Dr. Ţincu: „Mortalitatea va creşte alarmant atât în rândul pacienţilor COVID, dar şi al celor care nu pot accesa sistemul de sănătate”

Dr. Radu Țincu, medic specialist ATI la Spitalul Floreasca din Bucureşti, a declarat la emisiunea "Legile Puterii" de la Realitatea Plus că începutul lunii decembrie va aduce o presiune uriașă pe secţiile de Terapie Intensivă.
Romania TV
06 nov. 2020, 19:50
Dr. Ţincu:

Doctorul Ţincu este de părere că, foarte curând, mortalitatea va creşte în ritm alarmant, atât în rândul pacienţilor infectaţi cu coronavirus, cât şi în rândul celor care au alte boli şi nu mai pot accesa sistemul de sănătate.

Faptul că sistemul sanitar ajunge la capacitate maximă reprezintă un element de îngrijorare serioasă pentru că în momentul în care vom atinge capacitatea maximă a sistemului sanitar, mortalitatea va crește exponențial atât pentru pacienții cu coronavirus, cât și pentru ceilalți pacienți care nu mai pot accesa sistemul de sănătate supraaglomerat de cei îmbolnăviți de coronavirus„, a declarat Radu Țincu, la Realitatea Plus.

Citeste si Aspirina va fi evaluată ca posibil tratament pentru COVID

Medicul prognozează că, peste două-trei săptămâni, va exista o avalanşă de pacienţi la ATI

Dacă discutăm de ceea ce se întâmplă în Terapie Intensivă, mă uit cu îngrijorare cum va arăta situația din Terapie Intensivă de peste 2-3 săptămâni când vom avea o avalanșă de pacienți provenită din acest număr de 8.000-9.000-10.000 de cazuri pe zi, în ultimele zile. Va arăta grav, foarte rău. Știm din statistica internațională că 4-5% din pacienții diagnosticați vor dezvolta forme severe care necesită măsuri de Terapie Intensivă. Aplicăm 5% la 10.000 de cazuri și o să aflăm, o să vedem cu toții că undeva la 500 de pacienți vor avea nevoie aproape simultan de Terapie Intensivă într-o perioadă foarte scurtă de timp, de o zi sau două„, a adăugat medicul Ţincu.

Dr. Țincu a reiterat ideea vehiculată de tot mai mulţi medici, aceea că vor fi obligaţi să aleagă între cine trăieşte şi cine moare.

Dacă pandemia va continua să accelereze și, din punctul meu de vedere, în următoarea perioadă, la începutul săptămânii viitoare sigur vom înregistra creșteri și noi recorduri de cazuri noi, cel mai probabil la începutul lunii decembrie va fi o presiune uriașă pe sistemul de terapie intensivă. Problema se va pune, practic să alegi între cine trăiește și cine moare, atunci când capacitatea națională este depășită, cât nu mai ai cum să preiei pacienții care au nevoie de Terapie Intensivă din camerele de gardă„, a conchis medicul.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
În noaptea de 28 august, Luna Sturionului schimbă energia zodiilor. Cine este cel mai puternic afectat de Luna Plină
Fanatik.ro
Aproape 1.650 de kilometri pentru Universitatea! Câți fani va avea Craiova în tribune la „finala” cu Ararat-Armenia. Exclusiv
Capital.ro
Vești pentru milioane de pensionari: ce spune Ministerul Muncii despre a 13-a pensie
Playtech.ro
Cât trebuie să plătești pentru a rămâne asigurat la sănătate de la 1 septembrie 2026. Schimbarea care îi vizează pe românii fără venituri
Adevarul
Noi restricții pentru mașinile poluante. Ce trebuie să știe posesorii de mașini vechi și de când se aplică măsura
wowbiz.ro
Destin frânt la doar 22 de ani! Cazimir Ionescu, prima reacție după ce fiica sa a fost găsită moartă: „Era în depresie”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Două persoane și-au pierdut viața și alte 10 au ajuns în spital după ce o mașină a intrat în mulțime, în Franța
iamsport.ro
Ofertă concretă de la Cadiz pentru un fotbalist de la Universitatea Craiova. Spaniolii oferă aproape 3 milioane de euro
MediaFlux
Începe recrutarea! Armata Română cheamă românii la unitățile militare
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat