Florin Cîţu a anunţat când se întorc elevii la şcoală. Ce spune despre testele non-invazive

Florin Cîţu a făcut noi precizări privind reîntoarcerea elevilor la şcoală, după prima şedinţă a Comitetului interministerial pentru revenirea României la normalitate începând cu 1 iunie 2021.
Loredana Brumă
22 apr. 2021, 18:38
Florin Cîţu a anunţat când se întorc elevii la şcoală. Ce spune despre testele non-invazive
Florin Cîţu a anunţat când se întorc elevii la şcoală. Ce spune despre testele non-invazive

Florin Cîţu a anunţat joi, după şedinţa Comitetului interministerial pentru revenirea României la normalitate începând cu 1 iunie 2021, că modul de începere a cursurilor școlare va fi decis de Ministerul Sănătății și Ministerul Educației, în funcție de situația epidemiologică.

Florin Cîţu, despre testele non-invazive

Citeşte şi Florin Cîţu anunţă când se va putea renunţa la mască: „1 iunie e cam devreme. Ne gândim să renunţăm după ce atingem ţinta”

Întrebat de jurnalişti despre testele non-invazive pentru elevi, premierul a refuzat să dea un răspuns. Reamintim că înainte de vacanţa de Paşte, Cîţu spunea că dorește ca Ministerul Sănătății să cumpere aceste teste, însă a fost refuzat de ministrul de atunci, Vlad Voiculescu.

”A fost o discuție,în acest Comitet, tangențială. Ministerul Sănătății și Ministerul Educației se uită care este situația şi vor vedea cum vor reveni copiii la școală. Să vedem ce concluzii au cele două ministere și apoi vom comunica”, a declarat premierul. 

Florin Cîţu: „Vom face primul pas spre revenirea la normalitate, doar dacă ne vaccinăm. Fără vaccinare nu se poate”

Premierul Florin Cîţu a susţinut joi o conferinţă de presă, după şedinţa interministerială care este însărcinată cu a dezvolta planul pentru relaxarea măsurilor restrictive de la 1 iunie.

„Am avut ședința comitetului pentru revenirea la normalitate de la 1 iunie, o sedinta pe care o astept de un an de zile. Prima parte, 1 iunie. Nu înseamnă că revenim cu totul la normalitate, dar înseamnă un pas important. Trebuie să avem 35% din populație vaccinată. Depinde de noi.

A fost o întâlnire pe care o aștept de un an de zile, care ne dă speranță. Săptămânal e în regulament să se întâlnească, dar pot să aibă ședințe oricând.

Prima fază a revenirii la normalitate de la 1 iunie. Depinde doar de noi. O campanie de vaccinare de succes va aduce normalitatea. Nu revenim la 1 iunie la 100%, dar este un prim pas. Dar este o condiționalitate. Nu se întâmplă fără vaccinare. Este singura soluție.

Sunt deschis tuturor propunerilor. Eu aș vrea să fie redeschis totul mai devreme. Sunt avansate discuții pentru teste pilot pentru Teatrul Național și Opera Națională.

Dacă ne vaccinăm, vom renunța și la mască. Trebuie să ne gândim după ce avem ținta de 10 milioane de vaccinați, până atunci nu are rost.”, a spus premierul.

Întrebat în legătură cu afirmaţia preşedintelui potrivit căreia la 1 iunie vor fi prezentate evaluările pentur posibila relaxare, Cîţu a răspuns: ”Are dreptate preşedintele, am dreptate şi eu. Da, este un plan de măsuri care arată cum vom reveni la normalitate. Nu vom reveni 100%, dar vom arăta un prim pas, când vom avea rată de vaccinare de 30% şi apoi paşii următori. Soluţia este să ne vaccinăm”.

 

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Alibek Aliev, reziliat de CFR, a semnat cu U Cluj! Câți bani va câștiga. Update exclusiv
Capital.ro
 Una dintre cele mai puternice economii din lume majorează dobânda-cheie la cel mai ridicat nivel din 1995
Playtech.ro
Problema din locuință care a generat mii de dosare de daună. Mulți români s-au trezit cu pagube neașteptate
Adevarul
Experiența de coșmar a unei mame care s-a angajat cameristă la un hotel din București: „M-am simțit umilită și tratată cu bătaie de joc”
wowbiz.ro
Adi Sînă, acuzat de fostul coleg de la Akcent, Sorin Brotnei, că a destrămat trupa. Declarații explozive: „El lua mai mult și voia mai mult”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Băiat de 14 ani, înecat într-un iaz din Dorohoi. Medicii nu l-au mai putut salva
iamsport.ro
A distrus o națională de la CM 2026: ”Catastrofală, cea mai grețoasă echipă! Nici România lui Edi Iordănescu nu juca mai rău, era exclusă dacă exista un vot al publicului”
MediaFlux
Cartea de identitate electronică nu mai e gratuită. Cât vor plăti românii pentru noile buletine
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Din ce sunt fabricate brichetele de foc și cât de eficiente sunt în sezonul rece