Metrorex intră din nou în război cu sindicatul. Măsura care l-a făcut pe Rădoi să-l ameninţe pe ministrul Transporturilor Cătălin Drulă

Metrorex se războieşte iar cu sindicatul, de data aceasta directorul general al companiei Ştefan Paraschiv semnând o dispoziţie prin care se interzice reţinerea la sursă a contribuţiilor salariaţilor pentru sindicat.
Filip Stan
09 mai 2021, 19:26
Metrorex intră din nou în război cu sindicatul. Măsura care l-a făcut pe Rădoi să-l ameninţe pe ministrul Transporturilor Cătălin Drulă

După dispoziţia semnată de directorul Metrorex, Ştefan Paraschiv, reacţia liderului sindical Ion Rădoi nu s-a lăsat mult aşteptată, acesta jignindu-l pe ministrul Transporturilor, Cătălin Drulă, pe care l-a numit „Rangă”.

“Începând cu lichidarea lunii aprilie 2021, Directorul Economic va dispune compartimentelor financiar-contabile  să înceteze efectuarea operaţiunii prin care se retin cotizatiile sindicale lunare ale salariatilor Metrorex S.A., membri de sindicat, şi virarea acestora în contul sindicatului USLM”, se arată în Dispoziţia nr. 4 din 7 mai 2021, semnată de directorul general, Ştefan Paraschiv.

Liderul Ion Rădoi a comentat dispoziţia internă, adresându-se ministrului Transporturilor cu apelativul „băi Drulă”.

Metrorex şi ministrul Transporturilor intră din nou în conflict cu sindicatul

„Este pentru prima oară în 30 de ani când un director a transformat întreaga mişcare sindicală într-o adunătură de hoţi, iar el este cel care încalcă legea şi umbla cu ranga prin metrou.

Domnule Cîţu, băi Drulă – Codul Muncii interzice orice imixtiune în activitatea sindicatelor şi conform Constituţiei, sindicatele sunt organizaţii de drept privat ale salariaţilor care apără interesele acestora în mod independent.

ÎN prezent, cotizaţia reţinută pe statul de plată este de 1% din salariul brut, deductibilă din IMPOZIT, iar ANAF nu mai poate recunoaşte deductibilitatea fiscala.

SA NU- L PRINDEM PE RANGA ca vrea să elimine posibilitatea ca această cotizaţie să fie reţinută şi virată de angajator, aşa cum se întâmplă în toată Europa.

Ţinta lui Ranga şi a lui Drulă este clară: este un şantaj pe faţă pe care îl face Drula – are o problemă cu sindicatul din metrou.

Drulă trăieşte cu impresia că, dacă a ajuns MINISTRU şi schimbă C.A.-URILE şi pune oamenii lui, la fel ar vrea şi la sindicate, să pună oamenii lui, ca să nu-l mai tulbure nimeni când vrea să fure”, scrie Rădoi, conform Adevărul.

Citeşte şi: Ministrul Sănătăţii: „În acest ritm de vaccinare nu e posibil să ajungem până în iunie la 5 milioane de persoane imunizate”

 

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Soția lui Costel Corduneanu tună și fulgeră! Ce s-a întâmplat după moartea lui: ”S-ar putea să se trezească balaurul” | FOTO
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Descoperirea pe care o așteptau toți cei care au panouri solare. Crește puterea de producție și se dublează durata de viață
Capital.ro
Cel mai îndrăgit actor a murit fulgerător. A fost și va rămâne o stea strălucitoare. Drum lin!
Playtech.ro
Afacerea din România care a pornit cu un chioșc, iar acum a cucerit străinătatea. De la covrigi simpli la o afacere de 100 de milioane de euro
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Trump a scăpat un acord comercial, Meloni și-a dat ochii peste cap la discuțiile cu Macron. Momente virale la Summitul G7
wowbiz.ro
Sfârșit tragic pentru o tânără însărcinată, în vârstă de 22 de ani! Iubitul a ucis-o cu mai multe lovituri de topor atunci când a aflat că vrea să se despartă de el! Scenele șocante au avut loc sub privirile îngrozite ale copiilor
Spynews
Cod galben de caniculă în 13 județe și în București. Harta zonelor în care temperaturile cresc până la 36 de grade Celsius
Spynews
Claudia Pătrășcanu nu se lasă! După ce a pierdut procesul cu Bianca Drăgușanu, cântăreața își încearcă încă o dată norocul în instanță
Evz.ro
Paradoxul pieței imobiliare. Case de 10.000 de euro în România, în plină explozie a prețurilor
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
Expiră plafonările la energie, alimente și RCA! Se anunță un val de scumpiri de la 1 iulie 2025
Cancan.ro
Țeapa COLOSALĂ pe care Adelina Pestrițu și-a luat-o pe internet! A rămas și fără bani, dar și fără…
Playsport.ro
Vremea de la 34°C la minime de 5°C: meteorologii anunță ce ne așteaptă în următoarele două săptămâni
Capital.ro
România l-a pierdut pe cel mai iubit actor. Marele maestru joacă acum în ceruri
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Delia a fost omorâtă! Cei doi copii ai săi au fost martorii momentelor tragice! Imaginile groazei, din locul în care femeia și-a dat ultima suflare
Horoscop Alina Bădic pentru săptămâna 15 – 21 iunie: „Urmează o săptămână de mare forță, cu transformări radicale”
MediaFlux
Pensionarii care nu-și primesc banii. Casa de Pensii recunoaște: „Softul nu funcționează complet”
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cine achită nota de plată a crizei politice românești: durează prea mult și… aparatul taxează!