Viorica Dăncilă: „Nu cred că Marcel Ciolacu va da curs dorinţei unora să nu fiu pe liste. Adică a lui Liviu Dragnea”

Viorica Dăncilă a vorbit, într-un interviu acordat postului Digi24, despre problemele din PSD, razultatele alegerilor locale şi viitoarele alegeri parlamentare şi relaţia şefilor partidului cu fostul preşedinte, Liviu Dragnea.
Romania TV
13 oct. 2020, 12:05
Viorica Dăncilă:

Viorica Dăncilă a fost întrebată dacă există membri PSD din conducerea centrală care mai ţin legătura cu fostul preşedinte, Liviu Dragnea.

„Nu am vorbit de conducerea centrala, ci de judetul Teleorman. Refuz sa cred ca la nivel central exista cineva care mai pastreaza legatura cu Dragnea. Cred ca prezenta mea pe liste va demonstra ca Dragnea nu mai are nicio influenta in PSD.

Nu am mai discutat cu Paul Stanescu, am avut o relatie de prietenie, cred ca prin experienta pe care o are nu va actiona din antipatie ci va vrea binele partidului. Sunt oameni care voor sa acceada la anumite functii si vin spre conducerea partidului cu diverse informatii. Nu am vrut sa-l dau afara din partid pe Paul Stanescu. Sa nu uitam ca atunci cand Dragnea a vrut sa-l schimbe din guvern, am fost singura care a fost de parte lui Paul Stanescu.

Intre noi nu a fost o reptura, e normal sa existe pareri diferite. Exista foarte multe zvonuri, important e sa discutam lucruri reale. Nu am avut niciodata o discutie cu presedintele Romaniei legat de congresul sau de candidatii PSD. Faptul ca am depasit in alegeri mult USR arata ca nu a fost niciun fel de intelegere. Este un castig ca am ajuns in turul 2 la prezidentiale, pentru ca am preluat partidul intr-un moment dificil, ajunsese la 18%. Trebuia sa tin partidul unit si cred ca am reusit, am aratat ca PSD nu a fost ingenunchiat.”, a declarat Dăncilă.

Fostul premier a spus şi cum vede rezultatele alegerilor locale şi ce aşteptări are de la alegerile parlamentare, ,ai ales în lumina zvonurilor că ar putea să nu prindă un loc eligibil pe lista social-democraţilor.

„Alegerile locale au demonstrat doua lucruri: ca exista doua partide cu adevarat mari in Romania, PSD si PNL. PSD a avut un plus in numarul de primari si presedinti de CJ, iar PNL la numar de voturi. Si Marcel Ciolacu a trebuit sa raspunda multor provocari, PSD este un partid cu multe orgolii.

Iau in calcul orice varianta, dar avand in vedere declaratiile presedintelui partidului nu cred ca va da curs dorintei unora sa nu fiu pe liste, adica a lui Liviu Dragnea.”, crede fostul premier.

În ce priveşte scandalul legat de posibile fraude la alegerile locale şi a faptului că Gabriela Firea contestă scrutinul şi cere repetarea acestuia, Viorica Dăncilă afirmă că situaţia este diferită faţă de momentul când ea a pierdut alegerile prezidenţiale.

„Am vazut ca sunt numeroase nereguli la Bucuresti, situatia este diferita, iar toate acestea ridica semne de intrebare. De aceea atitudinea Gabrielei Firea este aceasta.

Eu mi-am dat demisia (n.r. din fruntea PSD), nu din slabiciune, ci din onoare. Am pierdut prezidentialele si cineva trebuia sa plateasca, am decis ca eu sa platesc. Am vorbit cu domnul Ciolacu despre candidatura mea la senat, lucru confirmat si de presedintele partidului.”, a spus fostul premier.

Dăncilă a fost întrebată şi despre problemele reclamate de fostul său trezorier în legătură cu finanţarea campaniei pentru prezidenţiale şi despre posibile prejudicii de imagine aduse partidului prin desele greşeli de exprimare.

„Am vazut aceste acuzatii si declaratiile lui Ciolacu, care a reiterat faptul ca nu am nicio problema, nu am facut eu niciun contract, nu stiu nici care sunt datele din spatiul public. De partea financiara a campaniei s-a ocupat fostul secretar general si trezorierul si nu cred ca acestia au incalcat legea.

NU cred ca PSD poate face aceste reprosuri. Sa ne uitam la declaratiile Monicai Anisie, care este profesor de romana, eu sunt inginer. Sa ne uitam la Klaus Iohannis, care a introdus cuvinte noi in limba romana. In cazul meu cred ca au fost urmarite aceste greseli, dar important este ca nu am gresit cu masurile luate pentru romani.”, a spus în încheiere Viorica Dăncilă.

Citeşte şi: Marcel Ciolacu anunţă că intră în izolare şi se testează de COVID-19

DailyBusiness
Benzina şi motorina se vor scumpi masiv de la 1 august. Cât va costa un plin după majorarea accizelor
Spynews
Alina Sorescu, profund afectată de o declarație a fostului soț, Alexandru Ciucu. Cât de deranjată a fost cântăreața: „El pleca des”
Bzi.ro
Declarații răscolitoare despre Mihai Leu. Amănunte neștiute au ieșit la iveală
Fanatik.ro
Mărire uriaşă a impozitului pe câştiguri la pariuri! Ministerul Finanţelor a făcut anunţul oficial
Capital.ro
Se reintroduce serviciul militar obligatoriu? Anunț pentru tinerii între 16 și 26 de ani. Votul este clar
Playtech.ro
Cele mai frumoase plaje din Croaţia îţi iau răsuflarea. Zici că ai ajuns în Rai, puţini le ştiu, poate doar localnicii
DailyBusiness
Știi care este ”vampirul” energetic din casa ta? Te usucă la factura de curent!
Adevarul
Momentul în care o clădire din centrul Teheranului este spulberată de o rachetă lansată de armata israeliană
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Ingredientul de 2 lei pe care trebuie să îl adaugi în cartofii la cuptor pentru a fi crocanți la exterior. Bucătarii profesioniști folosesc acest truc
Spynews
Cod galben de caniculă în România! 15 județe se topesc în orele următoare sub temperaturi extreme | HARTA
Evz.ro
Litoral cu prețuri uluitoare. Cât a ajuns să coste un meniu
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Imaginile durerii de la Hunedoara! Rămasă fără cuvinte, soția lui Mihai Leu a fost consolată de sute de oameni
kanald.ro
Imagini tulburătoare de la locul accidentului în care a murit Diogo Jota! Cum arată mașina în care se afla
Cancan.ro
Gestul SFÂȘIETOR făcut de fiul lui Ion Cernea, înainte ca sicriul cu trupul neînsuflețit al tatălui său să fie băgat în groapă
Playsport.ro
De ce a ajuns România datoare și fără bani? „Totul a început din 2016, când politica fiscală s-a...
Capital.ro
Toată Rusia e în doliu. L-AU UCIS. Ucraina își vede visul împlinit cu armele americanilor
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
stirilekanald.ro
Imagini TERIFIANTE cu bărbatul omorât de urs pe Transfăgărășan
Irinel Popescu, medicul care l-a tratat pe Mihai Leu, dezvăluiri despre ultimele clipe din viața sportivului: ”În final, a cedat și inima”
MediaFlux
Putin anunță că va vorbi cu Trump în cursul zilei de joi! Liderul SUA confirmă telefonul cu Moscova
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Pro sau contra consumului de pudră proteică. Specialiștii spun care sunt riscurile consumului acestui produs