În Japonia obezitatea este INTERZISĂ PRIN LEGE

În ţara luptătorilor de sumo există o lege care stabileşte circumferinţa taliei pentru salariaţii între 40 şi 74 de ani, potrivit Agerpress. Acest lucru face ca obezitatea să fie interzisă prin lege.
Romania TV
21 nov. 2012, 16:21
În Japonia obezitatea este INTERZISĂ PRIN LEGE

Începând cu anul 2008 toate firmele sunt obligate să îşi măsoare angajaţii la vizita medicală anuală. În prezent limită pentru circumferinţa taliei este de 85 cm la bărbaţi şi 90 cm la femei. Idea din spatele acestei legi este reducerea numărului de cazuri de îmbolnăviri cauzate de obezitate, printre care diabetul sau bolile cardiovasculare. Guvernul japonez speră ca această lege să micşoreze cheltuielile din sistemul de sănătate.

Ceea ce este mai interesant este faptul că Japonia este una din ţările cu cei mai slabi oameni de pe planetă, alături de sud-coreeni.  Odată cu această lege a fost stabilit şi un obiectiv pentru firme, sa reducă numărul de salariaţi supraponderali cu 10% până în 2012 şi cu 25% până în 2015. În caz contrar ele ar putea fi amendate.

În japoneză cuvântul „gras”, a fost înlocuit de cuvântul „metabo” (de la metabolism). Doctorul Hiroyuki Hayashi, şeful unei clinici ‘anti-metabo’ din Tokyo, nu crede în legea ‘anti-metabo’: ‘Este un eşec. Conform Ministerului Sănătăţii, numai 43,3% din cei 52 de milioane de japonezi vizaţi au făcut examenul anual şi numai 12,3% au respectat până la capăt foaia de drum medicală’, a afirmat doctorul.

Nimeni nu ştie cu exactitate de ce japonezii sunt mai slabi decat alte popoare. Anumiţi dieteticieni consideră consumul de peşte şi orez ca fiind principalul motiv. La această dietă săracă în substanţe grase se adaugă consumul de ceai verde, un bun antoxidant. Modul în care japonezii mănâncă îi ajută să fie mai slabi: mâncatul cu beţişoarele presupune înghiţirea unei cantităţi mai mici de mâncare micşorând viteza de absorţie si facilitând distrugerea grăsimilor.

Cu toate acestea produsele care te ajută să slăbeşti sunt la mare căutare, de la pastile pe bază de plante, până la banalele roşii. Conform unor cercetători ai Universităţii din Kyoto, roşiile conţin o substanţă eficientă împotriva tulburărilor metabolice. Acestă descoperire a dus la o dublare a consumului de suc de roşii în rândul japonezilor.

 

 

DailyBusiness
România atinge pragul critic de 60% datorie publică. Guvernul promite măsuri drastice: „Facem curățenie în sinecuri și cheltuieli discreționare”
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Proiectul mastodont pe care nici măcar Nicolae Ceaușescu nu l-a vrut. Nu i-a plăcut ideea și a solicitat o lucrare mult mai scumpă. Se reiau lucrările în 2025 și se intră puternic în primii 35 de km
Capital.ro
Lovitură imensă pentru Elena Udrea! Autoritățile au luat decizia deja
Playsport.ro
Unde sunt radarele fixe din România, detaliul esențial oferit de Poliția Română. Aici se...
DailyBusiness
RAR publică date oficiale privind consumul și emisiile de CO2 ale autoturismelor înmatriculate în România. Ce trebuie să știe șoferii
Adevarul
Forțele ucrainene au publicat imagini cu sistemul antiaerian „Raven” în acțiune
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Floarea care aduce noroc, iubire și liniște în casa ta
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
kanald.ro
Cod portocaliu de caniculă în peste jumătate din România! Temperaturile maxime ating 40 de grade Celsius în următoarele zile
Cancan.ro
Ilie Bolojan a modificat măsurile de austeritate! Știrea momentului în România
Capital.ro
România a pierdut cea mai iubită prezentatoare TV. Românii nu o vor uita niciodată
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
stirilekanald.ro
Șefa s-a urcat pe ea și a sufocat-o. Sfârșit tragic pentru angajata de 26 de ani dintr-un supermarket
Irina Columbeanu își schimbă viața! Fiica lui Irinel Columbeanu pleacă din Malibu și nu va mai locui cu Monica Gabor
MediaFlux
Case vândute cu 10.000 de euro aproape de București! Oferta momentului
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Când dispare omul din om: psihopatia colectivă și fascinația pentru liderii fără milă