Problemele uriaşe cu care se confruntă mass-media din cauza tehnologiilor digitale. „O democraţie puternică are nevoie de mass-media”

Vicepreşedinta Comisiei Europene responsabilă cu valorile şi transparenţa, Věra Jourová, şi Thierry Breton, comisar european pentru piaţa internă, au explicat, într-un editorial, de ce suferă democraţiile atunci când mass-media trece prin momente de cumpănă.
Romania TV
29 sept. 2020, 15:03
Problemele uriaşe cu care se confruntă mass-media din cauza tehnologiilor digitale.

Comisarii susţin că o soluţie pentru redresarea crizei este acordarea unei atenţii deosebite sectorului mass-media. Scăderea dramatică a veniturilor din acest sector, care e de aproape 80% în mai multe ţări, pune în pericol democraţia, mai spun ei.

„Valorile care definesc Uniunea noastră – libertatea, democrația, statul de drept și drepturile fundamentale – nu pot fi considerate a fi de la sine înțelese, ci trebuie să luptăm pentru ele. Același lucru este valabil și pentru libertatea și pluralismul mass-mediei, care sunt afectate în mod deosebit de transformarea digitală”, au transmis comisarii, conform g4media.

În ciuda faptului că sunt mulţi cititori, ascultători, telespectatori în această perioadă, veniturile sunt foarte scăzute din cauza pierderilor legate de publicitate. Aproape jumătate din cetăţenii UE se informează mai mult din ştirile online, ceea ce pune în pericol companiile media locale.

„Tehnologiile digitale au creat noi oportunități de accesare și de partajare a informațiilor, dar au adus, de asemenea, noi riscuri pentru libertatea de exprimare și pluralismul mass-mediei. Aceste riscuri sunt strâns legate de rolul de gardian pe care îl joacă platformele online, de puterea de piață a acestora, de volumul enorm de date și de cota de publicitate pe care le dețin.

Numai Facebook și Google au peste 50% din piața publicității online. Viitoarea noastră legislație europeană privind serviciile online, actul legislativ privind serviciile digitale, se va ocupa de aceste chestiuni. Intenționăm să propunem norme ex ante pentru a răspunde mai bine deficiențelor pieței care decurg din poziția marilor platforme online.

Vom examina, de asemenea, normele existente privind diversitatea și concentrarea mass-mediei naționale pentru a vedea dacă și cum se poate asigura pluralismul de opinii pe piețele digitale. Și, în general, este esențial să prezentăm o viziune pozitivă și calea de urmat pentru acest sector care se confruntă cu transformarea digitală”.

DailyBusiness
Ramona Olaru, dezvăluiri despre relațiile din trecut. Cum a reușit celebra asistentă TV să evolueze pe plan personal
Spynews
Alex Dobrescu, condamnat la patru ani de închisoare cu executare pentru trafic de droguri! Tatăl copiilor Cristinei Cioran trebuie să plătească 7.000 lei statului
Bzi.ro
Gina Pistol a pozat goală pe plajă! Imaginile au stârnit reacții aprinse! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Scandal uriaș după moartea lui Diego Jota. Fotografia cu Ruben Neves și Rute Cardoso, văduva fostului fotbalist de la Liverpool, a stârnit reacții dure
Capital.ro
Trecerea la ora de iarnă în 2025. Weekend-ul în care dăm ceasul cu o oră înapoi. Ora 4.00 va deveni ora 3.00
Playtech.ro
Cine primește tichetele sociale de 250 de lei până la finalul anului. Lista persoanelor eligibile
Adevarul
Aventurile a doi vloggeri în locul unde românii sunt mai urâți ca oriunde. „Cea mai mare plăcere a lor e să bată străini pe stradă”
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale Irynei înainte să fie ucisă în trenul din Carolina de Nord! Ce a apucat să spună înainte de atacul cumplit care i-a provocat moartea
Economica.net
Şoseaua de mare viteză care va uni două oraşe din România. O construieşte "faraonul" Umbrărescu
Prosport.ro
FOTO. Noul cuplu din lumea vedetelor. Supermodelul se iubește cu celebrul milionar
kanald.ro
Zi liberă, luni, 15 septembrie! Județul în care elevii și profesorii nu merg la cursuri
Cancan.ro
Ce scrie pe gloanțele cu care asasinul a tras în Charlie Kirk. I-au mai rămas în cartuș 3, toate inscripționate
iamsport.ro
Iubitul Anamariei Prodan l-a ”înțepat” pe Mutu: ”Putea să fie noul Hagi, dar a ales să fie actualul nimeni”. Cum a reacționat ”Briliantul”
MediaFlux
Apa de la robinet, la prețuri fără precedent!
stirilekanald.ro
Ce a spus care a ucis-o pe Iryna Zarutska, ucraineanca înjunghiată într-un metrou din SUA. Cum explică gestul șocant: „Am în creier...”
substantial.ro
El este Marius, românul care și-a pierdut viața în accidentul de motocicletă, în Italia. Urma să devină tată pentru a doua oară