Victor Ciutacu: „Raed Arafat se hrăneşte din nefericirea altora şi din restricţiile impuse. El este una dintre cauzele ieşirii românilor în stradă” VIDEO

Raed Arafat, şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă (DSU), a refuzat să răspundă întrebărilor jurnaliştilor, care l-au chestionat în legătură cu protestele anti-restricţii din ultimele zile. Ulterior, DSU a anunţat că a depus două plângeri la CNA, împotriva postului România TV.
Daniel Spătaru
30 mart. 2021, 21:10
Victor Ciutacu:

Raed Arafat a participat marţi la un eveniment pentru inaugurarea unui centru mobil de instruire a populaţiei în cazul situaţiilor de urgenţă. La plecare el i-a ignorat pur şi simplu pe jurnaliştii care aşteptau răspunsuri în legătură cu solicitările protestatarilor, de ridicare a restricţiilor. „Un pic de bun simţ, să ne lăsaţi să ieşim”, au fost singurele cuvinte adresate de Arafat jurnaliştilor.

La scurt timp după aceea, DSU a reacţionat printr-un comunicat prin care presa este anunţată că s-au depus două plângeri la Consiliul Naţional al Audiovizualului, împotriva postului România TV, pentru că evenimentul de marţi „a fost umbrit de demersul jurnalistic de înalt profesionalism şi de calitate al reprezentantului România TV”.

Citeşte şi Raed Arafat a răbufnit după protestele anti-restricţii: „Ca să ajungi să huidui salvatorii, e prea de tot deja. Vin ‘experţii’ care nu ştiu nimic despre domeniu”

Jurnalistul România TV Victor Ciutacu a comentat aciz reacţia şefului DSU şi decizia ulterioară a acestuia. „Raed Arafat se confundă cu DSU, ceea ce este o imensă greşeală şi o mare porcărie. DSU are o mulţime de oameni admirabili, începând cu pompierii care luptă eroic atât la inundaţii, cât şi la incendii şi alte prilejuri, care n-au nicio legătură cu Arafat şi care îl detestă.

În al doilea rând, Raed Arafat e obişnuit să trăiască în lumea lui mică, meschină, egoistă, lipsită de bucurii, de prieteni. E un om care se hrăneşte din nefericirea altora şi din restricţiile impuse altora. Aşa e el, un mic satrap la locul de muncă, un complexat şi frustrat, linguşitor peste măsură cu şefii şi draconic cu subordonaţii. Numai că aici şi-a greşit calculul. România TV nu este subordonata lui Raed Arafat„, a spus Victor Ciutacu, la România TV.

„El este una dintre cauzele ieşirii românilor în stradă. În ultimele seri, principalul cap care s-a cerut a fost cel al domnului Arafat”, a mai spus Victor Ciutacu.

Citeşte şi Închiderea magazinelor de la ora 18:00, o soluţie inutilă. Consilierul lui Vlad Voiculescu îl contrazice pe Arafat: „Există risc mai mare de infectare”

Atitudinea lui Raed Arafat şi întreaga reacţie a lui Victor Ciutacu, în clipul de mai jos:

 

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Câți decibeli s-au înregistrat la Turcia – România. Arena lui Beșiktaș, în Cartea Recordurilor
Capital.ro
Pensiile pe aprilie 2026. E oficial, banii vin mai devreme. Când se plătesc sumele prin Poștă și card bancar
Playtech.ro
Doar 13 țări din lume mai au aer curat şi trei dintre ele se află în Europa. Cum stă România la acest capitol
Adevarul
Aurul ascuns în Carpați: peste 2.000 de tone scoase în ultimele două milenii. Unde s-au aflat cele mai mari zăcăminte
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O familie și-a găsit sfârșitul după ce a mâncat același mic-dejun. Cum s-a petrecut tragedia
iamsport.ro
Legenda Stelei acuză că un coleg al său a fost ”lucrat” pentru a i se face loc lui Gică Hagi: ”Întrebați-l pe Iordănescu!”
MediaFlux
ANAF, anunț pentru persoanele fizice! Declarația Unică poate fi precompletată automat
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj