Ministerul Sănătăţii: „Vaccinurile anticovid NU sunt experimentale”. Precizări despre reacţiile adverse

Ministerul precizează că, deşi vaccinurile au trecut printr-o serie de teste riguroase înainte de a fi autorizate, ”este important ca siguranţa acestora să fie monitorizată în mod constant”.
Alina Costache
05 apr. 2021, 16:54
Ministerul Sănătăţii:

Ministerul Sănătăţii a transmis, luni, că vaccinurile anti COVID-19 nu sunt experimentale, ele fiind testate în cadrul unor studii clinice care le-au demonstrat eficacitatea şi siguranţa. Cu toate acestea, Ministerul precizează că siguranţa vaccnurilor este monitorizată permanent.

Ministerul Sănătăţii răspunde, luni, într-o postare pe Facebook, la întrebarea ”Sunt vaccinurile anti COVID-19 experimentale?”: ”Nu. Înainte să fie autorizate, vaccinurile au trecut prin studii clinice de fază 1, 2 şi 3, demonstrându-se astfel eficacitatea şi siguranţa acestora. Faptul că ele continuă să fie monitorizate atent NU înseamnă că sunt în faza de experimentare”.

Ministerul precizează că, deşi vaccinurile au trecut printr-o serie de teste riguroase înainte de a fi autorizate, ”este important ca siguranţa acestora să fie monitorizată în mod constant”.

”De altfel, toate medicamentele autorizate, chiar şi cele care există de foarte mulţi ani pe piaţă, sunt supuse acestui proces de monitorizare neîntreruptă, numit farmacovigilenţă. Într-un studiu clinic, care poate include doar câteva zeci de mii de voluntari (din motive logistice şi economice), nu se pot analiza efectele unui medicament pentru toate categoriile de oameni, iar anumite reacţii adverse sunt atât de rare, încât nu apar în timpul studiului”, au mai trasmis reprezentanţii Ministerului.

Potrivit acestora, se aceea, pe prospectul anumitor medicamente (vaccinuri, medicamente biologice sau substanţe noi apărute după 2011), apare un triunghi negru însoţit de menţiunea: ”Acest medicament face obiectul unei monitorizări suplimentare, care ne indică faptul că pentru o perioadă de câţiva ani, pe baza informaţiilor obţinute din utilizarea pe scară largă, balanţa beneficiu-risc este reevaluată frecvent”.

Nelu Tătaru, despre valul de acuzaţii la adresa medicilor: „Mă uit cu durere cum din eroi am ajuns terorişti”
”Chiar dacă studiile clinice ne indică o probabilitate foarte mare că această balanţă va înclina spre beneficii, este bine să rămânem vigilenţi şi atenţi la posibilele efecte nedorite”, au mai transmis reprezentanţii Ministerului.

Potrivit acestora, motivul pentru care în cazul vaccinurilor aprobate de EMA (Pfizer BioNTech, Moderna, AstraZeneca şi Johnson&Johnson), studiile de fază 3 sunt încă în desfăşurare are legatură cu câteva întrebări la care încă nu s-a răspuns, precum: ”Există protecţie pe termen lung?”, ”Va fi necesară o nouă doză de rapel şi dacă da, când anume?”, ”Cum variază nivelul de anticorpi din sânge în timp?”

”Întrebări importante, dar nu atât de urgente, încât să fi amânat vaccinarea populaţiei, riscând un număr mare de decese şi imposibilitatea controlării pandemiei pentru mai mulţi ani”, se mai arată în postarea Ministerului Sănătăţii.

Andreea Moldovan: „Virusul este atât de circulant încât creează premisa apariţiei altor mutaţii”

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Lukas Zima şi-a reziliat contractul cu FCSB! Echipa din SuperLiga la care s-a transferat. Update exclusiv
Capital.ro
UDMR, mesaj tranșant pentru Ilie Bolojan: Nu mai poate fi premier
Playtech.ro
Ministerul Educației vrea să schimbe modul în care sunt notați elevii. Profesorii nu sunt de acord: „Copiii nu sunt loturi de marfă”
Adevarul
Experiența de coșmar a unei mame care s-a angajat cameristă la un hotel din București: „M-am simțit umilită și tratată cu bătaie de joc”
wowbiz.ro
Adi Sînă, acuzat de fostul coleg de la Akcent, Sorin Brotnei, că a destrămat trupa. Declarații explozive: „El lua mai mult și voia mai mult”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mama lui Ece Irtem dezvăluie ce pastile a luat actrița înainte de a se pune la somn: „Când am intrat în camera ei...”
iamsport.ro
Radu Banciu și-a ales favorita de la Mondial după primele meciuri: ”Îi văd campioni. Cine să-i bată?”
MediaFlux
Cartea de identitate electronică nu mai e gratuită. Cât vor plăti românii pentru noile buletine
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Din ce sunt fabricate brichetele de foc și cât de eficiente sunt în sezonul rece