecute pe etichetă
Adevarul
Operațiunea „Buget frumos pe hârtie”. Ce riscă Guvernul Ciolacu dacă a măsluit cifrele economice pe 2024
wowbiz.ro
Atac armat pe terasa unui restaurant din Texas: un mort și cinci răniți. Atacatorul este căutat de poliție
Economica.net
Şoseaua de mare viteză care va uni două oraşe din România. O construieşte "faraonul" Umbrărescu
Prosport.ro
FOTO. Maria Sharapova şi-a înnebunit fanii cu apariția în costum de baie
kanald.ro
Preț carburanți joi, 11 septembrie 2025: Cu cât se vinde joi litrul de benzină și motorină
Cancan.ro
Ministrul Educației, primele declarații despre demisie, după ce a fost întrebat dacă vrea să renunțe la responsabilitate: 'M-am gândit de ce să-mi…
iamsport.ro
Jignit de Lucescu, Banciu a venit cu replica: ”Un nou selecționer va îmbrăca haina naționalei săptămâna viitoare! A rămas cu frazele din vremea dictaturii lui Ioan Becali”
MediaFlux
Procură specială pentru pensie. Actul obligatoriu, anunțat de Casa de Pensii
stirilekanald.ro
Drama prin care trecea profesoara găsită spânzurată împreună cu fiul ei de 7 ani. Femeia și-ar fi ucis copilul înainte. Detalii șocante din anchetă
substantial.ro
Nicușor Dan, amenințare la adresa Rusiei după incidentul din Polonia: „România va reacționa la fel”