EXCLUSIV: Mihai Tudose desconspiră planurile Guvernului pentru împrumuturile UE: „E deja urât, e jaf cu bâta la colțul străzii noaptea, e un grotesc absolut”

Mihai Tudose critică împrumuturile pe care Guvernul are de gând să le facă la Uniunea Europeană. Liderul PSD acuză că acești bani vor fi folosiți în interes personal.
Ruxandra Rădulescu
26 mai 2021, 21:41
EXCLUSIV: Mihai Tudose desconspiră planurile Guvernului pentru împrumuturile UE:

Mihai Tudose, fostul premier PSD, a făcut declarații despre împrumuturile pe care Guvernul le va face la Uniunea Europeană. Liderul PSD acuză că aceste împrumuturi vor fi utilizate în interes personal de către guvernanți, iar România va rămâne cu niște datorii uriașe.

„În primul rând e aproape hilar ceea ce faceți, încercăm să deslușim rațiunea unor nebuni. România și Italia au accesat împrumuturi. Acum sunt 30 de miliarde de dat înapoi , vor fi 45 de miliarde de dat înapoi. Sunt niște bani care ar trebui oferiți ca să promoveze niște lucruri care să genereze bunăstarea și funcționarea statului. Avem un Guvern incapabil la care se adaugă o foame de bani nu pentru România, foame de bani pentru ei” a declarat Mihai Tudose.

Mihai Tudose despre împrumuturile Guvernului la UE: „Ceea ce îi intereseaza e sa ia cele 4 miliarde de euro avans”

„Ceea ce îi intereseaza e să ia cele 4 miliarde de euro avans, care pot fi cheltuiți repede pe consultanță. Dacă rămân 2 miliarde tot e o sumă. Linia se trage în 2026 când se revine la auditul european. Când UE va întreba ce au facut cu banii, România e cea care va trebui să dea înapoi miliardele, nu domnul Cîțu. E deja urât, e jaf cu bâta la colțul străzii noaptea, e un grotesc absolut.”, a mai adăugat Mihai Tudose pentru România TV

Mihai Tudose l-a criticat dur pe premierul actual, Florin Cîțu, cu privire la afirmațiile conform cărora România a înregistrat o creștere economică notabilă care i-ar permite să se împrumute la dobânzi scăzute faţă de alte ţări din Uniunea Europeană. Liderul PSD a afirmat că declarațiile lui Cîțu sunt contrazise de avertismentele Băncii Centrale Europene şi Eurostat, care arată că România s-a împrumutat în luna aprilie cu o dobândă de 2,84%, faţă de o medie europeana de 0,35%, aproape de 10 ori mai mult.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Florin Tănase a dat lovitura: 20 de milioane de euro pentru jucătorul de la FCSB
Capital.ro
S-a aflat cum a fost manevrat Călin Georgescu. Anca Alexandrescu a încercat să-l păcălească: A realizat că e folosit și n-a mai acceptat
Playtech.ro
Cum face Cătălin Scărlătescu piftia de casă. Rețeta moștenită de la bunica lui
Adevarul
Țările din Vest unde românii ezită să se întoarcă: „Cei mai mulți sunt nostalgici. Vorbesc numai despre pământul matern”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Noi întreruperi ale curentului electric în București, Ilfov și Giurgiu. Zonele unde alimentarea cu energie va fi oprită temporar
iamsport.ro
Omul care i-a acuzat direct pe Becali, Varga și Rotaru, victima a două tentative de asasinat: ”Sunt urme de otravă, dar să nu spuneți că v-am zis eu!”
MediaFlux
Avertisment dur pentru români! Va conta unde locuiesc și ce loc de muncă au
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Certificat de Reputație în Afaceri – de ce merită să ai grijă din timp de reputația online